Home

 

 

Ilość odsłon: 4597   Data publikacji:  2004-07-31

   
Dylematy PTTK

            Na automatyczną sekretarkę nagrał głos turysta zdenerwowany faktem, że biuro PTTK nie jest czynne w soboty po godz. 16.00.

            Informowanie turystów o każdej porze dnia znacznie przekracza możliwości Oddziału PTTK – trzeba pamiętać, że jest to działalność niekomercyjna – chociaż czynimy starania, aby nieco ją usprawnić.

            Istnieje całodobowa możliwość uzyskania informacji przez internet – właściciele wszystkich większych obiektów zamieszczają tam swoje oferty, a na stronie www.hajnowka.pl znajduje się hasło turystyka i swój link ma PTTK. ( www.pttk.hajnowka.pl )

            Niestety, możliwość bezpośredniego dotarcia przez turystów, a zwłaszcza przez biura podróży do oferentów usług turystycznych znacznie ogranicza zakres działalności PTTK – sprowadza się on obecnie głównie do oferowania usług przewodnickich i sprzedaży wydawnictw kartograficznych, z czego, niestety, nie da się utrzymać biura przez cały rok, nie wspominając o opłaceniu pracownika; z tego powodu biuro od listopada 2003 roku działa na zasadzie wolontariatu, a znaczy to tyle, że wszystkie udzielające się w nim osoby robią to społecznie.

            Pozostaje jeszcze turystyka wyjazdowa, ale zajęcie się nią wymaga doskonałego rozeznania w atrakcjach turystycznych, tanich miejscach noclegowych i żywieniowych, inaczej koszty takiego wyjazdu będą odstręczały potencjalnych uczestników; trzeba też zdawać sprawę, że prowadziłoby to do zmniejszenia nacisku na obsługę turystyki przyjazdowej, informację turystyczną i działalność statutową. PTTK nie jest typowym biurem podróży i ma wyznaczone cele, które powinien realizować – obecny Zarząd hajnowskiego Oddziału PTTK tak właśnie rozumie sens swojego działania.

            Obecny sezon wskazuje na wzrost zainteresowania turystów naszym regionem i ten fakt pozwala myśleć optymistycznie o dalszym funkcjonowaniu Oddziału PTTK. Kadencja obecnego Zarządu dobiega końca, może nowi ludzie z nowymi pomysłami sprawią, że Oddział będzie nie tylko funkcjonował, ale i na siebie zarobi, czego im szczerze życzę. Zanim to jednak nastąpi członkowie PTTK, a zwłaszcza przewodnicy powinni zrozumieć, że to w ich interesie leży dalsze funkcjonowanie Oddziału. Pozytywne nastawienie władz samorządu miejskiego i powiatowego pozwala oceniać szansę na przetrwanie hajnowskiego Oddziału PTTK z umiarkowanym optymizmem.

 (TT)


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444