Home

 

 

Ilość odsłon: 4013   Data publikacji:  2004-11-01

   
XX Sesja Rady Miasta

XX Sesja Rady Miasta odbyła się 27 października w hajnowskim szpitalu, na zaproszenie jego dyrektora, radnego Grzegorza Tomaszuka, który pragnął przy tej okazji pokazać radnym efekty remontu na oddziale chirurgicznym.

Na wnioski radnej Jadwigi Rudzińskiej-Patejuk i Przewodniczącego Rady Jakuba Ostapczuka minutą ciszy pożegnano zmarłych hajnowian – Łukasza Jałozę oraz Jerzego Panasiuka.

INTERPELACJE
Radny Kiryluk – wnioskował o tworzenie nowych ścieżek rowerowych tam, gdzie jest to możliwe oraz by przy remontach i tworzeniu nowych ulic tworzyć trasy rowerowe – wniosek ten wynikał z niebezpieczeństwa, jakie zwłaszcza dla ludzi starszych prowokuje jazda rowerem.
Radna Rudzińska-Patejuk – krytycznie odniosła się do wydanej niedawno historii Hajnówki autorstwa Borysa Nikitiuka, radna na wielu przykładach pokazała błędy, jakich dopuszczono się w tym wydawnictwie (w nazwiskach, imionach, nazwach miejscowości aż roi się od błędów); jej krytykę wywołała partycypacja Burmistrza Miasta w kosztach finansowych tej książki.
Radna Rudzińska-Patejuk – interpelowała w kwestii zalanych piwnic przy ulicach Reja, 11 Listopada, 3 Maja i Nowowarszawskiej.

PROGRAM ROZWOJU CIEPŁOWNICTWA
Radni na komisjach byli informowani o planowanym rozwoju ciepłownictwa przez prezesa PEC-u, inż. Ryszarda Blecharza. Na Sesji Rady Miasta prezes Blecharz poinformował zebranych o intensywnych rozmowach z firmą polsko-szwedzką, która posiada doświadczenie w prowadzeniu tego typu inwestycji. W ciągu roku podjęte byłyby prace prowadzące do pozyskiwania 85 % ciepła potrzebnego miastu przez kotłownię firmy Furnel. Radny Rakowicz dopytywał, na ile zrealizowane zostały wnioski wynikające z analizy przeprowadzonej na zamówienie miasta pod koniec lat 90. – według słów prezesa Blacharza wnioski te zostały w większości zrealizowane. Zgodnie z tą analizą kotłownia taka powinna być opalana olejem opałowym, ale w związku ze znacznymi podwyżkami cen tego paliwa, kotłownia opalana będzie drewnem odpadowym pochodzącym z regionu. Wątpliwość autorów analizy budził fakt, że źródło ciepła komunalnego pozostawać będzie w rękach firmy prywatnej – w chwili obecnej jest to również kwestia budząca pytania, dlatego problem zostanie załatwiony poprzez pozostawienie w rękach miasta 51 % udziałów w kotłowni.
Do roku 2003 na inwestycje PEC przeznaczył 1 877 027 zł – zlikwidowano małe kotłownie, budowano nowe sieci ciepłownicze, wymieniono środki transportowe, zamontowano zawory regulujące i opomiarowanie.
W ciągu najbliższych dwóch lat dokończona zostanie budowa sieci cieplnej przy ul. Piłsudskiego – zastąpiony zostanie stary rurociąg biegnący od Furnelu do 9 bloków przy tej ulicy. Budynki te zostaną wyposażone w regulację pogodową, co pozwoli na 20% oszczędność ciepła.
Kolejnym etapem będzie budowa 1200 m bieżących sieci cieplnej, która połączy ulicę Lipową z kotłownią Furnela oraz budowa trzech węzłów cieplnych na osiedlu Lipowa.

Przewodniczący Rady przedstawił informację o planowanym rozwoju Furnela – firma ta przystępuje do budowy hali, której powierzchnia będzie wynosić niemal 2 ha – będą tam produkowane meble skrzyniowe z drewna litego, krzesła, meble tapicerskie, mieścić się tam będzie także lakiernia. Firma Furnel planuje powiększyć zatrudnienie o około 200 osób.
Radni przyjęli informację o realizacji strategii opracowanych dla miasta – w ostatnich latach, w ramach „Kontraktu dla Puszczy Białowieskiej” zostały sfinansowane różnego rodzaju studia, opracowania i strategie dotyczące miasta i regionu, w związku z wymogami prawnymi powstał Program Ochrony Środowiska Gminy Miejskiej Hajnówka na lata 2004-2012, Plan Gospodarki Odpadami czy Plan Rozwoju Lokalnego Gminy na lata 2004-2013.
Na Sesji podjęto dwie uchwały – przejęcia na własność przez Gminę Miejską Hajnówka działki w Poryjewie oraz działki na osiedlu Stara Judzianka – obie działki będą wykorzystane na urządzenie terenów rekreacyjnyh, pod zieleń miejską, zadrzewienia oraz pod budowę przedłużenia ulicy Myśliwskiej. Druga podjęta uchwała dotyczyła ustalenia dodatku specjalnego dla Burmistrza Miasta.

