Home

                                                              Siatkówka                                                  Wyślij wiadomość    Wpisz się do księgi gości

 
Memoriał im. Mikołaja Wróblewskiego.

W dniu 22 maja 2003 r. odbył się w ZS z DBJN w Hajnówce I Memoriał Mikołaja Wróblewskiego w siatkówce chłopców. W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Irena Wróblewska-wdowa po zmarłym trenerze, Aleksander Siegień i Sergiusz Juziuczuk-zasłużeni trenerzy hajnowskiej siatkówki, Eugeniusz Saczko-dyrektor ZS z DBJN oraz Jarosław Kutikow i Sławomir Grygoruk-trenerzy zaproszonych zespołów wraz z zawodnikami. Memoriał zorganizował i prowadził Roman Daniluk-nauczyciel wychowania fizycznego w ZS z DBJN, sędziowali: Piotr Szklaruk i Łukasz Gilewski.

   Turniej był bardzo zacięty, o czym świadczą wyniki wszystkich meczów po 2:1.

   Ostateczna kolejność:

  1. ZS Nr 4 Bielsk Podlaski - najlepszy zawodnik Tomasz Iwaniuk,

  2. Gimnazjum Publiczne z Białowieży-najlepszy zawodnik Piotr Ochryciuk,

ZS z DBJN Hajnówka-najlepszy zawodnik Andrzej Gilewski.

 

Wspomnienie o twórcy sukcesów hajnowskiej siatkówki
   
    

18  czerwca  2002 r. w wieku 62 lat zmarł nagle w białostockim szpitalu  Mikołaj Wróblewski, sekretarz Międzyszkolnego Klubu Sportowego  w  Hajnówce. Był on twórcą sukcesów hajnowskiej siatkówki, początkowo  żeńskiej, później męskiej. Chociaż pochodził z rejonu Bielska Podlaskiego,  swoje dorosłe życie związane ze sportem spędził w Hajnówce. Miał szczęście, że robił to, co lubił i czym się pasjonował.

Urodził się 12 maja 1940 r. w Maleszach w gminie Łubin Kościelny. Po ukończeniu miejscowej szkoły podstawowej uczył się w Liceum Pedagogicznym w Bielsku i Studium Nauczycielskim w Ełku. W 1962 r. Mikołaj Wróblewski podjął pracę nauczyciela w-f w Szkole Podstawowej nr 2 w Hajnówce (byłem jednym z pierwszych Jego uczniów). Nie było tu sali gimnastycznej, tylko skromne boisko, z którego niefortunnie kopnięte przez uczniów piłki często lądowały w pobliskiej rzeczce Leśnej lub za płotem ogrodów przydomowych. Dlatego preferował piłkę ręczną (zamiast piłki nożnej), w której imponował swoim wychowankom sprytem, zręcznością i umiejętnościami strzeleckimi. Wśród uczniów najstarszej klasy-siódmej wyłowił talent czystej wody, jakim był Waldek Skaskiewicz. Podczas nauki i studiów w Białymstoku Waldek rozwinął swoje umiejętności stając się podstawowym zawodnikiem II-ligowego AZS-u i członkiem akademickiej reprezentacji Polski.


MKS Hajnówka -brązowy medal MP jun. m.1985

    Zajęcia z uczniami nie zaspokajały Mikołajowi Wróblewskiemu potrzeby sportowej rywalizacji. Postanowił zebrać grupę entuzjastów siatkówki z rejonu hajnowskiego, gdyż ten sport można było praktycznie uprawiać przez cały rok. Dzięki pomocy m. in. braci Aleksandra i Leonarda Kulwanowskich z Czeremchy powstała drużyna reprezentująca początkowo barwy PSS Społem. Występowali na spartakiadach, których w tamtych czasach rozgrywano dużo.

     Dużo radości sprawiała Mikołajowi Wróblewskiemu szybka jazda na motorze. Niestety wypadek drogowy spowodował przerwanie kariery sportowej. Kiedy w szpitalu dochodził do zdrowia, koledzy z drużyny występowali już w barwach LZS Hajnówka, do czego namówił ich znany działacz Witalis Nowik.

     Po powrocie do zdrowia Mikołaj Wróblewski poświęcił się pracy nauczycielskiej i trenerskiej w LO 10 (od 1964 r.) podnosząc jednocześnie kwalifikacje zawodowe.  W 1968 r. obronił pracę magisterską na AWF w Warszawie i zdobył uprawnienia trenera II klasy z siatkówki. Praca magisterska była związana ze sportem hajnowskim.


