Home

Ilość odsłon: 2149   Data publikacji:  2007-07-03

Klub Puszcza ma 70 lat

 

Dwudniowe obchody 70 rocznicy powstania Klubu Sportowego Puszcza obfitowały w imprezy nie tylko upamiętniające jubileusz, ale również w sportowe mecze o randze wojewódzkiej i międzynarodowej

        W sobotę 30 czerwca odbyło się w Hajnowskim Domu Kultury uroczyste spotkanie z udziałem władz sportowych i samorządowych, zawodników i trenerów Puszczy, zaproszonych gości z Białorusi oraz wszystkich pasjonatów sportu w naszym mieście. Było ono okazją do przypomnienia genezy powstania Klubu, jego historii, a także wyróżnień i nagrodzenia działaczy sportowych i osób, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju sportu w Hajnówce.
    - Z wielką satysfakcją, a jednocześnie poczuciem zaszczytu mam przyjemność witać Państwa z okazji tego pięknego jubileuszu – 70 - lecia Klubu Sportowego Puszcza Hajnówka. 70 lat – to piękny okres naszej sportowej historii, zarówno piłki nożnej, ale także akrobatyki sportowej, łucznictwa, tenisa stołowego, pływania, lekkiej atletyki, judo i koszykówki. Historii tworzonej przez pokolenia ludzi oddanych sprawie – trenerów i zawodników oraz sympatyków sportu, działaczy i kibiców. Nasze dzisiejsze spotkanie ma na celu przywołanie ludzi i wydarzeń, które tworzyły sportową mapę Hajnówki - powiedział otwierając uroczystość Mirosław Awksentiuk, prezes Klubu Sportowego Puszcza.

      Zebranym gościom przedstawione zostały plany klubu na najbliższe lata.
   - Po pierwsze: przyjmujemy założenie,że nasze miasto stać jest na stworzenie i utrzymanie drużyny piłkarskiej na poziomie IV ligi. Stąd też w najbliższym okresie będziemy dążyć do dalszej poprawy organizacji funkcjonowania klubu. - poinformował Mirosław Awksentiuk - Zdajemy sobie sprawę, że brak awansu w minionym sezonie był spowodowany między innymi niedociągnięciami organizacyjnymi. W tym miejscu, chciałbym jeszcze raz podziękować obecnym zawodnikom Puszczy i trenerowi za podjęcie walki o awans. Jestem przekonany, że czwarte miejsce na zakończenie minionego sezonu jest dobrą prognoza na przyszłość. Drugim tematem wymagającym kompleksowego rozwiązania jest stan naszej bazy sportowej. Jako klub sportowy będziemy wspierać wszystkie inicjatywy oraz podejmować własne kroki zmierzające do poprawy stanu bazy, w tym wykonania nowych boisk treningowych oraz zaplecza. Trzecie zadanie, które już realizujemy, to inwestowanie w młodzież. Celem naszym jest posiadanie czterech drużyn młodzieżowych uczestniczących w rozgrywkach. Od nowego sezonu w rozgrywkach uczestniczyć będzie trzy drużyny (dotychczas 2). Chciałbym przypomnieć Wszystkim Państwu, że nasz drużyna seniorów opiera się wyłącznie na własnych wychowankach, stąd też będziemy intensyfikować działania w kierunku szkolenia młodych adeptów sztuki piłkarskiej.
    W dalszej części spotkania nastąpiło odznaczenie zasłużonych działaczy sportowych oraz osób wspomagających rozwój hajnowskiego sportu. Przez Witolda Dawidowskiego, prezesa Podlaskiego Związku Piłki nożnej udekorowani zostali: Włodzimierz Budka, Jan Weremiuk, Piotr Markow, Janusz Marczuk, Ryszard Pater, Dariusz Rynkowski, Eugeniusz Krawczuk, Konstanty Jałoza, Aleksander Bujnowski, Marek Hanula, Jan Kojło, Sylwester Zabielski, Piotr Wićko, Janusz Ludwiczak, Andrzej Cieuszecki i Jan Biegluk.

