Home

 

 

Ilość odsłon: 4336   Data publikacji:  2004-12-24

   
Różne poglądy na wspólną odpowiedzialność

Puszcza Białowieska – wspólna odpowiedzialność – to temat spotkania zorganizowanego 24.XI przez Starostwo i WWF w sali kinowej Muzeum Kultury Białoruskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów, leśnicy, członkowie Towarzystwa Ochrony Krajobrazu – wyróżniający się przypiętymi, pomarańczowymi kokardkami – i zainteresowani tematem mieszkańcy Hajnówki; o stopniu zainteresowania świadczyła zapełniona sala.
Zaprezentowanie całości dyskusji zabrałoby zbyt wiele miejsca, przedstawię więc tylko niektóre wystąpienia.
Stefan Jakimiuk, WWF: - W związku z dużym zainteresowaniem tematem zwróciliśmy się do Starostwa z prośbą o zorganizowanie spotkania.
Starosta Wł. Pietroczuk: - Przejście będzie miało charakter pieszy i rowerowy, infrastruktura zajmie powierzchnię 86 arów, z czego 40 arów stanowi las; znajdą się tu tylko niezbędne obiekty, pozostałe (np. parking) mogą być usytuowane w Grudkach.
St. Jakimiuk: - Proponuję, żeby teraz zabrali głos przedstawiciele TOK – u. Andrzej Antczak, Nadleśnictwo Białowieża: - Stanowczo protestuję przeciwko ustawianiu dyskusji pod jedną grupę.
Adam Wajrak: - Jestem przeciwko przejściu, ponieważ jest ono takie duże; pieniądze należy przeznaczyć na ważniejsze sprawy: kanalizację, oczyszczenie Puszczy ze śmieci.
Janusz Korbel, TOK: - Kanony planowania przestrzennego nakazują przeprowadzić ruch turystyczny obrzeżami Puszczy, a nie przez jej środek; skierujmy turystów na stronę białoruską przez Siemianówkę i Połowce.
Mikołaj Janowski, radny RP: - Pomyślmy, co zrobić, żeby Puszczę nawodnić, bo może być katastrofa. Niektóre gminy znajdujące się na obrzeżach Puszczy zostały wyłączone z programu rolno – środowiskowego i stracą na tym rolnicy z tych gmin. Uważam, że żubrów w Puszczy nie jest zbyt wiele, trzeba tylko kosić śródleśne łąki i stawiać brogi.
Andrzej Antczak: - Budowa przejścia jest finansowana przez wojewodę, więc samorządy żadnych pieniędzy z tego tytułu nie wydają, natomiast istnienie tak wielu rezerwatów przyrody powoduje brak dopływu kilkuset tysięcy złotych do budżetów gmin w skali roku.
Starosta: - Budujemy przejście do świata, gdzie mamy rodziny, przyjaciół. Proponowanie turystom wyjazdu rowerem z Białowieży na Białoruś przez Siemianówkę czy Połowce nie miałoby sensu.
Natalia Gierasimiuk, TOK: - Opiszę, jak odbywa się obecnie zwiedzanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej: jedzie się do Kamieniuk, skąd o stałych godzinach wyjeżdżają autokary; wiozą one turystów do Car – dębu i siedziby Dziadka Mroza, następnie wracają do Kamieniuk, a turyści oglądają Puszczę zza szyb autokaru.
* * *
W celu bliższego poznania sprawy po sesji Rady Powiatu zadałem kilka pytań staroście i Józefowi Popielowi, dyrektorowi BPN. - Panie starosto, na ile prawdopodobny jest taki sposób zwiedzania Puszczy w przyszłości, jaki przedstawiła pani Natalia Gierasimiuk?
- Na Białorusi zapadają właśnie decyzje administracji prezydenckiej – ponieważ taki jest tam układ – dotyczące rozwoju turystyki w rejonie Puszczy Białowieskiej. Z pewnym przekąsem mówiono o siedzibie Dziadka Mroza – chcieli ją mieć, to mają. Jeśli nawet są tam pewne ograniczenia, to otwarcie tego przejścia wymusi zmiany.
- Nie wyobrażam sobie turystów z Polski czy innych krajów aprobujących zwiedzanie Puszczy w autokarze.
- Ja też tego nie wyobrażam. Do przyjęcia turystów czyni się przygotowania poprzez fundusz Tacis – jestem dobrej myśli.
Józef Popiel: - Jeżdżę tam często; dyrektor Bambiza bardzo aktywnie przygotowuje infrastrukturę na przyjęcie gości: szlaki, trasy, obiekty.
- Kontrowersje wzbudziło też włączenie 40 arów lasu do infrastruktury przejścia granicznego. Zna pan ten obszar?
- Tak, obecnie prowadzone są tam cięcia sanitarne, usuwany jest pokornikowy świerk i powstają luki, tak że nie będzie to zrąb zupełny.
- Czy planując budynki, które tam powstaną brano pod uwagę rozmieszczenie drzewostanu?
- Oczywiście, że tak. Jest to pierwszy odruch leśników, którzy biorą udział w planowaniu – myślą oni kategoriami przyrodniczymi.
- Dziękuję za rozmowę.

T. Topolski


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444