Informacje o autorze Ryszardzie Pater

e-mail do autora

Kalendarium sportu hajnowskiego

lata 1971-89

1971 – Jerzy  Kuczko wygrał 2 wyścigi kolarskie na Festiwalu XXV – lecia LZS w Krakowie. Drużyna młodzików LZS Spółdzielca zajęła na MP 4. miejsce w jeździe drużynowej na czas.

Kolarze LZS Hajnówka: J. Kuczko, A. Kuczko, J. Gołąb, J. Gawryluk, Litwiniuk, L.  Karpiuk, M. Kuczko

Siatkarki MKS po wygraniu ligi międzywojewódzkiej w turnieju o wejście do II ligi zajęły 3.  miejsce, również 3. miejsce zajęły w półfinale MP juniorek. Włodzimierz Budka i Zdzisław Zdanowski  zajęli 1. miejsce w województwie w mistrzostwach par brydżowych. Piłkarze Puszczy na 9. miejscu ligi okręgowej.

1972 – Jerzy Kuczko mistrzem Polski juniorów młodszych Zrzeszenia LZS w jeździe na czas,  zwyciężył również w wyścigach ogólnopolskich w Przemyślu, „Po Ziemi Lubelskiej”. Siatkarki MKS zajęły 1. miejsce w Wojewódzkiej Spartakiadzie Młodzieży oraz 3. miejsce w półfinale MP juniorów w Lublinie.

Siatkarki MKS Hajnówka i lekkoatleci SZS-AZS Białystok na obozie sportowym w Augustowie

Bogusław Bortnik mistrzem, a Zenon Czapla wicemistrzem województwa    w łuczniczym wieloboju. Piłkarze Puszczy na 8. miejscu w lidze okręgowej.Z. Świderski zdobył złoty medal w MP SZS na 400 m, srebrne na 400 m ppł. i w sztafecie 4x400 m m.in. z A. Ludwiczakiem.

1973 – w łuczniczych mistrzostwach województwa wygrywa B.Bortnik przed Z.Czaplą.
W mistrzostwach Polski seniorów B.Bortnik zajął 2. miejsce a Z.Czapla – 25. B.Bortnik wygrał w MP  juniorów.

Bogusław Bortnik na podium MP juniorów w łucznictwie

Lekkoatleci LO 9 zdobyli medale na mistrzostwach Polski juniorów starszych – Andrzej Ludwiczak srebrny, a Maria Litwiniec – brązowy biegnąc w sztafetach 4x400 m i 4x100 m w barwach  Juvenii Białystok.

Andrzej Ludwiczak (w środku)

Maria Litwiniec (z lewej)

Jerzy  Kuczko zajął 17. miejsce na ME juniorów w Monachium w kolarstwie szosowym. Startował w reprezentacji Polski w wyścigach w Austrii, RFN. Stanisław Pater pobił rekord województwa w skoku wzwyż – 1,95 m. Piłkarze Puszczy na 5. miejscu w lidze okręgowej.

1974 – powstał OSiR Hajnówka. Z.Czapla wicemistrzem województwa, 25. miejsce na mistrzostwach Polski w łucznictwie w Krakowie. Bogdan Lewczuk został mistrzem województwa w tenisie stołowym. Andrzej Kuczko zajął 2. miejsce w wyścigu dożynkowym w Pleszewie, 4. miejsce  w Memoriale Nerki. Jerzy Kuczko oddał rower S.Szoździe podczas wyścigu w Dubnicy. Jesienią odchodzi do służby wojskowej do CWKS Legia Warszawa. Piłkarze Puszczy na 8. miejscu w lidze okręgowej.

1975 – Andrzej Kuczko awansował do kadry Polski juniorów. W Puszczy powstała sekcja akrobatyki sportowej, trenerem został Euzebiusz Sieja z Lublina. Z.Czapla mistrzem województwa w wieloboju – 2221 punktów, 36. podczas MP w Prudniku. Trener łuczników S.Petruk odchodzi z klubu. Piłkarze Puszczy na 10. miejscu w lidze.

