Ilość odsłon: 3264   Data publikacji:  2005-07-01

   Basen otwarty w sezonie

    Hajnowski basen już za kilka dni zostanie otwarty. Po wykonaniu sezonowych napraw oraz dokładnym oczyszczeniu, trwa napuszczanie do niego wody. Basen powstał w 50. latach i działa nieprzerwanie do dziś. Woda w nim podczas sezonu jest regularnie wymieniana i kontrolowana przez SANEPID, ale jego stan wymaga gruntownych remontów. Największą bolączką tego obiektu jest brak odpowiedniej stacji uzdatniania wody. Ta, którą posiada, nie spełnia swojej roli, ponieważ jej filtry są za mało wydajne. Koszt budowy nowej stacji wynosi około 600 tys. zł. Obecnie woda do basenu pobierana jest z wodociągu.
  - Mamy własne ujęcie wody – mówi Marek Antoniuk, dyrektor OSIR – ale woda ta ma zbyt duże nasycenie manganem. Nie jest on szkodliwy dla zdrowia, ale podczas chlorowania, zabarwia wodę na brązowo. Nie możemy z niej korzystać.

    Aby basen o gabarytach olimpijskich, które posiada nasz obiekt działał normalnie, woda musi być w nim filtrowana 8 razy na dobę. Hajnowski basen nie posiada takich filtrów i dlatego przez cały sezon jego zawartość jest regularnie wymieniana.
    - Woda w basenie jest czysta. Nie jest możliwe zakażenie jej drobnoustrojami chorobotwórczymi – tłumaczy Marek Antoniuk – Sprawdzamy ją tak często jak tego wymagają przepisy. Regularnie przeprowadzane są kontrole SANEPIDU. Jednak z uwagi na brak filtrowania po tygodniu staje się mniej klarowna i to odstrasza ludzi. Mimo, iż jest chemicznie czysta. Naszym największym problemem jest młodzież kąpiąca się w basenie w godzinach nocnych. Często przychodzą wandale i wrzucają do wody śmieci, butelki a nawet ostatnio całe stanowisko ratownika. Musimy na drugi dzień spuszczać wodę i myć cały basen. Ponowne napełnienie w ilości 1500 m3 trwa tydzień. Oprócz tego, że basen jest zamknięty, są to bardzo duże niepotrzebne koszty. Zamontowaliśmy w zeszłym roku reflektor oświetlający nocą obiekt, ale wandale go zniszczyli.
    Hajnowski basen posiada duży i ładny obszar zieleni. Można na nim zagrać w piłkę nożną i siatkową oraz wygodnie poleżeć na trawiastej plaży. Otoczenie dużych drzew pozwala na wypoczynek również w cieniu. Taki obiekt jest potrzebny w sezonie letnim zarówno mieszkańcom jak i potencjalnym turystom.
    - Sądzę, że basen warto wyremontować – twierdzi dyrektor OSIR – koszt stacji uzdatniania wody, remontu niecki oraz wymiany kanalizacji wynosi ok. 1 mln.zł. Podczas lata mogłoby korzystać z niego dziennie nawet 1000 osób. Jest szansa, ze zarobiłby na swoje utrzymanie. Remont jest możliwy jedynie ze środków zewnętrznych, o które będziemy się starać. Zapraszam wszystkich na basen. Sam się w nim kąpię, jest to wspaniała rekreacja.

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444