Home

                                                     Szkoła Podstawowa Nr 5                                        Wyślij wiadomość    Wpisz się do księgi gości

 
„Drzewa i my” w Szkole Podstawowej nr 5

„Drzewa i my”, to program ekologiczny realizowany w Szkole Podstawowej nr 5 w Hajnówce. W piątek, 9 maja, odbył się apel podsumowujący i otwarcie wystawy ekologicznej.

- Jest to jedyna szkoła w naszym mieście, która zgłosiła się z typowo ekologicznym programem, świetnie realizowanym – chwali Marek Mackiewicz, specjalista ds. ekologii w Nadleśnictwie Hajnówka. – Program zapewnia dzieciom inne podejście do drzew nie tylko tych, które tworzą puszczę, ale też zainteresowanie pojedynczym drzewem rosnącym tuż obok ich domu.

Program jest kontynuacją wieloletnich działań Anny Choroszewskiej i Elżbiety Chmielewskiej, nauczycielek hajnowskiej „Piątki”. - Realizując program ekologiczny „Drzewa i my”, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w sześciu konkursach – mówi Anna Choroszewska. – Wszyscy zbierali makulaturę i puszki. Czwartoklasiści uczestniczyli w konkursie recytlingowym, piątoklasiści w konkursie komputerowym, a uczniowie klas I – III w konkursie plastycznym pod tytułem „Las w różnych porach roku”.

– Realizowałyśmy już „Agendę”, która polegała na zainteresowaniu zadrzewieniem w rejonie szkoły oraz „Rady na odpady”, gdzie zajęliśmy się sposobami zagospodarowania odpadów zarówno w domach jak zakładach pracy – opowiada Elżbieta Chmielewska. – W tym roku badamy drzewa, ale chcemy też zaproponować nowe trasy wycieczek szkolnych. Jedna trasa prowadziłaby szlakiem hajnowskich pomników przyrody, a druga – szlakiem puszczańskich pomników przyrody.

Podczas podsumowującego apelu, laureaci konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Najwięcej puszek udało się zebrać Anieli Perszko. Wynikiem aż 880 sztuk, zdobyła ona I miejsce w szkole.

Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym zdobyła Michalina Gierasimiuk, pierwszoklasistka. – Rysowałam Puszczę Białowieską, bo bardzo mi się podoba – mówi Michalinka. – Szczególnie ładne są duże, stare drzewa.

Rekordzistą w zbiórce makulatury (685 kilogramów!), okazał się Łukasz Onikiuk, z klasy II B. W uzyskaniu tak dobrego wyniku pomógł mu tato. – Uważam, że trzeba zbierać makulaturę, bo w ten sposób można oszczędzić żywe drzewa i nie wycinać ich aż tak wiele – mówi Łukasz.

            Na zakończenie uroczystości związanych z programem „Drzewa i my”, dyrekcja i członkowie Eko-zespołów, posadzili przy szkole drzewka. Odbyło się to pod czujnym okiem ekologa, pana Marka Mackiewicza.

Krystyna Kościewicz
    


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444