1976 – Bogdan Lewczuk wygrywa  mistrzostwa województwa w tenisie stołowym.

Tenisiści stołowi Puszczy: Z. Raszkiewicz, J. Leszczyński , B. Lewczuk

Jerzy Saczko został mistrzem województwa młodzików w wieloboju łuczniczym – 1011 punktów. Bogusława Wyrzykowska zdobyła 2 złote medale, Wojciech Arkuszewski złoty i  czwórka męska krążek srebrny w MP juniorów w akrobatyce.

Czwórka akrobatyczna  Puszczy w układzie dynamicznym

Piłkarze Puszczy zajęli  6. miejsce w lidze okręgowej, drużyna juniorów powróciła do ligi okręgowej. Stanisław Pater wygrał w mistrzostwach województwa skok wzwyż wynikiem 2,04  i  dziesięciobój – 6037 punktów. Jerzy Baszun ustanowił rekord województwa w biegu na 100 m - 10,78.

Jerzy Baszun i Stanisław Pater

1977 – piłkarze Puszczy przygotowujący się do wiosennej rundy na obozie sportowym w Bułgarii zajęli 3. miejsce w zreformowanej A klasie (dawnej okręgowej).

Piłkarze Puszczy na obozie w Bułgarii

B. Majewski na 2. Miejscu - 2229 pkt., a Z. Czapla na 3. Miejscu w mistrzostwach województwa w wieloboju łuczniczym. Prezesem Puszczy został Bogusław Bielski, lecz zrezygnował z tej funkcji po roku działalności.

Prezes Puszczy (1977-78) Bogusław Bielski

1978– Jerzy Kuczko przeniósł się z LZS  Spółdzielca do Stali FSO W – wa. Za oddanie koła ze swego roweru Tadeuszowi Mytnikowi podczas mistrzostw Polski w jeździe na czas, Jerzy Kuczko otrzymał wyróżnienie w konkursie Fair Play, organizowanym przez „Sztandar Młodych”. Piłkarze Puszczy na   3. miejscu w A klasie. J.Saczko został mistrzem juniorów, a B.Majewski wicemistrzem województwa seniorów w łucznictwie. Łucznicy Puszczy awansowali do II ligi. M.Fiszer został nowym trenerem akrobatów. Prezesem  Puszczy  został Zdzisław Tarasiewicz.

Prezes Puszczy (1978-81) Zdzisław Tarasiewicz

1979 – łucznicy Puszczy zajęli 11. miejsce w II lidze.

Łucznicy Puszczy

Piłkarze zajęli 2. miejsce w A klasie. 2 złote medale w mistrzostwach Polski młodzików w akrobatyce zdobyli – Mirosław Tokarczuk oraz para Małgorzata Janiuk i Eugeniusz Kot. Powstała przed rokiem sekcja siatkówki chłopców MKS zajęła 2. miejsce w mistrzostwach województwa młodzików.

1980 – srebrne medale w MP w akrobatyce wśród juniorów młodszych zdobyli – M.Tokarczuk   i czwórka męska. Siatkarze MKS na 3. miejscu w mistrzostwach województwa młodzików. Piłkarze Puszczy zajęli 3. miejsce w lidze okręgowej. E.Zieniuk został wicemistrzem województwa seniorów  w łucznictwie. Łucznicy spadli z II ligi. Jerzy Kuczko wraz z Ryszardem Szurkowskim (obaj Polonez Warszawa) zdobyli mistrzostwo Polski w kolarskiej jeździe parami. Obaj kolarze zostali zaproszeni na szereg spotkań do hajnowskich szkół podstawowych i średnich.

Mistrz świata w kolarstwie szosowym  Ryszard Szurkowski i Jerzy Kuczko

1981 – brązowy medal w MP juniorów mł. zdobyła trójka – Joanna Weremczuk, Małgorzata Janiuk, Janina Kawecka. Siatkarze MKS na 2. miejscu w Mistrzostwach Województwa młodzików. Jarosław Leszczyński został mistrzem Polski juniorów w tenisie stołowym wśród amatorów w Słupsku. Piłkarze Puszczy  zajęli 3. miejsce w lidze okręgowej. Nowym prezesem Puszczy został Włodzimierz Budka.

