Home

 

 

Ilość odsłon: 4706   Data publikacji:  2005-03-02

   
XXIII sesja Rady Miasta – 09.02.2005r.

                                               Interpelacje.

            Radny Wiatrowski: - Sesja odbywa się w Środę Popielcową, a w poprzednim  roku otrzymaliśmy zapewnienie, że dni z ważniejszymi świętami będą pomijane przy ustalaniu terminu sesji.

            Przewodniczący Rady Jakub Ostapczuk: - Termin sesji został ustalony z dużym wyprzedzeniem i lekarze pozamieniali się już dyżurami, więc nie chciałem wprowadzać  zamieszania i proponować kolejną zmianę dyżurów.

                                   Informacja o działalności burmistrza.

            Radny Kulwanowski: - Proszę o dokładniejsze informacje w sprawie zmian rad nadzorczych – czy wszyscy nowi członkowie legitymują się zdanym egzaminem państwowym i jaka jest kondycja ekonomiczna spółek?

            Burmistrz Anatol Ochryciuk: - Znowelizowana ustawa stawia wymóg zdania egzaminu, lub bycia radcą prawnym bądź adwokatem przez osoby kierowane do rad nadzorczych przez organ założycielski i ten wymóg został spełniony. Szkoda, że w tej sprawie nie mieliśmy zbyt dużego wyboru, a nie chcieliśmy kierować osób spoza Hajnówki. Wszystkie spółki mają niewielkie wyniki dodatnie, największe zyski odnotował PEC – ponad 70 tys. zł..

            Radny Markiewicz: - Czy ilość osób w radach nadzorczych pozostała taka sama i czy obciążenia spółek z tytułu diet ulegną zwiększeniu?

            Burmistrz: - Dotychczas w skład spółek wchodziło sześć, obecnie wchodzi pięć osób. Wysokość diet pozostanie taka sama – konsultowaliśmy stawki z prezesami i uważają oni, że są na właściwym poziomie. Zebrania rad nadzorczych odbywają się przeciętnie raz na kwartał. Zmieniły się też kompetencje rad, teraz do nich należy powoływania i odwoływanie zarządów spółek.

            Radny Kulwanowski: - W czasie spotkania w MBP w dn. 21.01. dyrektor Książnicy Podlaskiej Jan Leończuk wręczył list dziękczynny skierowany do przewodniczącego i radnych za wspieranie działalności Biblioteki.

            Rodzaje patologii społecznych i rola instytucji w ich zwalczaniu oraz niezbędne do przezwyciężenia patologii działania przedstawiła pedagog ZS nr 2 Irena Snitkowska, ten sam temat omówiła Barbara Wasiluk, kierownik MOPS; informację o chorobie alkoholowej oraz o zadaniach i roli Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przekazał Jerzy Daniluk.

I.Snitkowska: - Bardzo istotną przyczyną powstawania patologii jest brak pozytywnych wzorców do naśladowania.

B. Wasiluk: - W 2004 roku z pomocy Ośrodka skorzystało 1360 rodzin, z czego ok. 30% to osoby z tzw. biedy pokoleniowej, gdzie korzystanie z pomocy instytucjonalnej jest sposobem utrzymania, ok. 30% stanowią rodziny z ukrytym dochodem rzeczywistym, a ok., 20% trafia do MOPS z przyczyn losowych i stara się jak najszybciej strefę ubóstwa opuścić.

Radny Markiewicz: - Zjawiska patologiczne występują w całym społeczeństwie, a ich początek ma miejsce w rodzinie.

I.Snitkowska: - Zajmujemy się również rodziną, ponieważ dziecko wraca ze szkoły do domu.

Sekretarz Mirosław Awksentiuk: - Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości oczekuje właśnie na podpis prezydenta – zakłada ona zniesienie limitu punktów sprzedaży alkoholu i zmienia sposób naliczania podatku. W Hajnówce kwoty ze sprzedaży alkoholu przedstawiają się następująco: 2000r. – 9 mln. 325 tys., 2001 – 9 mln. 582 tys., 2002 – 10 mln. 624 tys., 2003 – 11 mln. 806 tys., 2004 – 12 mln. 458 tys.zł..

Radna Dymińska: - Zauważyłam w sklepie nieopodal ZS nr 1 zdecydowanie demonstrowaną odmowę sprzedaży alkoholu nieletnim. Czy sprawdza się właścicieli lokalów pod kątem sprzedaży alkoholu nieletnim podczas dyskotek?

Radny Wojciuk: - Popatrzmy na programy telewizyjne i wzorce przez nie serwowane.