     Goście przy sygnale dawnej kroniki filmowej obejrzeli slajdy pokazujące historyczne zdjęcia wydarzeń sportowych w Hajnówce. Krótki zarys dziejów Klubu Puszcza przedstawiła zebranym Eugenia Marczuk. Uroczystość uświetniły występy zespołów tanecznych HDK oraz zespołu "Cygańskie czary"

    W niedzielę na terenach hajnowskiego OSIR-u odbył się festyn sportowy, którego głównymi punktami były mecze piłki nożnej juniorów Puszcza Hajnówka – Prużany oraz piłki nożnej seniorów Puszcza Hajnówka – Jagiellonia Białystok. Odbył się ponadto turniej piłkarski fanklubów. Cały dzień publiczność bawiły występny zespołów muzycznych, liczne konkursy oraz wiele innych atrakcji. Chociaż hajnowskie drużyny piłkarskie nie odniosły zwycięstw, sportowa rywalizacja była okazją do zmierzenia sił i umiejętności oraz świetną okazją do dobrej zabawy.

Z okazji doniosłego jubileuszu wydana została książka „70 lat klubu” autorstwa Ryszarda Patera. Jej oficjalna promocja odbyła się 29 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce.

   Kilka słów historii klubu z promowanej książki:

   „Klub Sportowy Puszcza jest jedynym w historii Hajnówki klubem z przedwojennym rodowodem. Powstał w 1937 roku na bazie istniejącego od 1934 r. Koła „Przysposobienia Wojskowego Leśników". PWL zajmowało się, oprócz spraw obronnych, propagowaniem sportu w sekcjach piłkarskich, bokserskich, lekkoatletycznych, strzeleckich, kajakowych. Kierownikiem Kola PWL w Hajnówce był Wincenty Darmaszek, który razem z Kazimierzem Ponieckim dla sekcji piłkarskiej pozyskali polanę w lesie na boisko (niezbędne było wyrównanie powierzchni) i sprzęt sportowy. Największym powodzeniem cieszyły się sekcja piłkarska i bokserska. Do PWL należała m.in. młodzież polonijna ucząca się w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego, która swoją aktywnością sportową „zaraziła" pozostałą młodzież szkolną i robotniczą, przybyłą z głębi kraju w poszukiwaniu pracy.
    19 sierpnia 1934 r. odbył się w Hajnówce pierwszy oficjalny mecz piłkarski, między drużynami: PWL Hajnówka i KS Rezerwa Bielsk Podlaski, zakończony wynikiem 4:1. Dzięki osobistym kontaktom rozgrywano mecze z drużynami z Prużan, Woikowyska, Białegostoku, Brześcia. W 1935 r. PWL Hajnówka przystąpiła do udziału w rozgrywkach klasy B. W tym czasie najsilniejszą drużyną piłkarską w rejonie posiadało Koło PWL Tartak Grudki, walczące w 1937 r. o awans do klasy A.
     Rozpoczęta w 1932 r. w Hajnówce rozbudowa Zakładów Drzewnych spowodowała szybki napływ ludności z całej Polski. Kilkutysięczna osada zaczęła się rozwijać w iście amerykańskim stylu, zyskując sobie miano „drugiej Gdyni". W 1936 r. liczyła już 16 tyś. mieszkańców, a dwa lata później - 18 tyś. Rosło zainteresowanie sportem nie tylko wśród mieszkańców, ale również wśród kierownictwa Zakładu Drzewnego. Nadszedł czas, kiedy koło sportowe przekształciło się w klub sportowy. W dalszej części opracowania przedstawiona jest historia klubu, osiągnięcia, sylwetki najbardziej zasłużonych trenerów i zawodników."


Prezes Mirosław Awksentiuk odebrał pamiątkową statuetkę od Podlaskiego Związku Piłki Nożnej oraz Srebrną Honorową Odznakę dla Klubu Puszcza od Polskiego Związku Piłki Nożnej

J.Zachaj
fot. J.Zachaj, T.Topolski

Zadanie jest współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC
2004-2006 oraz ze środków budżetu państwa pod patronatem Euroregionu
Puszcza Białowieska.

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444