Home

 Strona główna

   Lata:

Arykuły dodatkowe:

Powstanie i działalność Ludowego  Zespołu Sportowego

Łucznictwo

Kolarstwo

Hajnowska akrobatyka

Puszcza mistrzem okręgu

Pucharowe sukcesy Puszczy

Stefan Górski

 

Informacje o autorze Ryszardzie Pater

e-mail do autora

Kalendarium sportu hajnowskiego

Lata przedwojenne

1924 -pierwszym organizatorem zajęć sportowych w Hajnówce byl nauczyciel Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego, przeniesionej z Białowieży - Kisielewski. Utworzył on drużynę piłki nożnej, która rozgrywała mecze z zespołami z Białowieży i Bielska Podlaskiego.

1926 -Powołano Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne "Sokół", którego założycielami byli: dyrektor Fabryki Chemicznej "Grodzisk" - Eugeniusz Berezowski, dyrektor Terepentyniarni - Ludwik Porowski oraz Wladyslaw Strzelecki, Jan Sielicki, Wladyslaw Michalak i Kazimierz Zambrzycki. Z okazji świąt państwowych urządzano pokazy gimnastyczne, zawody strzeleckie i wyścigi kolarskie.

1930 - "Sokole" powstała sekcja kolarska. Członkowie wszystkich sekcji wzięli udział w zawodach powiatowych w Bielsku Podlaskim. Stowarzyszenie "Strzelec" utworzone przez oficerów rezerwy: por. Kiełbiewskiego, Dąbrowskiego i Ponieckiego prowadziło sekcję piłki nożnej o charakterze rekreacyjnym.


Kolarze na trasie wyścigu Białowieża-Bielsk Podlaski (na ul. 3 Maja w pobliżu kościoła)

1932 - Do Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego przybyła grupa 10 uczniów, synów emigrantów polskich z Francji, Danii i Argentyny. Zdobyte na obczyźnie sportowe umiejętności wykorzystali do propagowania wśród hajnowian lekkiej atletyki, boksu i piłki nożnej.

1933 - Nauczycielem w-f w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego został absolwent Ccntrałnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie, Stanisław Niewiadomski. Przyczynił się do rozwoju sportu w Hajnówce. Pod jego kierunkiem sport zaczął przybierać formę zorganizowaaną. Przy PSPD utworzył SKS "Przyszłość", w którym młodzież rozwijała swoje umiejętności w kilku sekcjach.


Sportowcy z SKS "Przyszłość" przed meczem z
drużyną gimnazjum z Bielska Podlaskiego. Z prawej strony Stanisław Niewiadomski

1934 - Powstała organizacja Przysposobienie Wojskowe Leśników, która przejęła pod swój zarząd sekcje sportowe piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa, lekkiej atletyki, kolarstwa i utworzyła sekcję boksu. Kierownikiem PWL byl Wincenty Darmaszek (dziadek Wojtka Tomaszewskiego). Klub uzyskał miejsce na boisko (polana w lesie) i został wyposażony w sprzęt. 19 sierpnia odbył się w Hajnówce pierwszy oficjalny mecz piłkarski między drużynami: PWL Hajnówka i KS,,Rezerwa" Bielsk Podlaski zakończony wynikiem 4:1. Rewanż odbył się w październiku w Bielsku Podlaskim i przyniósł zwycięstwo gospodarzom 1:0. Na mecz zawodnicy pojechali furmankami i dorożkami za swoje pieniądze. Drużyna chciała rozwijać się i sprawdzać swoje umiejętności.


Piłkarze PWL, stoją od lewej: Wawrzyniak, Macewicz, Majewski, Szymkus, Z. Pilski, W. Szczupakowski, Jarzęcki, Feldman,trener Niewiadomski, u dołu: Wisznia, Owczarek, Berger

Zawodnicy sekcji bokserskiej walczyli o mistrzostwo drużynowe okręgu. 18. 11. w Białymstoku odbył się pierwszy mecz między Jagiellonią i PWL Hajnówka, zakończony niespodziewanym remisem.