Radna Teresiak: - Nie zgadzam się z tezą, że o sposobie wychowania decyduje poziom wykształcenia rodziców, wiem o tym z własnego doświadczenia; decydujący jest brak wartości w rodzinie.

Radna Rudzińska – Patejuk: - To, co usłyszeliśmy, dla wielu nie było zaskoczeniem. Nie ma innego wyjścia, niż przystąpić do realizacji tych wniosków. Niektóre działania powinny wychodzić ze szkół, ale nie zauważyłam, żeby dyrektorzy składali odpowiednie wnioski. Każdy nauczyciel powinien pamiętać, że jest również wychowawcą.

Radny Markiewicz: - Realizacja wniosków wymaga przeznaczenia nakładów finansowych z budżetu.

Burmistrz: - Otrzymaliśmy bardzo dużą dawkę informacji – ten temat powróci na kolejnych sesjach Rady. Przepływ informacji między MOPS, Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, PCPR, pedagogami istnieje, są wspólne przedsięwzięcia. Otwarcie w najbliższym czasie świetlicy socjoterapeutycznej wskazuje, że nie jesteśmy w tych sprawach bezczynni.

Radny Saczko: - Proponuję przekazać wnioski grupy pedagogów Komisji Spraw Społecznych do rozważenia i stopniowego wprowadzania do realizacji.

Wniosek radnego został przyjęty jednogłośnie.

Informację o stanie bezpieczeństwa w Hajnówce przekazała komisarz Aniela Monach, z – ca komendanta KPP.

Odgórnie została wprowadzona stawka za nocleg osoby nietrzeźwej, ale pieniądze te są odprowadzane do budżetu państwa. W ubiegłym roku przenocowaliśmy 357 osób. Wiele osób uratowaliśmy przed zamarznięciem, zabierając je z ulic miasta.
     Niesłuszne jest stwierdzenie, że zarabiamy na mandatach – te pieniądze przekazywane są do Urzędu Wojewódzkiego. Osoby stosujące przemoc w rodzinie mają założone teczki personalne. Z racji istnienia na naszym terenie Aresztu Śledczego mamy obowiązek konwojowania podejrzanych na rozprawy – w 2004 roku było to 500 konwojów, a to znacząco wpływa na budżet Policji, gdyż nie otrzymujemy na konwojowanie dodatkowych środków.

Radny Sacharczuk: - Mieszkańcy Hajnówki uważają, że nocą miasto nie jest bezpieczne. Myślę, że przydałyby się kamery.

A.Monach: - Właśnie rozmawialiśmy w gabinecie burmistrza o systemie monitorowania miasta. W kablówce jest teraz jeden obraz przekazywany przez kamerę umieszczoną w centrum miasta, podobno niedługo ma być ich więcej. Mam propozycję, żeby otworzyć w Hajnówce izbę wytrzeźwień.

Radny Kulwanowski: - Interesuje mnie, jaki jest finał zatrzymania 313 nietrzeźwych kierowców?

A.Monach: - Sąd zatrzymał im prawa jazdy i teraz zatrzymujemy ich za łamanie zakazu sądowego.

Radny Markiewicz: - Jak wygląda praca hajnowskiej policji na tle innych powiatów?

A.Monach: - Mogę stwierdzić, że Hajnówka jest w miarę bezpieczna.

Radny Tomaszuk: - Z przedstawionej informacji wnioskuję, że tak nie jest. Może stanowisko Rady pomogłoby w uzyskaniu większej ilości etatów? Co oznacza duża absencja chorobowa wśród policjantów?

A.Monach: - Mamy zapowiedź zwiększenia etatów o siedem i nie uważam, żeby należało stosować inne naciski. Kiedy przeglądam dokumentację chorobową, to nieraz swoje pomyślę, zwłaszcza, że widziałam osobę w całkiem dobrej kondycji.

Radny Sacharczuk: - Kiedy w Furnelu był okres wysokich zarobków, pracownicy wręcz odmawiali przyjmowania zwolnień.

Radny Wiatrowski: - Rząd ma zamiar ująć wam obowiązków – nie będziecie musieli zatrzymywać osób za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków.

Mirosław Mordań, z – ca burmistrza: - W marcu zostanie zainstalowanych w naszym mieście 10 kamer, co powinno wpłynąć na stan bezpieczeństwa.

Informacja o kontrolach Komisji Rewizyjnej została przyjęta jednogłośnie, podobnie jak sprawozdanie z dokonanych umorzeń wierzytelności oraz udzielonych ulg i sprawozdanie z wykonania uchwał Rady Miasta.