Drużyna LO 10 (1968)

    Okazało się, że łatwiej pracowało się z drużyną dziewcząt. Pierwsze sukcesy przyszły w sezonie 1965/66, kiedy zespół wystąpił w półfinale Mistrzostw Polski Młodziczek w Iławie. Najlepsza zawodniczką była Tamara Szymańska, będąca obecnie kierownikiem Katedry Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Podlaskiego. W następnych latach drużyny młodziczek i juniorek kilkakrotnie zdobywały mistrzostwa województwa i występowały w półfinałach Mistrzostw Polski. Odnosiły również sukcesy w mistrzostwach województwa seniorek trzykrotnie walcząc w barażach o prawo gry w II lidze. Niestety awansu nie udało się zdobyć, ale trzy jego wychowanki występowały w II-ligowej Nafcie Jasło.


Na studniówce

  Kiedy założył rodzinę, jego starsza córka Iwona poszła w ślady ojca wykazując zainteresowanie siatkówką. Grała z sukcesami pod okiem trenera Jerzego Wołkowyckiego. Podczas studiów w Akademii Medycznej trenowała w drużynie uczelnianej (trener Józef Fedorowicz) zdobywając medale w Mistrzostwach Polski uczelni medycznych. W tym czasie Mikołaj Wróblewski, kiedy w 1977 r. został sekretarzem MKS Hajnówka, postanowił utworzyć drużynę męską. Po kilku latach treningów z drużyn Aleksandra Siegienia z SP 2 i Włodzimierza Romaniuka z SP 1 wyselekcjonował b. zdolną grupę chłopców, która w 1984 r. awansowała od finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu zajmując 12. miejsce (współpracował z nim Aleksander Siegień), a w 1985 r. sięgnęła po brązowy medal  OOM -będących Mistrzostwami Polski juniorów młodszych (razem z trenerem  Sergiuszem Juziuczukiem). O wartości tego sukcesu świadczy fakt, że do chwili obecnej jest to największe osiągnięcie w województwie w tej grupie wiekowej.

    W późniejszym okresie nie udało się osiągnąć tak znaczących sukcesów, chociaż jego wychowankowie zdobywali tytuły mistrzów województwa, występowali w turniejach o wejście do II ligi i w półfinałach Mistrzostw Polski juniorów. Rodzynkiem w grupie jego wychowanków okazał się Marek Antoniuk, który w 1999 r. zdobył srebrny medal Mistrzostw Polski seniorów w siatkówce plażowej.

    Po 30 latach pracy w zawodzie nauczycielskim Mikołaj Wróblewski przeszedł na emeryturę (1991) , ale dalej trenował siatkarzy, przygotowując do roli trenera swego wychowanka Romana Daniluka. W dwóch ostatnich latach pełnił funkcję sekretarza MKS-u i kierownika drużyn siatkarskich, pozostawiając sprawy szkoleniowe swoim następcom.


Trenerzy XX wieku w Hajnówce

    Praca i osiągnięcia Mikołaja Wróblewskiego były doceniane nie tylko w Hajnówce i w Białymstoku, ale również w Polskim Związku Piłki Siatkowej. Uznanie zdobył również wśród hajnowskich kibiców, którzy wyróżnili Go drugim miejscem w Plebiscycie na Najlepszych Trenerów Powiatu Hajnowskiego XX wieku.


Z wnukiem

Nerwowa praca trenerska odbiła się na jego zdrowiu. Zmarł kilka dni przed ślubem młodszej córki.
Mikołaj Wróblewski nie doczekał się rozgrywek II ligi w Hajnówce choć wiedział o planach Marka Antoniuka. Został pochowany w Białymstoku 20 czerwca, a  5 października w rozgrywkach II ligi wystąpił zespół Moderatora Hajnówka. II liga była zawsze jego marzeniem i spełniła się dzięki Markowi Antoniukowi - jego wychowankowi.

     Mikołaj Wróblewski pozostanie w pamięci wszystkich zawodników i kibiców, jako wspaniały trener i pedagog.

Dla uczczenia pamięci wielkiego trenera począwszy od 2003 r. w maju odbywać się będzie memoriał im. M. Wróblewskiego w siatkówce chłopców.

Ryszard Pater


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444