Home

                                                     Szkoła Podstawowa Nr 5                                        Wyślij wiadomość    Wpisz się do księgi gości


Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Pochodzący z Białegostoku, Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci i scenarzysta programów telewizyjnych oraz telenoweli „Klan”, w miniony piątek był w Hajnówce. Przyjechał na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej, tamże spotkał się z grupą uczniów ze szkoły nr 2, nr 3 i nr 6. Trzecio- i czwartoklasiści hajnowskiej „Piątki”, mieli możliwość goszczenia Grzegorza Kasdepke u siebie.

- Oglądacie „Klan”? – dziwił się Grzegorz Kasdepke. – Możecie się śmiało puknąć w głowę, bo to nie jest film dla dzieci. Bardzo często jeżdżę na takie spotkania jak dzisiaj i za każdym razem nie mogę uwierzyć, że dzieci oglądają „Klan”.

Spotkanie w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Hajnówce, autor przeznaczył przede wszystkim na tematykę wokół swojej najnowszej książki „Co to znaczy...czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Za tę książkę, przed trzema tygodniami, na Targach Książki Edukacyjnej w Warszawie, otrzymał nagrodę „Edukacja XXI wiek”.


Grzegorz Kasdepke podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Hajnówce.

Opowiadania Grzegorza Kasdepke ukazują się w „Komiksowie”, dodatku do „Gazety Wyborczej”.  W języku polskim jest masa dziwnych powiedzonek, które co innego znaczy niż się słyszy. Są to powiedzonka typu: „mieć węża w kieszeni”, czy „być nie w sosie”. Są to frazeologizmy.

- Kiedyś, pod koniec podstawówki poczułem, że chciałbym mieć zawód związany z pisaniem – mówił Grzegorz Kasdepke. - Myślałem, że będę dziennikarzem, dlatego ukończyłem takie studia. Nie wiem jak to się stało, ale okazało się, że w głowie mam masę pomysłów na bajki dla dzieci, więc zostałem pisarzem. Dla przedszkolaków napisałem 15 książeczek, a dla dzieci starszych – trzy. W tym roku ukażą się moje trzy kolejne książki. W 1993 zacząłem pracować w magazynie „Świerszczyk”, gdzie pisałem opowiadania i byłem redaktorem naczelnym. W „Klanie” pracuję od trzech lat. Wcześniej pisałem scenariusze programu dla dzieci „Ciuchcia” i ktoś powiedział producentowi „Klanu”, że nieźle piszę. W ten sposób, dzięki dzieciom, pracuję w „Klanie”. Jest to ogromna produkcja zatrudniająca prawie 500 osób. Oprócz ośmiu scenarzystów, pracuje tam dwunastu reżyserów, pięćdziesięciu aktorów i 400 osób z obsługi technicznej.


Elżbieta Chmielewska, nauczycielka SP 5, wręczyła Grzegorzowi Kasdepke najnowszy numer gazetki szkolnej „Echo Piątki”.

 

Krystyna Kościewicz
    


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444