Home


Wspomnienie o Witalisie Nowiku

Urodził się w 1934 r. w  Lewkowie Starym gm. Narewka w rodzinie inteligenckiej. Ukończył liceum ogólnokształcące w Hajnówce, w latach 1953-58 pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej w Skupowie. W tej niewielkiej szkole organizował zajęcia sportowe i w 1954 roku drużyna piłki ręcznej pod jego opieką zdobyła III miejsce w okręgu i występowała nawet na zawodach w Gdańsku.

 Od roku 1959 mieszkał w Hajnówce i tu jego życie związane było ze sportową pracą z młodzieżą i dorosłymi, mimo ukończenia pomaturalnego studium ekonomiki przedsiębiorstw-nie związanego ze sportem.
Jako aktywny działacz i pracownik Ludowych Zespołów Sportowych i Ośrodka Sportu i Rekreacji był inicjatorem wielu imprez sportowych w różnych dyscyplinach-w siatkówce, kolarstwie, szachach, piłce nożnej i innych.
Dzięki jego inicjatywie powstał pierwszy w Hajnówce zespół męski piłki siatkowej, który  przyjął on nazwę LZS „Kolorowi” Hajnówka. Przez jeden sezon drużyna występowała w lidze międzywojewódzkiej.


Siatkarze LZS na ogólnopolskim turnieju w Białymstoku. Stoją od lewej: W. Nowik, M. Fiedoruk, L. Kulwanowski, J. Sachajdak, dwaj gracze z Bociek, J. Olszyński, trener F. Ilczuk z Białegostoku W przysiadzie:T. Romaniuk, A. Kulwanowski, S. Juziuczuk

 Wkrótce  pod egidą LZS startowała również  drużyna żeńska. Wraz z panem Mikołajem Wróblewskim stworzyli szkółkę siatkarską, która szkoli i wychowuje młodzież do dnia dzisiejszego. Był sędzią siatkówki i miał uprawnienia międzynarodowego sędziego piłki siatkowej.

Młodzież z hajnowskiego LZS  odnosiła znaczące sukcesy w regionie jak i kraju. Kolarze Jerzy i Andrzej Kuczko występowali w kadrze Polski juniorów, ten pierwszy reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w 1973 r. a w 1980 roku startując w barwach Poloneza Warszawa wygrał wraz z Ryszardem Szurkowskim  Mistrzostwa Polski w szosowej jeździe parami.
Od 1974 r. kierował  Ośrodkiem  Sportu i Rekreacji. Zmarł w 1986 r. w  wieku 52 lat.
Witalis Nowik był wielkim miłośnikiem pracy z młodzieżą, całe swoje życie poświęcił rozwojowi sportu i kultury fizycznej Ziemi Hajnowskiej.

Za swoją działalność sportową otrzymał:

medal: • „Zasłużony w rozwoju sportu i turystyki“ na 25-lecie LZS
odznaki:

• „Zasłużony Białostocczyźnie“

• „Zasłużony Działacz LZS“

• 1000-lecia Sportu Polskiego „Za zasługi i krzewienie kultury fizycznej i sportu w Polsce”.

Z inicjatywy nieżyjącego już Mikołaja Wróblewskiego od 16 lat dla uczczenia pamięci  Witalisa Nowika w dniu  Święta Niepodległości odbywa się memoriał siatkarski Jego Imienia. Co roku działacze sportowi wraz z gościem honorowym Wierą Nowik, składają wiązankę kwiatów i zapalają znicz na grobie zmarlego.

RP


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444