WOLNE WNIOSKI
Radny Jańczuk – dopytywał o sprawę rozbiórki młynu
Radny Surel – wnosił o utwardzenie nawierzchni ulicy Brzozowej, która od chwili otwarcia Kauflandu stała się bardziej uczęszczana przez okolicznych mieszkańców, radny wnosił o zalanie asfaltem fragmentu ulicy Grunwaldzkiej, gdzie po remoncie pozostały braki, przy ulicy Piłsudskiego w jednym miejscu należy uzupełnić obrzeże chodnika,.co zapobiegnie jego rozsuwaniu się.
Radny Wiatrowski – zauważył zmiażdżony brzeg ronda i prosił o wniosek do inwestora o naprawę.
Radna Dymińska – wróciła do kwestii wiaty na przystanku do Białowieży przy ulicy 3 Maja, przy cmentarzu.
Radna Rudzińska-Patejuk – pragnęła dowiedzieć się jak wyglądało informowanie placówek podległych oraz pozarządowych o możliwościach pozyskiwania przez nie funduszy unijnych; zapytywała, czy możliwe jest wnioskowanie o fundusze na remonty w budynkach ZGM ze środków Europejskich.

ODPOWIEDZI NA INTERPELACJE I WNIOSKI
• Ścieżki rowerowe będą tworzone tam, gdzie tylko będzie to możliwe.
• Urząd Miasta Hajnówka nie zawierał żadnej umowy z wydawcą ani autorem „Ziemi Hajnowskiej”, nie mógł z tego powodu wpływać na zawartość tej pozycji i na błędy w niej zawarte.
• Zalewanie piwnic powinno ustąpić w znacznym stopniu po przebudowie ulicy Batorego.
• Problem ulicy Brzozowej został już dostrzeżony i zostanie tam położona kostka brukowa.
• Ulica Grunwaldzka zostanie naprawiona przy okazji utwardzania ulicy Brzozowej.
Burmistrz Anatol Ochryciuk poinformował, że najgorsze wydatki na remont z ZGM-ie zostały już poniesione, w tej chwili postępuje wymiana okien.
W najbliższym czasie może wystąpić konieczność wyasygnowania kwoty na zakup budynku dla Urzędu Skarbowego (budynek biurowca PSS Społem lub część obecnie zajmowanego Banku BPH) – miasto zabiegać jednak będzie, by koszt ten został poniesiony przez ministerstwo.
Działki przy ulicy Różanej zostały już sprzedane.
Oświadczenia majątkowe osób, które są do tego zobowiązane, wpłynęły do Urzędu Miasta, skąd zostały przekazane do Urzędu Skarbowego.
Zastępca burmistrza Mirosław Mordań poinformował, że do właścicieli spalonego młyna zostało skierowane pismo z terminem, do którego powinni oni uprzątnąć pogorzelisko, termin ten już minął i kolejnym krokiem będzie wniosek do inspektora budowlanego.
Problem bezpańskich psów jest poważny, w województwie istnieje tylko jedna firma uprawniona do odłowu psów i jest ona wzywana do miasta, ale w związku z dużą ilością wezwań z innych terenów nie może sprostać wszystkim prośbom. Skierowano pisma do Spółdzielni Mieszkaniowej i ZGM o zasadach dla mieszkańców.
Firmy przewozowe korzystające z przystanku do Białowieży niechętnie odnoszą się do udziału w finansowaniu wiaty, dlatego prawdopodobnie miasto indywidualnie poniesie koszt zakupu wiaty (ok. 5000 zł).

Szpital SP ZOZ w Hajnówce znalazł się w Złotej Setce szpitali – jest to ranking ogólnopolski, w związku z tym dyrektorowi podziękowano oklaskami.
Po zakończeniu obrad radni udali się na zwiedzanie nowowyremontowanego oddziału chirurgii.

Joanna Łapińska


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444