Home

                                                               Gazeta Hajnowska                                               Wyślij wiadomość    Wpisz się do księgi gości

 
VIII sesja Rady Miasta – 28. 05. 2003 r.

                                               Interpelacje

                Radny Rakowicz: - Po raz kolejny upominam się o śmietniczki przy ul. Piłsudskiego.

                Radny Bołtromiuk: - Czy jest możliwość wykonania w tym roku małoobrazkowego badania płuc?

                Radny Kulwanowski: - Była rozważana potrzeba modernizacji parkingu przy „Biedronce”. Odbyła się robocza narada – nie wiemy, co dzieje się dalej.

                Radny Wiatrowski: - Jaki jest stan basenu OSiR przed rozpoczęciem sezonu?

                Radny Bołtromiuk: - Na likwidację dzikich wysypisk przeznaczono 10 tys. zł – czy nie lepiej postawić kontenery na osiedlach domów jednorodzinnych? Jeden worek miesięcznie na dom to za mało.

                Radni zadawali również pytania do przedstawionej na piśmie informacji o działalności burmistrza.

                Radny Markiewicz: - Proszę o więcej informacji n.t. spotkania z potencjalnymi inwestorami.

                Radna Dymińska: - Czynione są przygotowania do przebudowy amfiteatru, a miały być wykonane pewne działania przy ul. Armii Krajowej.

                Radny Bołtromiuk: - Proszę o więcej informacji n.t. zmian w Planie zagospodarowania przestrzennego miasta.

                Burmistrz Anatol Ochryciuk: - Potencjalny inwestor złożył listy intencyjne, co nie wiąże się z dalszymi konsekwencjami, ponieważ chodzi o tereny nie należące do samorządu miejskiego – naszą sprawą jest dopilnowanie, żeby inwestycja była zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego.

                Są trzy podmioty zainteresowane modernizacją energetyki cieplnej – kotłownia Furnelu wymaga modernizacji i zwiększenia potencjału, żeby zastąpić trzy kotłownie węglowe przy ul. Lipowej. Jeśli inwestor dojdzie do porozumienia z Furnelem, tak się stanie. Dwaj pozostali inwestorzy są zainteresowani modernizacją kotłowni PEC-u (Lipowa, Mazury). Okres eksploatacji kotłowni na Mazurach upływa w 2010 r. Sprawę pilotuje Zarząd PEC-u.

                Jest inwestor zainteresowany uruchomieniem produkcji w branży spożywczej, który nawiązał kontakt z firmą Guris (dawniej „Las”).

                Grupę z Niemiec (okręg Hesja) interesowały możliwości wymiany gospodarczej i turystycznej z krajami na wschodzie.

                Ulica Armii Krajowej stanie się ulicą miejską z początkiem nowego roku i od tego momentu będziemy mogli w nią inwestować. Niebawem rozpoczną się prace przy przebudowie amfiteatru – będą one prowadzone systemem robót publicznych.

                Nowa ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym nakłada obowiązek stworzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta – tego rodzaju opracowanie sporządza grupa uprawnionych urbanistów. Jesienią plan powinien być wyłożony do wglądu i rozpoczną się dyskusje.

                Radny Wojciuk: - Czy PEC ma koncepcję modernizacji ciepłownictwa? Przedstawione propozycje zdają się wykluczać.

                Przewodniczący Jakub Ostapczuk: - Moim zdaniem ciepło i woda powinny być zarządzane przez miasto.

                Główne zamierzenia inwestycyjno-rozwojowe miasta Hajnówka na lata 2003 – 2006 (patrz str. 5) – dyskusja.

                J. Ostapczuk: - Na Konwencie zastanawialiśmy się, czy zaprosić parlamentarzystów i doszliśmy do wniosku, że przedtem należy odbyć dyskusję na forum Rady.

