Home

 

 

Ilość odsłon: 3933   Data publikacji:  2005-02-22


Informacja o stanie środowiska na terenie Powiatu Hajnowskiego.

(Skrót materiałów opracowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).

 Powietrze

Głównymi źródłami zanieczyszczeń atmosfery na terenie Powiatu są rozproszone źródła emisji z sektora komunalno – bytowego, a także zanieczyszczenia komunikacyjne. Z danych bilansowych emisji wynika, że na teren Powiatu wyemitowano w 2003 roku: 148,7 ton dwutlenku azotu, 290,1 ton dwutlenku siarki, 728,3 ton tlenku węgla, 70 081,8 ton dwutlenku węgla, 370,1 ton pyłu. Wskaźniki emisji z powierzchni w przeliczeniu na kilometr kwadratowy są kilka – do wielokrotnie niższe niż średnia dla Województwa Podlaskiego.

                Ocena jakości powietrza dokonana została na podstawie pomiarów wykonanych metodą pasywną. Badanie polegało na ekspozycji w badanym powietrzu jednocześnie 3 próbników w okresach miesięcznych. Wartości stężeń NO2, SO2 i C6H6 (benzen) badano w punktach przy ulicach: Białostocka 2, Nowowarszawska 31, Reja 4 i 3 Maja 20.

                Wartości średnich miesięcznych NO2 zawierały się w przedziale 6,3 – 21μg/m3. Średnie roczne stężenie wyniosło 12,7μg/m3, co stanowi ok. 32% dopuszczalnego poziomu substancji w powietrzu (40μg/m3).

                Wartości średnie miesię-czne SO2 wahały się w przedziale 0 μg/m3 – 9,3μg/m3 – wyraźnie wyższe były przy ul. Białostockiej i w okresie zimowym. Średnie stężenie roczne wyniosło 2,4 μg/m3, 12% wartości dopuszczal-nej (20μg/m3).

Źródłem benzenu w powietrzu jest spalanie paliw. Średnie miesięczne wyniosły 0,1 – 7,7μg/m3. Najwyższe stężenie benzenu zanotowano przy ul. 3 Maja 20. Średnie roczne stężenie wyniosło 3,4μg/m3, 68% wartości dopuszczalnej (5μg/m3).

Wyniki badań wykazują, że w Hajnówce istnieje problem wysokich poziomów stężeń pyłu zawieszonego.
Źródłem zanieczyszczenia jest tzw. niska emisja. W celu poprawy jakości powietrza należałoby skierować działania inwestycyjne na rozwój centralnych systemów ogrzewania lub zamiany kotłów opalanych paliwami stałymi na kotły olejowe bądź gazowe.

W sezonie grzewczym obserwowano wzrost Zanieczyszczeń SO2; w przypadku NO2 i benzenu nie obserwowano podobnej zależności.

 Stan czystości wód powierzchniowych

Badania poszczególnych rzek na terenie województwa prowadzone są w 1-, 3-, i 5-letnich cyklach badawczych. Częstotliwość badań rzeki uzależniono od znaczenia gospodarczego i ekologicznego, a także od wielkości i rodzaju źródeł zanieczyszczeń znajdujących się w ich zlewniach.

Wody rzeki Narew na podstawie badań z 2003r nie odpowiadają zarządzeniu o docelowym przeznaczeniu wód (I kl.); podobnie jak w latach ubiegłych w punkcie Bondary rzeka nie odpowiadała normom ze względu na chlorofil „a”, a w miejscowości Narew wody mają III kl. czystości.

W roku 2001 badaniami objęto cały odcinek Narewki od granicy do ujścia do rzeki Narew. Powyżej Białowieży stan czystości rzeki jest dobry, odpowiada II klasie czystości zgodnie z wymogami; na odcinku poniżej Białowieży do ujścia odpowiadał III kl. czystości i nie spełniał norm docelowej klasyfikacji. Na taki stan wód wpływ miały zanieczyszczenia pochodzące głównie z Białowieży, a także z Narewki i Lewkowa Starego.

Leśna Prawa w 2003r na odcinku powyżej Hajnówki wykazywała wody III kl. czystości, co jest zgodne z zarządzeniem o docelowej klasyfikacji, natomiast na odcinku poniżej Hajnówki i w profilu granicznym – wody poza-klasowe. Rozwiązanie problemów oczyszczalni i uporządkowanie terenów

przyległych do rzeki są priorytetowymi zadaniami, które powinny doprowadzić do poprawy jakości wód rzeki przepływającej przez cenne przyrodniczo tereny Puszczy Białowieskiej.

Gospodarka odpadami.

Na terenie Powiatu Hajnowskiego funkcjonują 2 wysypiska odpadów komunalnych urządzone zgodnie z wymogami ochrony środowiska: w Gminie Narewka i Gminie Narew; żadne z 6 pozostałych eksploatowanych wysypisk nie spełnia wymogów i są one przeznaczone do zamknięcia. Ponadto na terenach gmin Hajnówka i Czeremcha istnieje szereg wysypisk wiejskich,. z których część zrekultywowano, a pozostałe przeznaczone są do likwidacji. Żadne z eksploatowanych wysypisk nie jest przystosowane do składowania odpadów niebezpiecznych, brak jest też wyznaczonego miejsca do wywożenia produktów zneutralizowanych w wyniku przeprowadzonych akcji ratowniczych.

1 μg – 1 mikrogram, tysięczna część grama.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444