Home

Ilość odsłon: 5734   Data publikacji:  2005-06-11

Poznawanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej

      Wycieczką po białoruskiej części Puszczy Białowieskiej była wyprawa na Białoruś uczniów kl IV c z wychowawczynią Danutą Samerek ze Szkoły Podstawowej Mr 5 . Trzydniowy pobyt 31 maj - 2 czerwiec pozwolił zwiedzić dzieciom: Wysokie Litewskie, Wołczyn, Gremiaczę, Brześć, Kamieniec i Kamieniuki. Dzieci poznały fragment drugiej części Puszczy leżącej na terenie naszych wschodnich sąsiadów.
    Obecne białoruskie miasteczka związane niegdyś z Rzeczpospolitą, wciąż posiadają wiele śladów dawnej polskości. Uczestnicy wycieczki zwiedzili
pałac wzniesiony w l. 1816-20 przez ks. Pelagię z Potockich Sapieżynę, zwany pałacem Sapiehów w Wysokim Litewskim. To stare miasteczko położone na wzgórzu, otoczone z trzech stron rzeką Pulwą, liczy około 5 tys. ludności. Obecnie nieużytkowana zabytkowa budowla jest główną atrakcją tego miejsca.
    Dzieci zwiedziły również miejsce, gdzie był ochrzczony i pochowany ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski. Twierdza, muzeum archeologiczne oraz wesołe miasteczko to obiekty odwiedzone w Brześciu. Wieża w Kamieńcu,
Muzeum Przyrodnicze w Puszczy Białowieskiej w Kamieniukach oraz obiekty zabawnej siedziby białoruskiego Mikołaja – Dzieda Moroza były ostatnim punktem wycieczki.
  - Nasza wycieczka była bardzo udana - powiedziała Marta Trochimczyk, opiekun grupy z ramienia rodziców - A teren zwiedzania był tym bardziej przyjazny i ciekawszy, że na każdym kroku spotykały nas ślady dawnej polskości tych ziem. Dzieci były bardzo zadowolone z takiego prezentu jaki sprawiliśmy całej klasie na Dzień Dziecka.

Wycieczka był dofinansowana z "Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej". Organizatorzy składają podziękowania Burmistrzowi Miasta Hajnówka za pomoc w pokryciu kosztów przedsięwzięcia.

JZ

Fot. Marta Trochimczyk


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444