Home

Ilość odsłon: 2197   Data publikacji:  2005-05-04

 
Zdobyty etap to wielka radość

       Hajnówka była kolejnym etapem VII Europejskiego Biegu Sztafetowego Osób Niepełnospraw-nych po Europie. Bieg ten rozpoczął się w 1999 r. Sztafeta wybiegła z Lanzendorfu w Austrii z tran-sparentem "EUROPO - MYŚMY SIĘ JUŻ ZJEDNOCZYLI" i przebiegła przez Austrię, Niemcy, Ukrainę, Węgry, Chorwację, Włochy, Watykan, Grecję i Bułgarię. Impreza ta ma charakter międzynarodowy. Uczestniczy w niej 130 niepełnosprawnych sportowców z: Polski, Niemiec, Francji, Węgier, Bułgarii, Austrii, Ukrainy, Słowacji, Czech i Rumunii. Reprezentacje krajów pokonują kolejne trasy niosąc swoje narodowe flagi. Tegoroczny finał dedykowany jest Janowi Pawłowi II.
    Grupa z Polski liczy 36 niepełnosprawnych, w tym 24 osoby z Dąbrowy Górniczej, Szczawnicy, Olsztyna, Śleszyna, Nidzicy i Działdowa oraz 12 terapeutów-opiekunów. Niepełnosprawni pokonując kolejno trasy Zakopane – Szczucin – Kazimierz Dolny – Włodawę, dotarli 4 maja do Hajnówki, aby następnie osiągnąć Sokółkę, Ełk i zakończyć trasę w Olsztynie. Na terenie Polski biegacze pokonają 1140 km, z czego przebiegną 401 km.
     Niepełnosprawni zdumiewają odwagą i wielkim uporem walki. Na trasie biegu są serdecznie witani przez okoliczną ludność.
Spotykani na trasie ludzie, często przyłączają się do biegu. W Hajnówce trasę kilku kilometrów pokonali z nimi biegacze z lokalnego Klubu Biegacza OSiR. Na każdym z etapów Biegu Sztafetowego uczestnicy spotykają się z władzami miast.

   - Witam was z wielką radością -  powiedział burmistrz Hajnówki Anatol Ochryciuk – Cieszymy się, że nasze miasto jest kolejnym etapem waszego biegu. To jest wielkie wyzwanie, które daje wam wiele satysfakcji. Mam nadzieję, iż mimo deszczu trasa przez Hajnówkę zostanie w waszej pamięci jako jedna z przyjemniejszych i najbardziej gościnnych.

    Niepełnosprawni przedstawiciele poszczególnych państw, którzy uczestniczyli w biegu od jego początku, zostali uhonorowani przez burmistrza Hajnówki pamiątkowymi medalami z wizerunkiem żubra. Medale otrzymała również kadra, która wspiera osoby niepełnosprawne podczas całej trasy sztafety.
    - To jest mój pierwszy bieg. Biegnę od 25 kwietnia z Rumunii – mówi Krzysztof Kamieniecki, niepełnosprawny z Nidzicy – mimo trudów jest to wspaniała impreza, podczas której nie ma między nami barier. Wszyscy biegacze podczas trasy wspierają się nawzajem i czerpią od siebie siły. Chociaż nie znamy swoich ojczystych języków, jesteśmy zaprzyjaźnieni, bez trudu porozumiewamy się i pomagamy sobie. Najtrudniejsza była trasa w Rumunii. W Polsce jest najprzyjemniej.
     - Biegnę jako opiekun grupy – powiedziała Urszula Maceńko z Nidzicy –  Moi podopieczni są wytrwali, nie ma z nimi żadnych problemów. Taki bieg uświadamia nam zdrowym ludziom jak bardzo niepełnosprawni mogą zadziwić swoja sportową postawą, jak wielką mają wolę walki a przy tym moc wrażliwości i wzajemnej życzliwości. Każdy taki zdobyty etap biegu to wielka radość i satysfakcja.
       Finał biegu odbędzie się 7 maja w Olsztynie.
W przyszłym roku właśnie z Olsztyna wybiegnie kolejna sztafeta niepełnosprawnych. Honorowy Patronat nad Europejskim Biegiem Sztafetowym Polskiej Grupy Osób Niepełnosprawnych objął Aleksander Kwaśniewski - Prezydent RP.

 

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444