                Radny Kulwanowski, przew. Komisji Oświaty (...): - Na posiedzenie Komisji zaprosiliśmy wszystkich dyrektorów jednostek podległych samorządowi. Wszystkie ważne problemy zostały w planie ujęte. Dyrektorzy szkół wskazywali na brak następujących działań: modernizacja kuchni, budowa kuchni przy ZS na Mazurach, wymiana stolarki okiennej we wszystkich szkołach. Duże potrzeby zgłosił HDK – konieczność wymiany foteli i wyeksploatowanego sprzętu. Przekazanie budynku na rzecz Politechniki może utrudnić funkcjonowanie SP nr 5.

                Radny Tomaszuk, przew. Komisji Rozwoju Społeczno-Gospodarczego (...): - Pokazane zostały różne potrzeby, jedne są planowane do realizacji w roku bieżącym, inne w latach następnych. Powinniśmy uszeregować je pod względem ważności – dobrze, jeśli przynajmniej 10% zamierzeń zostanie zrealizowana.

                Radny Markiewicz, w imieniu trzech komisji RM: - Zamierzenia są bardzo ambitne, oby zostały zrealizowane. Przeszkodą może być niemożność pozyskania zewnętrznych pieniędzy. Duże emocje wzbudziła sprawa lokalizacji krytej pływalni.

Przewodniczący: - Jestem optymistą i liczę, że nasze zamierzenia uda się zrealizować w 90%.

                Radna Jadwiga Rudzińska–Patejuk: - Zgodę na utworzenie sądu uzyskaliśmy od ministra Jaskierni sześć lat temu – dobrze, że nareszcie ruszył.

                Wszystkie samorządy starają się zainteresować posłów swoimi problemami, a nam na tym nie zależy.

                Nie mogę zgodzić się z tym, żeby SP nr 3 została zlikwidowana.

                Dziekan Malzan powiedziała, że na potrzeby Politechniki może być inny budynek niż SP nr 5.

                W zamierzeniach nie ma budowy stołówki na Mazurach i utworzenia Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

                Ile wniosą inni udziałowcy do budowy krytej pływalni?

                Przewodniczący: - Przypominam, że razem wojowaliśmy o sąd dla Hajnówki.

                Rozmawiałem o naszych problemach z posłami, wojewodą, marszałkiem – należy zgłaszać się do nich z konkretnymi sprawami.

                Radny Surel: - W zamierzeniach nie ma Urzędu Skarbowego.

                Walentyna Ostaszewska (RO Nr 10): - Zamiast asfaltować peryferyjne ulice, lepiej wymienić okna w szkołach.

                Alicja Chaniło (RO Nr 12): - Ludzie skarżą się, że wysypisko śmieci jest zamknięte.

                Bazyli Iwaniuk (RO Nr 4): - Jest zapis o likwidacji kotłowni na os. Lipowa, a dowiedzieliśmy się o różnych możliwościach. Należy wyszukiwać tereny pod inwestycje turystyczne – takiego napływu turystów, jak ostatnio, jeszcze w Hajnówce nie było. Najprawdopodobniej ulegnie likwidacji jednostka wojskowa; jakie będą losy tych terenów i budynków? – można myśleć o turystycznym wykorzystaniu.

                Burmistrz: - Przedstawiony materiał nazywa się główne zamierzenia, więc niektórych zamierzeń nie zawiera. W czasie tych wakacji zostanie zmodernizowana stołówka w SP 2, nowe urządzenia znajdą się w kuchni SP1 i Gimn. Nr1. Z rozpoznania wynika, że stołówka przy szkole na Mazurach jest potrzebna; po sporządzeniu dokumentacji rozpoczęcie budowy byłoby możliwe w czasie przyszłych wakacji.

                Jeśli idzie o Ośrodek Interwencji Społecznej, to mamy porozumienie z Domem „Samarytanin”, gdzie wydawane są posiłki i istnieje również możliwość przenocowania. Były biurowiec „Gryfskandu” zostanie adoptowany na lokale socjalne. W budynku po szpitalu przy ul. 3 Maja – jeśli znajdą się środki – planowana jest lokalizacja Ośrodka Terapii Zajęciowej.