Prezes Puszczy (1981-87) Włodzimierz Budka

Sekcję akrobatyki przeniesiono z Puszczy do MKS w dniu 31.12. Siatkarze SP nr 1 zostali mistrzami województwa młodzików.

1982 – największy sukces w historii hajnowskiej akrobatyki odnosi dwójka: Jan Sienkiewicz  i Wojciech  Stankiewicz (MKS), zdobywając srebrne medale na MP juniorów starszych i seniorów. Siatkarze MKS znów zajęli 2. miejsce w MWoj. młodzików. Roman Sacharczuk zdobył srebrny medal na MP SZS w biegu na 1500 m juniorów młodszych wynikiem 4,02,0.

Roman Sacharczuk

Piłkarze Puszczy na 9. miejscu w lidze okręgowej wśród seniorów, natomiast trampkarze starsi zostali wicemistrzami województwa. Jerzy Podgórski został wicemistrzem Wojewódzkiej Spartakiady Młodzieży, dzięki czemu wystąpił w finale IX Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Nowym Miasteczku, zajmując 15 miejsce. J.Leszczyński zdobył swój pierwszy                 z dziewięciu tytułów mistrza województwa w tenisie stołowym. SP nr 1 zajęła 4. miejsce w MP szkół podstawowych.

1983 – ostatnie sukcesy w akrobatyce na MP odnieśli: czwórka męska (medal brązowy wśród seniorów), czwórka męska (wśród młodzików medal srebrny). Siatkarze MKS na 2. miejscu wśród juniorów młodszych w Mistrzostwach Województwa. Piłkarze Puszczy zajęli 2. miejsce w okręgówce, trampkarze starsi zostali mistrzami województwa.

Piłkarze Puszczy z grającym trenerem Piotrem Sieliwonikiem (stoi piąty z lewej)

Mistrzowska drużyna trampkarzy Puszczy

H.Łukaszewicz zajął 2. miejsce w mistrzostwach województwa juniorów w łucznictwie, a J.Podgórski został powołany do kadry Polski juniorów młodszych.

1984 – rozwiązano sekcję akrobatyki w MKS i łuczniczą w Puszczy. Piłkarze Puszczy na 7. miejscu    w lidze okręgowej. Siatkarze MKS zakwalifikowali się do finałów XI Centralnej Spartakiady Młodzieży w Poznaniu, zajmując 14. miejsce.

1985 – w Puszczy rozpoczęła działalność sekcja judo, którą kierował Jakub Ostapczuk.

Siatkarze MKS odnieśli ogromny sukces, zajmując 3. miejsce w finałach XII Centralnej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu.

Drużyna siatkarzy  MKS Hajnówka

1986 – siatkarze MKS zajęli 3. miejsce w MP SZS. Piłkarze Puszczy na  4. miejscu w lidze okręgowej.

1987 – MKS, jako najlepsza drużyna województwa, walczył o wejście do II ligi siatkarskiej, zajmując 5. miejsce. W turnieju otwartym judo wśród młodzików w Warszawie 1. miejsce zajął Artur Papis w wadze do 40 kg (mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej nie są rozgrywane). Prezesem Puszczy został Ryszard Sokołowski.

Prezes Puszczy (1987-89) Ryszard Sokołowski

W meczu oldbojów rozegranym z okazji  50-lecia klubu Puszcza wygrała z Górnikiem 4:3.

Oldboje Puszczy przed zwycięskim meczem z Górnikiem Zabrze

1988 – MKS zdobył mistrzostwo województwa siatkarzy wśród juniorów starszych i grał  w rozgrywkach Makroregionu Warszawsko – Mazurskiego. Piłkarze Puszczy zajęli 7. miejsce w lidze okręgowej.

1989 – siatkarze MKS zajęli 7. miejsce w MP juniorów starszych, rozgrywanych w Hajnówce. Prezesem  Puszczy został Jakub Ostapczuk.