Home

 
Dzieci na wycieczce na 28 Ogólnopolskim Plenerze Meblarskim

Wycieczki, są jedną z form pracy świetlicy Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Hajnówce. W roku szkolnym 2003/04, podobnie jak w poprzednich, postaramy się bywać w ciekawych miejscach naszego miasta. Jednym z nich jest Ośrodek Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych, mieszczący się przy ulicy Parkowej. Już sama lokalizacja Ośrodka, tuż przy Parku Miejskim, jest bardzo przyjazna. To, co tutaj się robi jest także pełne ciepła i serca. Są to meble i sprzęty rehabilitacyjne dla chorych dzieci i dorosłych. Jednak większość z nich może także służyć ludziom pełnosprawnym.

Obejrzeliśmy i wypróbowaliśmy funkcjonalność drewnianych sprzętów rehabilitacyjnych powstałych podczas tegorocznego, 28 Ogólnopolskiego Pleneru Meblarskiego Hajnówka 2003 - wzornictwo na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest tutaj zestaw parawanów służących do zabawy w teatr, sklep, grodzenia przestrzeni i rozwoju manualnej zręczności dzieci pełno i niepełnosprawnych, zaprojektowany przez Iwonnę Borowik, stolik - pomocnik przy łóżku chorego lub do wykorzystania na przybory malarskie czy krawieckie, stworzony przez Mirosławę Dimitrow.

 Stefan Hoffmann zaprojektował zestaw do organizacji przestrzeni do malowania lub nauki, a Zygmunt Kłodecki, zestaw przedmiotów do zabaw ruchowych. Jest też "natura widziana inaczej" Elżbiety Muszyńskiej i drewniana rzeźba Joto Giotto Dimitrowa, artysty z Macedonii. Pojazd - chodzik do zabawy, ale także ćwiczeń nóg i stóp zaprojektował Stanisława Miszuda. Agnieszka Jezierska, tym razem zaproponowała krzesło z poręczami, a Bożena Kurzawa - Hoffmann - łóżko dla dziecka z regulacją wysokości i poziomu, w celu pionizacji rehabilitowanego. Janina Jezierska, stworzyła siedzisko - leżysko dla osób z bólami kręgosłupa.

W Galerii Letniej, mieszczącej się na terenie Ośrodka Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych w Hajnówce, obejrzeliśmy również poplenerową wystawę prac dziesięciorga studentów wydziału architektury wnętrz Politechniki Białostockiej. IX Plener Studentów Uczelni Artystycznych, trwał przez dwa tygodnie, poczynając od 1 września.

Powstało blisko 150 prac, głównie malarskich, ale także rysunki i rzeźby. Czegoś takiego jeszcze nie było, każdy z uczestników pleneru stworzył około 15-16 prac. Wystawa prezentuje najróżniejsze techniki plastyczne. Są szkice, rysunek piórkiem i sepią, pastele, akwarele, ale także oleje i rzeźby w drewnie, autorstwa Pawła Żuka.

Wzorem studentów, postanowiliśmy stworzyć własne prace. Rysowaliśmy w Pracowni Letniej, gdzie od wielu lat, w lipcu, odbywa się Dziecięcy Plener Malarski.

Serdecznie dziękujemy Państwu Janinie i Piotrowi Jezierskim, za mile spędzony czas w Ośrodku.

Krystyna Kościewicz

Na zdjęciach: Dzieci z grupy II, podczas wycieczki w Hajnowskim Ośrodku Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444