                W czasie wakacji nastąpi wymiana stolarki okiennej i docieplenie budynków SP 1 i Przedszkola Nr 1.

                Życzenia i realia to są różne sprawy: prognozy demograficzne wskazują, że we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjach będzie uczyło się 1750 dzieci – tyle niedawno liczyła SP Nr 2 w klasach 1 – 8. Planujemy trzy zespoły szkół po 18 oddziałów każdy.

                Nie ma sensu utrzymywać niewykorzystany budynek. Od września w SP Nr 1 będzie o pięć oddziałów mniej, w następnym roku kolejnych pięć oddziałów mniej. Pieniądze lepiej jest wydawać sensownie – chociażby na dodatkowe zajęcia dla uczniów.

                W chwili obecnej nie ma zamiaru likwidacji SP 3, ale nie mogę wykluczyć takiego działania, jeżeli wymusi je sytuacja finansowa.

                Lokalizacja krytej pływalni została postanowiona wcześniej; podtrzymujemy ją ze względu na korzystne położenie w centrum miasta, natomiast organizacyjnie pływalnia nie będzie związana z ZSz z DNJB. Zarząd Powiatu powziął uchwałę i mam zapewnienie o współfinansowaniu budowy.

                Mam zapewnienie z Ministerstwa Finansów, że tworzone Punkty Obsługi Podatnika są przyczółkami do tworzenia Urzędów Skarbowych; ze swojej strony mamy propozycje lokalizacji: biurowiec „Hamechu” lub pomieszczenia w budynku banku PBK.

                Minister Kurczuk poinformował, że będzie dążył do powołania w każdym mieście powiatowym pełnoprawnego Sądu Rejonowego. Obecnie w Hajnówce tworzony jest Wydział Ksiąg Wieczystych.

                Wybór inwestycji jest zawsze rzeczą trudną – przedstawione zostały najważniejsze zamierzenia. W sprawie zamierzeń inwestorów nie mogę udzielić zbyt daleko idących informacji; dotychczas pojawiły się inicjatywy – jeżeli będą konkretne propozycje, zostaną one rozważone.

                Były prognozy, że Białowieża zostanie przeładowana turystami i tak się stało. WWF proponuje utworzenie w okolicy Hajnówki rezerwatu wilków.

W sprawie wysypiska odbędę rozmowę z administratorem – prezesem PUK.

Jerzy Panasiuk, radny Sejmiku Wojew.: - Wszystkich zamierzeń nie zrealizujemy ze względu na szczupłość środków. Zostały jeszcze trzy lata na realizację strategicznego celu, jakim jest gazyfikacja.

Budowa stołówki i kuchni przy szkołach to inwestycje kosztowne ze względu na wysokie wymogi sanitarno–epidemiologiczne. Na bazie kuchni ZOZ w Łomży żywione są dzieci ze wszystkich szkół – pomieszczenie na jadalnię jest wybudować o wiele łatwiej.

Lokalizacja krytej pływalni nie jest najszczęśliwsza – teren wokół obiektu powinien być obszerniejszy ze względu na parking i obiekty towarzyszące.

                Radny Wiatrowski: - Jestem radnym trzeciej kadencji i nie przypominam, żeby lokalizacja była przesądzona, a chcemy go budować na terenach nie należących do miasta. Obiekt powinien być wizytówką miasta.

                Burmistrz: - Rada przyjęła swego czasu do realizacji inwestycję „kryta pływalnia”, została wykonana dokumentacja. Rozważano możliwość lokalizacji przy ul. Piłsudskiego, na terenach Zieleni Miejskiej i obok OSiR–u (przy kortach).

                Radna Dymińska: - Najlepsza lokalizacja to tereny obok kortów OSiR-u, byłby to wówczas cały kompleks rekreacyjno – sportowy, położony w pobliżu dwóch zespołów szkół – w jednej z nich uczą się dzieci niepełnosprawne.

