Home

Ilość odsłon: 6045   Data publikacji:  2005-06-08

 
Wizyta uczniów Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Beelitz (Niemcy)

W dniach 16-24 maja 2005 roku byliśmy „młodymi ambasadorami” naszego kraju i regionu. W tych dniach  35 uczniów Zespołu Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce realizujących program Sokrates Comenius,  spotkało się  w Beelitz (Niemcy) ze swoimi kolegami i koleżankami z Francji i Niemiec.
    Wymiana mogła dojść do skutku dzięki fundacji polsko- niemieckiej, Burmistrzowi Miasta Hajnówka oraz Panu Gabrychowi, który użyczył nam swego autokaru i był z nami przez cały czas pobytu oraz Panu dyrektorowi Zbigniewowi Budzyńskiemu, a przede wszystkim nauczycielce języka niemieckiego Pani Annie Rabeckiej, która jest pomysłodawcą i koordynatorem programu w naszej szkole.
    Beelitz leży 13 km od Poczdamu i około 30 km od Berlina. Po przybyciu do tego miasta zostaliśmy rozlokowani u rodzin niemieckich wraz bliżej kolegami bliżej koleżankami z Francji. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać życie codzienne swoich rówieśników z tych krajów. Był to doskonały sprawdzian umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Chociaż zdarzało się również używanie gestów czy rysunków w trakcie rozmów. Okazało się, że niektóre słowa, gesty we wszystkich krajach są uniwersalne. Uczyliśmy się porozumiewać w języku niemieckim w życiu codziennym, ale również uczyliśmy naszych kolegów z Niemiec i Francji-języka polskiego. Bardzo wielu naszych gospodarzy miało polskie korzenie. Wielu też odwiedziło nasz kraj, ale nie spotkaliśmy nikogo kto by był w naszym regionie. Bardzo więc interesowali się naszym miastem a szczególnie Puszczą Białowieską. 
     Nie był to wyjazd wypoczynkowy, gdyż codziennie uczestniczyliśmy w zajęciach lekcyjnych. Oczywiście nauczyciele Gimnazjum w Beelitz traktowali nas ulgowo i nie musieliśmy pisać sprawdzianów, ani testów. Na wielu też lekcjach przekazywaliśmy wiadomości i naszym kraju, regionie, mieście, naszej szkole. Na przerwach wymienialiśmy swoje spostrzeżenia po polsku w swoim gronie.

Nie tylko nauka i spotkania, ale również wspólne wycieczki przyczyniły się do tego, że nie czuliśmy się tam obco. Zwiedziliśmy Poczdam z przepięknym parkiem.

W Berlinie zwiedziliśmy muzeum Pergamonu, wjechaliśmy na wieżę telewizyjną, na Aleksanderplatz oglądaliśmy występy zespołów, widzieliśmy najważniejsze zabytki stolicy Niemiec.

  Odbyły się też zawody sportowe, drużyny w składzie międzynarodowym uczestniczyły w różnych konkurencjach.

Sobotę i niedzielę spędziliśmy u swoich niemieckich gospodarzy, którzy przygotowali nam wiele niespodzianek. Wycieczki po okolicy, spotkania, wyjazd do opery berlińskiej, na basen, do skansenu Łużyczan, wyjścia do kina itp. Niektórzy uczestniczyli w rodzinnych świętach.

Poniedziałek był dniem podsumowującym nie tylko pobyt, ale przede wszystkim rok naszej pracy nad projektem. Przed południem w drużynach polsko- niemiecko- francuskich  zdawaliśmy egzamin ze znajomości Beelitz. Po dotarciu do punktów kontrolnych dostawaliśmy widokówki, zdjęcia z Hajnówki, Pornika, Beelitz i Konstancy. Zdjęcia te umieściliśmy na wspólnej fladze Unii Europejskiej.

Po południu w miejskiej sali widowiskowej każda ze szkól prezentowała swój dorobek w ramach projektu Sokrates Comenius. Tu także nie obyło się bez współpracy międzynarodowej. Jedna z naszych koleżanek musiała bardzo szybko zjeść banana, gdyż jego skórka potrzebna była do prezentacji scenki przygotowanej przez Francuzów. Oprócz scenek zaprezentowaliśmy film, oraz dwa pokazy multimedialne. Jeden o twórczości osób niepełnosprawnych drugi zaś to dokumentacja fotograficzna Dnia Tolerancji który odbył się w naszej szkole. Dzień zakończył się wspólną dyskoteką. Oczywiście bawiliśmy się świetnie, szalejąc w tańcu po parkiecie.

Wszystko co dobre za szybko się kończy czas wracać do domu. Pożegnaniom  nie byłoby końca gdyby nie warkot silnika autobusu, który przypominał o wyjeździe. Jeszcze ostatnie zdjęcia, pocałunki uściski i do zobaczenia w przyszłym roku w Pornicu we Francji bo tam odbędzie się kolejne nasze spotkanie. A może nasi nowi koledzy skorzystają z zaproszeń przyjazdu do Hajnówki. Miło by było! Dobrze być w Unii.

ZB


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444