Wspólne zdjęcie przed meczem bokserskirn. Stoją od lewej: W. Szczupakowski (1), St. Szpakowicz (2), J. Mikłaszewicz (3),klęczą od lewej: J. Wawrzyniak (1), L. Kretowicz (7)

1935 - Sezon sportowy rozpoczynano 3 maja. Odbywały się wtedy zawody Iekkoatletyczne, kolarskie i mecz piłki nożnej. Rozegrany 8 maja mecz piłkarski pomiędzy PWL Hajnówka i KS,,Rezerwa" Bielsk Podlaski zakończył się zwycięstwem 7:0; następnie 31 maja piłkarze PWL . pokonali drużynę ,,Strzelca" 6:0; a 9 czerwca w spotkaniu z drużyną PWK Białystok wygrał PWL w stosunku 4:1. PWL Hajnówka brała udział w rozgrywkach klasy B, która skladała się z czterech grup: białostockiej, bielskiej, suwalskiej i łomżyńskiej. Z mniej znanych dotąd drużyn w czołówce tych rozgrywek znalazły się m. in. zespoły: KS "Rezerwa" Bielsk Podlaski i PWL Hajnówka.


Start do biegu przełajowego zakończonego zwycięstwem Edwarda Kędzierskiego

1936 - PWL Zakladów Drzewnych z Hajnówki rozegrała 12. 07. mecz z PWL Tartak Grudki wygrywając 2:0.

1937 - 1.05. rozegrany w Grudkach mecz rewanżowy w obecności b. Iicznie zgromadzonej pubIiczności przyniósł zdecydowane zwycięstwo białowieskim "Żubrom" 5:0. Drużyna białowieska wygrała grupę grajewsko-bielską klasy B, ale w dodatkowych meczach ze zwycięzcami innych grup nie udało się awansować do Klasy A. 29. 08. na boisku w Grudkach w obecności 400 widzów drużyna Okręgu PWL Bialowieża rozegrała towarzyski mecz z zespołem z Wołkowyska odnosząc wysokie zwycięstwo 4:1. W jej składzie wystąpili zawodnicy z Hajnówki: K. Pilski, J. Majewski, E. Feldman. Jesienią 1937 r. z inicjatywy: Mariana Borkowskiego, Józefa Batorskiego, Tadeusza Bergera, Sylwestra Chrapana, Grzegorza Dackiewicza, Wincentego Darmaszka, Jana Kawuli, Stanisława Niewiadomskiego, Franciszka Reymana, Narcyza Sobola i Józefa Zdarzyla powstał Hajnowski Klub Sportowy "Puszcza". Sekretarzem klubu zostal personalny Zakładów Drzewnych Marian Borkowski , a prezesem wybrano Józefa Batorskiego. Klub mieścił się w budynku Domu Kultury "Leśnik". Dzięki pomocy finansowej ZD klub został wyposażony w sprzęt sportowy z prawdziwego zdarzenia. "Puszcza" prowadziła działalność w sekcjach: piłki nożnej, lekkoatletyki, kolarstwa.


Herb Puszczy i sekretarz klubu Marian Borkowski

1938 - piłkarze "Puszczy" zremisowali 4:4 z bardzo dobrą drużyną " Pogoni" Brześć, mistrzem A klasy, walczącym o wejście do ligi państwowej oraz wysoko pokonali wicemistrza A- klasy Makabi Białystok. W sezonie 1938/39 "Puszcza" występowała w rozgrywkach B klasy z drużynami z Bielska Podlaskiego i Zambrowa.


Piłkarze Puszczy po meczu z Brześciem, stoją od lewej: Tadeusz Reyman, nn, Stanisław Rathe, Kazimierz Pilski, Antoni Polakowski, Edward Feldman, Edward Wiśniewski, Jan Majewski, Czesław Drewnowski, Tadeusz Berger, Marian Borkowski (w czapce), Grzegorz Dackiewicz, Stefan Szpakowicz, Franciszek Reyman, w przysiadzie Władysław Szczupakowski, Zygmunt Pilski, Aleksander Niemiec.

1939 - W rundzie wiosennej przeciwnicy " Puszczy" nie przystąpili do rozgrywek, w ten sposób "Puszcza" awansowala do A klasy bez rozgrywania meczów rewanżowych. Ze względu na zwiększenie liczby drużyn w A klasie nie rozgrywano baraży między zwycięzcami poszczególnych grup. Oprócz "Puszczy" Hajnówka awans wywalczyły jeszcze Hapoel Białystok i Makabi Suwałki w miejsce Warmii Grajewo zdegradowanej za niezapłacone składki. Na zawody rozgrywane 3 maja klub przygotowal pamiątkowy medal.

Wiosną "Puszcza" rozegrała towarzyski mecz w Prużanach. Z powodu wybuchu wojny we wrześniu 1939 r. do rozgrywek sezonu 1939/40 nie doszło.


Mecz w Prużanach, z prawej Majewski, w głębi Szczupakowski

Ryszard Pater


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444