                Radny Sacharczuk: - Budowa samej krytej pływalni mija się z celem, powinien to być hydropark z całą infrastrukturą.

                Radny Wiatrowski: - Dlaczego inwestujemy na cudzym gruncie?

                Burmistrz: - Zakłada się różne dodatkowe atrakcje, parking jest planowany od strony ul. 3 Maja. Wokół znajduje się wiele szkół.

                Wiktor Dzik (RO Nr 6): - Czy wnioski mieszkańców będą realizowane? Należy przejąć od PKP tereny z garażami i sprzedać je mieszkańcom.

Ul. Mazurska ma 2,5 m szerokości i łączy garaże z osiedlem. Wszystkie chętne dzieci powinny mieć możliwość zjedzenia posiłku w szkole.

                Radny Tomaszuk: - Proponuję nie wracać do tematu lokalizacji, ponieważ przeciągnie to termin realizacji.

                Czy budowa kuchni przy szkole jest niezbędne? – myślę, że można znaleźć inne wyjście.

                Radna Dymińska: - Tamta inwestycja miała być wykonana łącznie z salą gimnastyczną – teraz są inne uwarunkowania i jest inna koncepcja.

                Radny Mińko: - Może warto zastanowić się nad lokalizacją HDK, gdzie przychodzi niewiele osób ze względu na jego usytuowanie.

                Radny Wojciuk: - Nad sprawą lokalizacji krytej pływalni pracowano intensywnie, a jeśli chodzi o tereny, to jest porozumienie o ich przekazaniu.

                Radna Rudzińska-Patejuk: - Założenia przyjmujemy do wiadomości, a nie w formie uchwały.

                Za przyjęciem głównych zamierzeń inwestycyjno-rozwojowych głosowało 12 radnych, 5 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

                Radny Wiatrowski przekazał przewodniczącemu pisemny sprzeciw klubu radnych wobec przyjętej  lokalizacji krytej pływalni.

                Burmistrz: - W tej sali odbyło się spotkanie z posłami reprezentującymi SLD lub koalicję, na którym rozpisano zadania dotyczące rozwoju Powiatu Hajnowskiego.

Odbyłem spotkanie z wicemarszałkiem i otrzymałem zapewnienie, że budowa krytej pływalni zostanie umieszczona w zamierzeniach Sejmiku Województwa.

                Radni jednogłośnie powzięli uchwałę o nadaniu statutu Zespołowi Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi.

                Dyskusje wzbudził projekt uchwały o zaciągnięciu kredytu długoterminowego w kwocie 800 tys. zł z przeznaczeniem na sfinansowanie: modernizacji oświetlenia ulicznego i zakup podnośnika hydraulicznego samojezdnego.

                Radny Kulwanowski: - Nie jestem przeciwny tej propozycji, ale wątpliwości budzi lakoniczność zapisu: zakup urządzeń do poprawy wizerunku – oświetlenie dwóch świątyń. Kto stanie się właścicielem urządzeń, kto będzie opłacał koszty napraw i energii?

                Burmistrz: - Czynimy starania, żeby zakład Energetyczny zezwolił nam na wykonanie prac systemem gospodarczym – posiadając podnośnik możemy zlecić wykonanie prac oszczędzając znaczne sumy, a następnie przekazać podnośnik w formie aportu na rzecz PUK-u, gdzie będzie dalej wykorzystany.

                Urządzenia przekażemy w formie darowizny, koszty eksploatacji i konserwacji przechodzą na parafie.

                Mirosław Mordań, z-ca burmistrza: - Darowizna wynosi ok. 30 tys. zł – są to lampy i projekty ich usytuowania.

Radny Rakowicz: - Po co nam podnośnik? Zatrudnienie operatora z uprawnieniami to też są koszty – wnoszę, żeby w zamian wymienić oświetlenie zewnętrzne w jednostkach podległych: szkołach i przedszkolach.

Burmistrz: - Na wszystkie prace trzeba mieć opracowaną dokumentację, natomiast przy okazji remontu szkół można również wymienić oświetlenie.

