Home

 Strona główna

   Lata:

 

Informacje o autorze Ryszardzie Pater

e-mail do autora

Plebiscyty sportowe w Hajnówce

  Na Podlasiu plebiscyty na najlepszych lub najpopularniejszych sportowców organizowane były przez ”Gazetę Białostocką”, później kontynuowane przez „Gazetę Współczesną”. Pierwszym zwycięzcą w 1955 r. został Leszek Tarasiewicz. Tylko raz reprezentant klubu hajnowskiego znalazł się w dziesiątce najlepszych sportowców województwa białostockiego, a stało się to za sprawą łucznika Bogusława Bortnika, który w 1973 r.   w Plebiscycie „Gazety Białostockiej” zajął bardzo wysokie, 3 miejsce. Oprócz Bortnika do plebiscytu byli zgłoszeni dwaj inni sportowcy z Hajnówki: Zenon Czapla i Jerzy Kuczko.

Dopiero po upływie 27 lat wśród nominowanych znów znalazł się sportowiec z Hajnówki – Marek  Antoniuk.

Ukazujący się od 1999 r. w Hajnówce miesięcznik „Wieści Podlaskie” zapoczątkował plebiscyty na najlepszych sportowców Ziemi Hajnowskiej „Plebiscytem na najlepszych sportowców roku 1999 i najlepszych sportowców  XX wieku”. Plebiscyt nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem, wielu kibiców dowiedziało się o nim dopiero po ogłoszeniu wyników, które zaskoczyły wszystkich. Największą niespodzianką była  kolejność pierwszej trójki – a właściwie brak wśród najlepszych sportowców XX wieku  wywodzących się z Hajnówki olimpijczyków.

25.02. 2000 r. podczas Balu Mistrzów Sportu Ziemi Hajnowskiej, który się odbył w stołówce Furnel, ogłoszono wyniki plebiscytów sportowych miesięcznika „Wieści Podlaskie”. Najlepszym sportowcem XX wieku w Hajnówce został wybrany Andrzej Ludwiczak. Następne miejsca zajęli: Jerzy Kuczko  i Stanisław Pater.

Mirosław Chilimoniuk  wręcza nagrody Andrzejowi Ludwiczakowi, Jerzemu Kuczce i Ryszardowi Paterowi (w zastępstwie brata  Stanisława )

Najwięcej punktów w plebiscycie na najlepszego sportowca 1999 roku uzyskał Jerzy Kulik, judzka z Puszczy  przed Tomaszem Kierdelewiczem, lekkoatletą z SP 2 i Mirosławem Misiejukiem, piłkarzem  LZS Narewka.


 Od prawej – J. Kulik, M. Misiejuk i T. Kierdelewicz

Wyniki plebiscytu obnażyły nikłą wiedzę kibiców o osiągnięciach sportowych zawodników z Hajnówki. Świadczy o tym fakt, że kibice nie zgłosili do plebiscytu takich zawodników, jak Eugeniusz Bedeniczuk czy Marek Antoniuk. Natomiast kolejność w plebiscycie zależała  od subiektywnej oceny uczestników plebiscytu. W związku z opiniami pojawiającymi się w „Wieściach Podlaskich” na temat plebiscytu podjąłem się dokonania oceny osiągnięć hajnowskich sportowców, którą opublikowałem w „Wieściach” w poniższej wersji:

„Ponieważ plebiscyty są zazwyczaj miarą popularności, postanowiłem dokonać oceny wartości osiągnięć sportowców związanych na stałe lub okresowo z Hajnówką, biorąc pod uwagę udział, rekordy i medale w imprezach rangi Mistrzostw  Polski, Europy, Świata  i  Igrzyska Olimpijskie. Wyniki mojej oceny są następujące:

1. Krystyna Hryniewicka – Kacperczyk – udział w IO, 2 rekordy świata w biegu na 400 m ppł, brązowy medal ME w sztafecie 4x400 m W Hajnówce przebywała podczas nauki w LO9, zaczęła trenować biegi w IX klasie pod okiem Witolda Łapińskiego. Największe sukcesy odnosiła w barwach Skry Warszawa.

2. Bogusława Wyrzykowska – udział w MŚ i złoty medal w akrobatyce. Po zdobyciu 2 złotych medali w MP juniorów mł. wyjechała do Warszawy, startując w DKS Targówek. Wychowanka trenera Euzebiusza Siei.

3. Eugeniusz Bedeniczuk – udział w IO, MŚ, ME, złoty medalista MP                 w trójskoku. W Hajnówce rozpoczął treningi podczas nauki w ZSZ. Startował     w barwach Juvenii i  Jagiellonii. Wychowanek trenera Sergiusza Juziuczuka.

4. Jerzy  Kuczko – złoty medalista MP w kolarskiej jeździe parami na szosie z Ryszardem Szurkowskim w Polonezie Warszawa. Uczył się w LO 9, karierę rozpoczął w LZS Spółdzielca Hajnówka.

5. Bogusław Bortnik – srebrny medalista MP w wieloboju łuczniczym. Pochodzi z Bielska Podlaskiego, Puszczę Hajnówka reprezentował przez 2 lata po rozwiązaniu sekcji łuczniczej w rodzinnej miejscowości.

6 – 7. Marek Antoniuk – srebrny medalista MP w siatkówce plażowej w roku 1999 w parze ze Zbigniewem Żukowskim.

6 - 7. Jan Sienkiewicz, Wojciech Stankiewicz – srebrni medaliści w dwójce akrobatycznej MP seniorów w 1982 r.