Uchwały w sprawach: planu pracy Komisji Rewizyjnej, regulaminu podziału środków na wsparcie doskonalenia zawodowego nauczycieli, regulaminu wynagradzania nauczycieli powzięto jednogłośnie.

Głosowanie nad uchwałą o ustaleniu górnych stawek opłat za usługi w zakresie odpadów komunalnych nie odbyło się – długa dyskusja nie doprowadziła do rozwiania różnych wątpliwości radnych.

A.Ochryciuk: - Trzy białostockie firmy za wszelką cenę próbują opanować rynek wywozu nieczystości. Uważam, że PUK jest w stanie ceną i jakością konkurować z tymi firmami.

Radny Sacharczuk: - Proponuję przełożenie uchwały na następną sesję.

Wniosek radnego poparło 14 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Uchwały o: zmianie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i ustalenia limitu środków inwestycyjnych na realizację projektu Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w Województwie Podlaskim radni powzięli jednogłośnie.

(Potrzeba zmian Studium wynikła podczas prowadzonych prac projektowych, oraz wniosków składanych przez mieszkańców, potencjalnych nabywców, lub użytkowników terenów.

Założeniem projektu Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności jest stworzenie przejrzystej i przyjaznej obywatelowi komunikacji z administracją publiczną, komunikacji w typowych sprawach za pomocą sieci Internet. Realizacja projektu umożliwi w przyszłości korzystanie z podpisu elektronicznego).

                                   Wolne wnioski.

Radny Markiewicz: - Proponuję, żeby do informacji o działalności burmistrza włączyć informację o zamierzonych spotkaniach burmistrza.

Burmistrz: - Nie jestem w stanie spełnić tego wniosku, ponieważ nie potrafię z tak dużym wyprzedzeniem przewidzieć terminów spotkań.                              

notował TT

   

                       Wnioski pedagogów.

1.Utworzenie zespołów wyrównawczych i korekcyjno-kompensacyjnych w szkołach dla wszystkich grup wiekowych.

2.Zorganizowanie zajęć pozalekcyjnych zgodnych z zainteresowaniami dzieci i młodzieży.

3.Uruchomienie punktu konsultacyjno – informacyjnego ds. narkomanii, HIV/AIDS.

4.Rozszerzenie zakresu działalności istniejących punktów informacyjno – konsultacyjnych przy klubie AA i Komisji ds. Rozwiązywania problemów alkoholowych.

5.Powołanie i wspieranie istniejących grup Al – Anon, Al – Atin i DDA oraz szpitalnego oddziału leczenia odwykowego wspartego pracą terapeutyczną z osobami uzależnionymi.

6.Powołanie międzyszkolnych świetlic terapeutycznych.

7.Prowadzenie programów profilaktycznych zapobiegających uzależnieniom.

8.Prowadzenie programów edukacyjno - profilaktycznych dla rodziców.

9.Wdrożenie programu edukacyjno – profilaktycznego dotyczącego zapobieganiu HIV/AIDS.

10.Powołanie do funkcjonowania Poradni Terapii Rodzin.

11.Uruchomienie Ośrodka Interwencji Kryzysowej (noclegi, posiłki, porady prawne, pomoc osobom maltretowanym).

Choroba alkoholowa – zadania i rola MKRPA w jej zwalczaniu(skrót).

W latach 2000 – 2003 liczba wniosków o leczenie odwykowe wahała się w granicach 25 – 35 rocznie, w 2004 Komisja przyjęła 116 wniosków o kierowanie na leczenie odwykowe, wśród nich 14 miało finał w sądzie, w 36 przypadkach postępowanie zmierza do finału sądowego. Ponadto w 43 przypadkach osoby podjęły proponowane zajęcia w Klubie Abstynentów.

Co najmniej raz do roku Hajnowskie Stowarzyszenie Abstynentów organizuje program terapii obejmujący kilkanaście kilkugodzinnych spotkań w grupach.

W czasie toku sprawy Komisja ocenia sytuację w domu wnioskowanego. Członkowie rodzin alkoholików najczęściej popadają we współuzależnienie, charakteryzujące się destrukcyjnym sposobem postępowania.

Komisja wnioskuje również, że aby zapobiec wzrostowi ilości osób nadużywających alkoholu należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę w szkołach i edukację społeczną.

Istnieje również ścisła współpraca z Komendą Powiatową Policji, dotycząca w szczególności przemocy w rodzinie. W roku 2004 dzięki takiej współpracy 6 przypadków znalazło finał w sądzie karnym. Były to przypadki, gdzie osoba wnioskowana o leczenie odwykowe była również sprawcą przemocy. W takich przypadkach Komisja wskazuje ofiarom kierunki działań oraz wspiera w trakcie postępowania.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444