                Radny Rakowicz wycofał wniosek.

                Uchwałę powzięto 15 głosami, przy dwóch wstrzymujących się i jednym przeciwnym.

                Spłata kredytu nastąpi w latach 2004 – 2007 z dochodów budżetu miasta.

Prognoza kwoty długu

Stan długu na dzień 31. 12. 2002  – 2.024.250 zł

Planowane zwiększenie długu w 2003 r –  800.000 zł

Wartość długu – 2.824.250 zł

Planowane zmniejszenie w 2003 r. –    620.800 zł

Stan długu na dzień 31. 12. 2003     – 2.203.450 zł

Stanowi to 8,61% planowanych dochodów budżetu miasta.

Uchwałę o zmianach w budżecie miasta na 2003 r. powzięto przy 4 głosach wstrzymujących się.

                Uchwałę o zmianie uchwały powzięto jednogłośnie. (Podmioty nie zaliczane do sektora finansów publicznych wnioski o dotacje powinny składać w terminie do 10 listopada roku poprzedzającego rok, w którym zadanie ma być realizowane).

Przy jednym głosie wstrzymującym się nadano ulicy w okolicach Siwej Kolonii nazwę ul. Klimaka.

                Jednogłośnie powzięto uchwałę o zmianie składów osobowych komisji Rady Miasta. (Obecnie funkcjonują trzy komisje RM; ich nazwy i składy osobowe podam po wyborze przewodniczących).

Wolne wnioski i zapytania

                Radna Rudzińska – Patejuk: - Odbył się XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej pod patronatem mistrza Pendereckiego – inauguracja odbyła się w Filharmonii Białostockiej i było to właściwe miejsce na takie wydarzenie. Wyrażam żal, że burmistrz nie znalazł czasu na przybycie do Filharmonii. Żaden z chórów nie wystąpił w Hajnowskim Domu Kultury – podobno ze względu na zaplanowane wcześniej imprezy.

                Radny Wiatrowski: - Na jakim etapie znajduje się sprzedaż Ośrodka „Rybakówka”?

                Alicja Chaniło: - Do 15 maja miało odbyć się spotkanie z przewodniczącymi Rad Osiedli i dotychczas się nie odbyło.

                Wiktor Dzik (RO Nr 6): - Budynek komunalny przy ul. Warszawskiej 31 powinien zostać podłączony do kanalizacji.

                Burmistrz: - Kosze zostaną zamontowane w następnym tygodniu. Zwróciliśmy się o dofinansowanie badań małoobrazkowych płuc i pilnujemy tego.

                M. Mordań: - Zaprosiłem właścicieli sklepów i przedstawiłem nasze propozycje – powiększenie parkingu wymaga uzgodnień, istniejący modernizujemy.

Basen jest mocno zużyty – koszty wyłożenia płytkami wyniosłyby ok. 100 tys. zł. Problem jest w wodzie o zbyt wysokiej zawartości manganu.

                Należałoby uzgodnić miejsca ustawienia kontenerów.

                Burmistrz: - Przejmujemy od kolei tereny wokół wieży ciśnień – mieszkańcy będą mniej płacić za wodę. PKP nie zgadza się na przekazanie terenów pod garażami.

                Gdyby organizatorzy Festiwalu wyrazili chęć mojego przybycia, rozważyłbym tą propozycję. Ofertę zorganizowania koncertu w HDK złożono zbyt późno, dosłownie w ostatniej chwili.

                Tereny Rybak zostały wycenione, dokona się geodezyjnego podziału i będziemy sprzedawać pojedyńcze domki. Ofertę kupna złożył „Pronar” – gdybym był właścicielem, sprzedałbym Rybaki, ale jako burmistrz za taką cenę nie odważyłbym się sprzedać ośrodka.

                Sprawdzę możliwość podłączenia tego budynku do kanalizacji.

                Nie wszystkie Rady Osiedli wybrały przewodniczących, stąd zwłoka w terminie spotkania.

 

Notował: T. T.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444