8 - 9. Jerzy Baszun – brązowy medalista MP seniorów w sztafecie 4x100 m w barwach Górnika Zabrze w 1980 r. (trenował  go Jan Kozak), absolwent ZSZ. Reprezentował Juvenię Białystok, Górnik Zabrze i AZS Gliwice.

8 - 9. Wojciech Arkuszewski, Andrzej Kondrat, Jan Sienkiewicz, Wojciech Stankiewicz – czwórka akrobatyczna, brązowy medal MP seniorów w 1983 r.

10. Jarosław Leszczyński – mistrz Polski juniorów amatorów w tenisie stołowym w 1981 r., wicemistrz Polski Zrzeszenia LZS w Zamościu w 1989 r.”

Rok później odbył się plebiscyt na najlepszego trenera XX wieku w Hajnówce, wygrany przez długoletniego szkoleniowca futbolistów KS Puszcza, Tadeusza Bergera. Kolejne miejsca zajęli: 2. Mikołaj Wróblewski, 3. Aleksander Siegień, 4. Włodzimierz Krutel, 5. Zenon Czapla. Wśród nominowanych znaleźli się także Witold Łapiński, Sergiusz Juziuczuk, Jan Kozak, Euzebiusz Sieja, Marek Fiszer, Mieczysław Ludwiczak, Janusz Ludwiczak, Włodzimierz Sidorski, Stanisław Petruk, Jakub Ostapczuk i Wojciech Gutowski ( w tym gronie powinien się również znaleźć zasłużony  trener i wychowawca Stanisław Niewiadomski).


Najlepsi trenerzy, od lewej:T. Berger (1), M. Wróblewski (2), W. Krutel (4)

W równolegle przeprowadzonym plebiscycie sportowcem roku 2000 uznano Marka Antoniuka. Wyprzedził on  Tomasza Sadokierskiego i Piotra Antoniuka.


 
Najlepsi sportowcy 2000 r., od lewej: M. Antoniuk, T. Sadokierski, P. Antoniuk, J. Czurak, D. Jałoza, B. Klimuk.

 
Najlepsi trenerzy 2000 r. od lewej: R. Daniluk, M. Antoniuk, A. Grygoruk. Z tyłu poseł K.Jurgiel i redaktor H.Wawrzyński.

W dn. 22.02.2002 r. odbyła się uroczystość  ogłoszenia wyników III Plebiscytu  organizowanego przez redakcję ,,Wieści Podlaskich”. Wyniki plebiscytu:

Młodzicy:

1.Bartosz Nieścieruk (PG 2-l.a.) 1538 pkt.

2.Barbara Klimuk      (PG 2-l.a.) 1236 pkt.

3.Paweł Tatarynowicz (Puszcza-judo)1211 pkt.


 Burmistrz Anatol Ochryciuk wręcza nagrodę Bartoszowi Nieścierukowi, obok Barbara Klimuk.

Seniorzy:

1.Tomasz Sadokierski (Podlasie-l.a.) 2335 pkt.

2. Marek Antoniuk (Net Ostrołęka-piłka siatkowa)2253 pkt.

3. Piotr Antoniuk (MKS H.-piłka siatkowa)2225 pkt.


Tomasz Sadokierski, Marek Antoniuk, Katarzyna Kuczko, Dariusz Jałoza, Aleksander Prokopiuk, Eugeniusz Krawczuk

Trenerzy;

1.Andrzej Grygoruk (PG 2-l.a.)

2.Roman Daniluk (MKS-piłka siatkowa)

3.Janusz Ludwiczak (PG 2-l.a.)


Od lewej: Andrzej Grygoruk, Eugeniusz Saczko (za Romana Daniluka), Janusz Ludwiczak, Marek Antoniuk i gość honorowy olimpijczyk Eugeniusz Bedeniczuk

Uroczystość uświetnił swoją obecnością olimpijczyk z Barcelony-Eugeniusz Bedeniczuk, który karierę sportową zaczynał w Hajnówce. Po raz pierwszy zaprezentowano książkę ,,Historia sportu w Hajnówce”.

7 marca 2003 r. w gościnnych progach  Hajnowskiego Domu Kultury odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników IV Plebiscytu o tytuł "Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Ziemi Hajnowskiej 2002 r." zorganizowanego przez redakcję miesięcznika "Wieści Podlaskie".
 

Oto wyniki:

Młodzicy:

1.      Dariusz Szelest - lekkoatletyka         - 485 pkt.

2.      Katarzyna Gabryszuk - judo           - 425 pkt.

3.      Julita Czurak - lekkoatletyka           - 368 pkt.


 Najlepsi mlodzicy: D. Szelest, K. Gabryszuk, J. Czurak (zastępstwo), E. Mazurek, M. Lubowicka.

Seniorzy:

1.      Jarosław Leszczyński - tenis stołowy           - 465 pkt.

2.      Marek Antoniuk - piłka siatkowa i plażowa      - 381 pkt.

3.      Roman Gajewski - piłka nożna                      - 232 pkt

 
Najlepsi seniorzy: J. Leszczyński, M. Antoniuk (w zastępstwie A. Skiepko), R. Gajewski (w zastępstwie S. Bagrowski), T. Sadokierski, S. Zieńczuk, T. Ostrowierch.

Trenerzy:

1.      Janusz Ludwiczak - piłka nożna, lekkoatletyka - 577 pkt.

2.      Jakub Ostapczuk -  judo                                     - 392 pkt.

3.      Sebastian Biedź - judo                                         - 234 pkt.

 
Na zdjęciu od prawej: J. Ludwiczak, J. Ostapczuk, S. Biedź, W. Gutowski, E. Mazurek

Ryszard Pater.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444