Home

 Strona główna

   Lata:

 

Informacje o autorze Ryszardzie Pater

e-mail do autora

Akrobatyka na medal - historia sportu w Hajnówce 

W lipcu 1975 r. w Hajnówce zostały rozegrane w ramach Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży zawody w akrobatyce sportowej, wzbudzając duże zainteresowanie kibiców. Z inicjatywy Wojewódzkiej Federacji Sportu we wrześniu tego roku w klubie Puszcza Hajnówka powstała wyczynowa sekcja akrobatyki. Jej trenerem został Euzebiusz Sieja z Lublina legitymujący się I klasą trenerską. Z grona 1000 dzieci wyłoniono grupę 50 zawodników, którzy robili bardzo szybkie postępy. 1 maja 1976 r. hajnowscy akrobaci rozegrali pierwsze międzyregionalne zawody, przegrywając 3:4 ze Spółdzielcą  Lublin. Jesienią hajnowianie zdobyli pierwsze tytuły Mistrzostw Polski Juniorów Mł. Bogusława Wyrzykowska wygrała ćwiczenia wolne i skoki na ścieżce, a Wojciech Arkuszewski zwyciężył w ćwiczeniach wolnych. 
W 1978 r. trener Sieja ze względów osobistych odszedł z klubu, zabierając ze sobą B. Wyrzykowską do warszawskiego klubu DKS Targówek. Jego pracę kontynuował z powodzeniem nowy trener – Marek Fiszer. W listopadzie 1979 r. młodzicy zdobyli dwa złote krążki na Mistrzostwach Polski w Szczecinie: dwójka mieszana Małgorzata Janiuk i Eugeniusz Kot oraz Mirosław Tokarczuk na batucie. Już za czasów trenera Siei rozpoczęła się dobra passa hajnowskich zawodników w konkurencji czwórek, wymagającej dużej koncentracji i idealnego zgrania w budowaniu piramidy. W latach 1976-83 hajnowianie kilkakrotnie sięgali po miejsca na podium w mistrzostwach Polski seniorów, juniorów i młodzików. Największy wkład w sukcesy czwórek wnieśli: Mariusz Kubacki, Arkadiusz  Bielawski, Wojciech Arkuszewski, Andrzej Kondrat, Wojciech  Stankiewicz, Jan Sienkiewicz, Jarosław Połowianiuk, Artur Paliczuk, Bogdan Schabowski. W konkurencji dwójek doskonale radziła sobie para: Wojciech Stankiewicz i Jan Sienkiewicz sięgając po srebrny medal Mistrzostw Polski seniorów. Wśród kobiet oprócz wspomnianych wcześniej B. Wyrzykowskiej i M. Janiuk na wyróżnienie zasługują również: Joanna Weremczuk, Janina Kawecka, Elżbieta Bielecka, Nella Zinówko. Dzięki pomocy WFS Puszcza Hajnówka rozegrała mecze w akrobatyce sportowej z reprezentacjami  Gruzińskiej Republiki Ludowej, Litewskiej Republiki Ludowej i miasta Grodna. W Puszczy akrobatykę uprawiano w latach 1975-81 a w latach 1982-84 patronem akrobatów został MKS Hajnówka.
W działaniach organizacyjnych hajnowskiego ośrodka akrobatyki duże zaangażowanie wykazywali rodzice zawodników-Antoni Kondrat, Barbara Janiuk, Jerzy Schabowski, Jan Arkuszewski. Z uwagi na kłopoty finansowe i z chwilą odejścia trenera Fiszera sekcja akrobatyki MKS Hajnówka przestała istnieć w 1984 r.


Grupa akrobatów Puszczy w 1977 r., stoją od lewej: Krzysztof Komar, Andrzej Kondrat, Mariusz Kubacki,z przodu od lewej: Arkadiusz Bielawski, Wojciech Arkuszewski, Krystyna Łapa, Bogusława Wyrzykowska, Anna Szeligowska dwoje nn

 

 

Trenerzy: Euzebiusz Sieja i Marek Fiszer

 

 

 Przedstawiciel rodziców A. Paliczuk nagradza dyplomem Bogdana Schabowskiego, obok siedzi Bogusława Wyrzykowska-dwukrotna mistrzyni Polski juniorek młodszych.

