Home

Ilość odsłon: 2193 Data publikacji: 2006-06-02

Ernest Bijak akademickim mistrzem

W Supraślu 20-21 maja odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym.

     W  zawodach brał udział student Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej w Hajnówce, 21 letni Ernest Bijak. Jest on od dawna utytułowanym zawodnikiem ponieważ ma w swoim dorobku czterokrotne zdobycie Mistrza Polski do lat 18 oraz srebrny i brązowy medal do lat 20 w tej dyscyplinie sportu.


Przygotowanie do podniesienia 225 kg


Podniesienie 225 kg.

   Akademickie Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym odbywają się co 2 lata, w tegorocznych zawodach startowało 240 zawodników w 11  kategoriach wagowych.
   „Trzy tygodnie temu odbyły się Akademickie Mistrzostwa Białegostoku - mówi Ernest Bijak - Wygrałem swoją kategorię wagową wynikami 210,160,215, a w trójboju 585kg zakwalifikowałem się do Mistrzostw Polski. Na zawody jechałem pełen obaw, bowiem miałem 2 lata przerwy w startach w tak poważnej imprezie. Nie liczyłem na medal, ale wiedziałem, że jestem w życiowej formie. W mojej kategorii do 75 kg startowało 28 zawodników. Poziom był wyższy niż na MP Juniorów trzy tygodnie temu, co jest zrozumiałe bo wśród studentów są i seniorzy (powyżej 23 roku życia). Tak też było i w mojej kategorii wagowej. Dlatego, aby zdobyć srebrny medal w klasyfikacji Politechnik musiałem pokonać aktualnego Mistrza Polski Juniorów Bartłomieja Szymkowiaka. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony, bo to mój odwieczny rywal, który jest w trakcie przygotowań do Mistrzostw Europy. Wygrać z nim to duży sukces. Aby to osiągnąć, musiałem ustanowić rekordy życiowe w poszczególnych konkurencjach trójboju, a więc 225 kg w przysiadzie ze sztangą, 170 kg w wyciskaniu sztangi leżąc,225 kg w tzw. martwym ciągu, co dało mi łącznie 620kg w trójboju. Rezultat ten według klas Polskiego Związku Kulturystyki i Trójboju Siłowego daje mi klasę Mistrzowską w tej kategorii wagowej.
    W Hajnówce studiuję Ochronę Środowiska i mieszkam od 2 lat. Do zawodów przygotowywałem się w klubie Żubr Hajnówka, gdzie trenerem jest Jakub Ostapczuk. Miałem tam wystarczające warunki do treningu.
   Gdy przyjechałem do Hajnówki byłem zaskoczony, że tylu silnych i sprawnych ludzi ćwiczy w klubie. Świadczy o tym ilość startujących zawodników w organizowanych tu imprezach. Poziom na Mistrzostwach Miasta w Wyciskaniu Sztangi Leżąc jest już najwyższy w województwie. Wielu moich kolegów medalistów Mistrzostw Polski bardzo chętnie przyjeżdża do Hajnówki startować i  podziwia organizację. Zawodnicy tacy jak Artur Tumiel, Mariusz Sokół, Michał Żak, Andrzej Frankowski, Radosław Paszko są doskonale znani z racji wysokiej klasy sportowej również w całym województwie”.


Wyciskanie 170 kg leżąc

 


Urząd Miasta Hajnówka 17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444