Home

                                                               Gazeta Hajnowska                                               Wyślij wiadomość    Wpisz się do księgi gości

 
Nie przespać koniunktury

                W pierwszej dekadzie maja zdarzyło się to, o czym wielu hajnowian marzyło od dawna - masowy napływ turystów. Pierwsze sygnały pojawiły się miesiąc wcześniej - do biura PTTK telefonowały osoby dopytujące się o miejsca noclegowe. Większość potencjalnych turystów preferowała Białowieżę, ale po jej zapełnieniu interesowano się noclegami w Hajnówce i w powiecie; nawet dość duża odległość od Puszczy Białowieskiej - bo ona stanowiła główny obiekt zainteresowania- nie wydawał się turystom przeszkadzać.

                Przy tej okazji wydało się, jak niewiele miejsc noclegowych ma do zaoferowania Hajnówka. Nic w tym dziwnego - obsługa turystów należała do Białowieży, Hajnówka żyła z przemysłu. Przyciągnięcie do Hajnówki inwestorów jest możliwe pod warunkiem wydłużenia sezonu turystycznego i rozszerzenia oferty; przy obecnej długości sezonu inwestowanie w turystykę w Hajnówce jest nieopłacalne.

                  Niepoważny jest argument poważnych skądinąd ludzi, że gdybyśmy za rogatkami mieli Białowieski Park Narodowy, a nie Puszczę Białowieską, to turyści przyjeżdżaliby do Hajnówki, a nie do Białowieży. Nie będę rozwijał tej kwestii, ponieważ robiłem to kilkakrotnie dodam tylko, że znam w Puszczy wiele malowniczych miejsc, które mają tą wyższość nad Rezerwatem Ścisłym BPN, że nie trzeba poruszać się w nich tylko po wyznaczonych trasach.

                Na dłuższe czy krótsze okresy wypoczynkowe związane z końcem tygodnia potrzebne są przede wszystkim kwatery agroturystyczne, mogące  pomieścić po kilka osób, usytuowane w okolicach Hajnówki, natomiast Hajnówce niezbędne są tanie miejsca noclegowe typu schroniskowego czynne w sezonie wakacyjnym - ich głównym celem byłoby podtrzymanie zainteresowania turystów Puszczą, co z kolei mogłoby skłonić mieszkańców lub osoby z zewnątrz do inwestycji w branżę turystyczną. Ponieważ byłaby to działalność na granicy opłacalności, powinna być wykonana przez samorządy i mieć charakter krótkoterminowy, kilkuletni; funkcją samorządów jest pobudzanie i rozwój przedsiębiorczości, a nie wyręczanie inwestorów prywatnych. Trwała obecność turystów w Hajnówce będzie skutkowała wzrostem zainteresowania branżą turystyczną.

                Do niedawna w Hajnówce były dwa schroniska turystyczne, chociaż w sposób otwarty przyjmowało turystów tylko jedno (zainteresowanych odsyłam do 4/52 numeru „GH”); wygląda na to, że w tym roku nie będzie żadnego.

                Jeżeli nie wykorzystamy nadarzającej się szansy niewykluczone jest, że kolejna szybko nie powtórzy się.

                Sprawą o kapitalnym znaczeniu - bez względu na to, czy jesteśmy z turystyką związani, czy nie - jest sposób przyjmowania gości; zadowolony turysta wróci do nas ( czytaj: do Puszczy ) i zachęci do przybycia znajomych - niezadowolony będzie chodzącą antyreklamą naszego regionu.

                Proponowana turystom oferta – to już do osób z branży – powinna być rzetelna co oznacza, że ma odpowiadać rzeczywistości. Wciskanie turystom kitu nie ma sensu - wcześniej czy później poznają się na prawdziwej zawartości oferty. Symbol w postaci Światowego Rezerwatu Biosfery czy Parku Narodowego może zadziałać tylko raz – od nas samych zależy, czy potrafimy przekonać turystów o atrakcyjności naszego regionu i o naszym pozytywnym do nich nastawieniu.

                Słyszałem o jednym – więc go pominę – przypadku skandalicznego potraktowania grupy turystów; na szczęście nierzadkie są przypadki, kiedy turyści opuszczają Hajnówkę zadowoleni i deklarują chęć powrotu – z racji pełnionej w PTTK funkcji znam te sprawy z autopsji, a żeby nie być gołosłownym przytaczam treść listu, który nadszedł do biura Oddziału PTTK w Hajnówce.

Podczas majowej wycieczki zachwyciły nas uroki Białowieskiej Puszczy, malowniczość nadbużańskiego szlaku, wyjątkowość Hajnówki.

                Dopełnieniem tych wrażeń i znakomitą ilustracją rzeczy, zjawisk i ludzi była osoba Pani Ireny Borysiuk, która ze znawstwem, głęboką wiedzą i życzliwością, w sympatyczny sposób reprezentowała firmę PTTK.

                Chcielibyśmy, kreśląc te słowa serdecznie Jej za to podziękować. Dziękujemy również Waszej firmie za przydzielenie nam tak profesjonalnie przygotowanego przewodnika.

                Na pewno pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

                Uczestnicy wycieczki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grudziądzu.

                Takie opinie czyta się z przyjemnością, nieprawdaż?

TT


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444