 

Efektowna piramida hajnowskiej czwórki


Młodzi akrobaci podczas prezentacji


Mistrzowie Polski Małgorzata Janiuk i Eugeniusz Kot (1979)


Akrobaci Puszczy przed meczem z Grodnem: E. Kot, W. Arkuszewski, M. Tokarczuk, W. Stankiewicz, J. Sienkiewicz, J. Weremczuk, H. Maciuka, J. Kawecka, E. Bielecka,  B. Niemcunowicz, N. Zinówka,  A. Grądziel, M. Janiuk (1979)


Mistrz Polski juniorów młodszych w ćwiczeniach wolnych Wojciech Arkuszewski  podczas meczu z Grodnem


Reprezentanci Puszczy w barwach  woj. białostockiego w meczu z Gruzją, Litwą i Grodnem, u góry od lewej: Janina Kawecka, Halina Maciuka, Joanna Weremczuk,, niżej od lewej: Nella Zinówko, Elżbieta Bielecka, Wojciech Arkuszewski (1980)

 
 Akrobaci Puszczy na obozie w Białowieży (1980)czwórka sportowa, stoją od lewej: Wiesław Niemcunowicz, Wojciech Arkuszewski, Jarosław Połowianiuk, Artur Paliczuk i trener Marek Fiszer .

 Największe sukcesy: 

MP seniorów: 1982 r. – medal srebrny: Jan Sienkiewicz i Wojciech Stankiewicz  (MKS H-ka) – dwójki,

1983 r. – medal brązowy: MKS Hajnówka (Wojciech Arkuszewski, Jan Sienkiewicz, Andrzej Kondrat, Wojciech Stankiewicz) – czwórki.

MP juniorów starszych:

1980 r. -  medal srebrny: Puszcza ( Mariusz Kubacki, Jarosław Połowianiuk, Jan Sienkiewicz, Bogdan Schabowski) – czwórki,

1981 r. – medal brązowy Puszcza ( Joanna Weremczuk, Małgorzata Janiuk, Janina Kawecka ) – trójki,

1982 r. – medal srebrny: Jan Sienkiewicz i Wojciech Stankiewicz (MKS) – dwójki.

MP juniorów młodszych:

1976 r. – medale złote: Bogusława Wyrzykowska (Puszcza) – ćwiczenia wolne i skoki na ścieżce; Wojciech Arkuszewski – ćwiczenia wolne,

1976 r. - medal srebrny: Puszcza (Wojciech Arkuszewski, Arkadiusz Bielawski. Andrzej Kondrat, Mariusz Kubacki) – czwórki,

1980 r. – medal srebrny: Mirosław Tokarczuk (Puszcza) – trampolina,

MP młodzików

1979 r. – medale złote: Mirosław Tokarczuk (Puszcza) – trampolina; Małgorzata  Janiuk i Eugeniusz Kot (Puszcza) – dwójki mieszane; 

1983 r. – medal srebrny : MKS (Marek Dmitruk, Marek Gawryluk,  Andrzej Maciuka, Tomasz Raszkiewicz) – czwórki.

  Najlepsi :

Arkuszewski Wojciech (63) – uczył się w SP 1 i TM, niezwykle uzdolniony akrobata, trenował przez cały okres istnienia sekcji; był złotym medalistą w ćwiczeniach wolnych  i srebrnym w czwórkach        w MP juniorów młodszych w 1976 r. i brązowym w czwórkach w MP w kategorii seniorów w 1983 r.,  obecnie mieszka w Hajnówce.

Janiuk Małgorzata(69) – ukończyła SP nr 5, LO 9, AWF, uczy WF w swoim dawnym ogólniaku (obecnie I LO), złota medalistka MP młodzików w 1979 r. w parze mieszanej z E.Kotem i brązowa medalistka MP juniorów w trójkach w 1981 r.

Kawecka Janina (63) – uczyła się w SP nr 1 i w Szkole Pielęgniarskiej, brązowa medalistka MP juniorek w trójkach.

