Home 

                                                                Sport - judo                                                Wyślij wiadomość    Wpisz się do księgi gości

   
Zobacz :
Mistrzyni Polski w judo Katarzyna Gabryszuk odbiera puchar.

Judo

  Sekcja sportowa judo powstała 1 XI 1985 r. Trenerem jej został Jakub Ostapczuk, były zawodnik AZS Warszawa, który podczas studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie  zwyciężył w kilku akademickich turniejach  oraz ukończył kurs instruktorski judo. 
Chętnych do uprawiania tej dyscypliny było ponad 500 osób. Trener wybrał 80 najlepszych i rozpoczął zajęcia w sali Liceum Ogólnokształcącego. Klub nie posiadał wówczas maty. Rozkładano więc na podłodze kawałki filcu. 
P
o eksmitowaniu z liceum trenowali w starej remizie strażackiej, w sali o wymiarach 8,5 na 4,5 m. Później z pomocą przyszedł dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Leonard Kulwanowski, który wyraził zgodę na prowadzenie treningów w sali gimnastycznej. Pierwsze popisy hajnowskich judoków odbyły się w lipcu 1986 r. na festynie robotniczym. 
Starty w turniejach klasyfikacyjnych sprawiły, że judocy z Hajnówki zostali Mistrzami Okręgu Białostockiego w kategorii młodzików i juniorów młodszych. Z czasem zaczęli odnosić sukcesy na arenie ogólnopolskiej.                    

   W 1989 r. Paweł Zabrocki zajął 1. miejsce w Turnieju Wyzwolenia Warszawy a w 1992 r. zajął 7. miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów we Wrocławiu w kategorii do 95 kg. W tym samym roku odszedł z klubu Artur Papis, który dwa miesiące później w Akademickich Mistrzostwach Polski w Gdańsku w kat. do 65 kg zajął 1. miejsce.

  W 1994 r. dzięki dobrym występom w eliminacjach Sebastian Biedź i Ferdynand Stelmach uzyskali prawo startu w Mistrzostwach Polski Kadetów, gdzie S.Biedź zajął 7. miejsce. S.Biedź wystąpił w finale Mistrzostw Polski juniorów do lat 20 zajmując 5. miejsce. R.Zajkowski w wadze do 95 kg  zajął 7. miejsce  w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Gdańsku oraz 7. miejsce na Mistrzostwach Polski juniorów.


Młodzi judocy Puszczy starają się brać przykład z mistrzów, stoją od lewej: Paweł Tatarynowicz, Jakub Ostapczuk junior, Paweł Nastula (mistrz olimpijski z Atlanty), Mateusz Sirak, trener Jakub Ostapczuk, Michał Żak, Rafał Sosnowski, Michał Sirak

       W roku 2000 z trenerem Ostapczukiem zaczął współpracować były zawodnik sekcji  Sebastian Biedź. Judocy Puszczy wystąpili w Igrzyskach Młodzieży w Łodzi. Piotr Sakowski zajął 7. miejsce a Paweł Tatarynowicz był na 9. miejscu. 

  W 2001 roku judocy Puszczy  wystąpili w Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży Najlepsze miejsce uzyskał P.Tatarynowicz – siódme. Pod koniec sezonu duży sukces odniósł P. Tatarynowicz zajmując 3. miejsce    w Ogólnopolskim Turnieju Kwalifikacyjnym we Wrocławiu rozegranym w dn 29-30.09 w kategorii juniorów młodszych w wadze do 60 kg. Dało mu to awans do kadry Polski juniorów. Jeszcze większy sukces odniosła  Katarzyna Gabryszuk, która 16.11.2002 r. wygrała Mistrzostwa Polski Młodziczek w kategorii do 70 kg wygrywając wszystkie walki przez ippon.


Na zdjęciu  od lewej: Jakub Ostapczuk, Katarzyna Gabryszuk i Sebastian Biedź

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444