Kondrat Andrzej (61) – ukończył SP 1 i TM oraz Szkołę Reżyserii Cyrkowej w Moskwie, srebrny medalista MP juniorów  mł. w 1976 r. w czwórkach, brązowy medalista MP seniorów w czwórkach     w 1983 r..

Kot Eugeniusz (64) – ukończył LO 9, ekonomista, zaczynał od skoków na ścieżce, mistrz Polski w dwójkach z Małgorzatą Janiuk w 1979 r. w kategorii młodzików, uprawiał również skok wzwyż- 1,80.

Kubacki Mariusz (61) – ukończył LO 9, absolwent AWF Poznań, srebrny medalista MP jun. mł. w 1976 r. i juniorów w 1980 r. w czwórkach, w czasie studiów w barwach AZS AWF Poznań zdobył brązowy medal MP seniorów w dwójkach..

Sienkiewicz Jan (65) – uczył się w SP 1, ZSZ, ukończył Szkołę Cyrkową w Julinku, w cyrku występował na perszu, srebrny medalista MP seniorów w 1982 r. w dwójkach, brązowy medalista MP seniorów w 1983 r. w czwórkach, srebrny medalista MP jun. st. w 1982 r. w dwójkach, srebrny medalista MP jun. st. w 1980 r. w czwórkach.

Stankiewicz Wojciech (65) – ukończył SP 2, ZSZ, srebrny medalista MP seniorów w 1982 r. w dwójkach, brązowy medal MP seniorów w 1983 r. w czwórkach, srebrny medal MP jun. st. w 1982 r. w dwójkach.

Tokarczuk Mirosław (64) – uczył się w SP 1, ZSR w Bielsku Podlaskim, złoty medalista MP młodzików w 1979 r. i srebrny w 1980 r. na trampolinie (batucie). Mieszka w Hajnówce.

Weremczuk Joanna (63) – uczyła się w SP 1, LO 9, jest dyrektorką szkoły podstawowej, brązowa medalistka MP juniorek w 1981 r. w trójkach.

Wyrzykowska Bogusława (66) – dwukrotna złota medalistka MP jun. mł. w ćwiczeniach wolnych  i skokach na ścieżce, od 1978 r. w DKS Targówek, reprezentantka Polski, złota medalistka MŚ w 1984 r. w trójkach.

 Trenerzy:

Sieja Euzebiusz – trener I klasy, sędzia klasy międzynarodowej w skokach na batucie i klasy krajowej w akrobatyce. Stworzył silne podwaliny pod przyszłe sukcesy akrobatów Puszczy i MKS Hajnówka. Doskonale przygotował swoich wychowanków pod względem technicznym, lecz brak choreografa sprawił, że nie osiągnięto jeszcze większych sukcesów. Znakomity pedagog, współpracował z dyrekcjami szkół hajnowskich. Interesował się wynikami w szkole, poprzez klub załatwiał pomoc dla najbardziej potrzebujących zawodników, a także odpowiedni sprzęt, wyżywienie, transport na zawody. Zaangażował do pomocy w sekcji rodziców. Zawodnicy byli zżyci ze sobą, co ułatwiało im znoszenie ciężkich, żmudnych treningów. Dobra atmosfera wokół sekcji wkrótce minęła, trener opuścił Hajnówkę wraz z B. Wyrzykowską w 1978 r.

Fiszer Marek – w 1978 r. przejął szkolenie akrobatów Puszczy, od 1982 do 1984 r. w MKS. Trener potrafił wykorzystać umiejętności zawodników w  piramidach. Największe  sukcesy osiągnięcia akrobaci uzyskali w latach 1982-83. M. Fiszer nie potrafił jednak wytworzyć takiej atmosfery, jak trener Sieja. Był to okres wielkich przemian politycznyc i gospodarczych w Polsce, które spowodowały upadek gospodarczy kraju i miały wpływ na stopniowy upadek sekcji. Po wyjeździe trenera ze względów rodzinnych sekcja akrobatyki została rozwiązana.

Były hajnowski akrobata kandyduje do Senatu

Artur Kazimierz Milewski-dwukrotny srebrny medalista nieoficjalnych MP Młodzików w akrobatyce jest jednym z 9 kandydatów na wakujący fotel senatora. Jest kandydatem niezależnym.

Ryszard Pater.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444