Home

  
„Spatkanie z rodnym słowam” w Zespole Szkół nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Hajnówce

Ja biełarus, i ja szczasliwy,
  Szto maci mowu mnie dała,
Szto rodnych piesień pieraliwy  
I  z blizku czuju, i z dala.”

                                                                                                                - N. Hilewicz

            Nauczanie języka ojczystego odgrywa doniosłą rolę we wszechstronnym rozwoju uczniów. Ułatwia przede wszystkim poznawanie kultury i literatury swego narodu, wzbogaca wiedzę uczniów o jego historii, tradycjach, o związkach z sąsiadującymi narodowościami, jak również łączy młodych ludzi z ich własnym środowiskiem. Uczy też tolerancji i szacunku wobec innych narodów, wyznań czy postaw oraz wzbogaca ich świat wartości.

            W dniach 17 – 18. 06. 2004 r. w Zespole Szkół nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Hajnówce odbyły się dni poświęcone „Spatkanniu z rodnym słowam”, których organizatorką była nauczycielka języka białoruskiego p. Alina Jakimiuk.

            Celem  tego spotkania było:

  • rozbudzanie zainteresowań uczniów językiem białoruskim,
  • wzbogacenie wiedzy o naszym regionie, jego specyfice i zróżnicowaniu kulturowym,
  • rozwijanie zainteresowań kulturą duchową i materialną narodu białoruskiego,
  • kształtowanie właściwych motywacji do uczenia się języka białoruskiego w szkole,
  • rozbudzanie tolerancji i życzliwości w stosunku do innych narodów.

Uczniowie z kl. II uczęszczający na lekcje języka białoruskiego w sposób artystyczny przedstawili swoje całoroczne osiągnięcia w nauce z tego przedmiotu. Przygotowując się do występów przed zaproszoną publicznością dzieci przy pomocy swoich rówieśników uczęszczających do świetlicy szkolnej i nauczycielki Sylwii Sawickiej starannie wykonały dekorację do inscenizacji, maski i stroje oraz plakaty i zaproszenia informujące o imprezie.

Pod kierunkiem organizatorki spotkania uczniowie przygotowali inscenizację bajki p.t: „Kazka pra biednaha zajca”, inscenizację do wiersza E. Ahniacwiet p.t: „Paraska i padkazka”, a także inscenizację do piosenki p.t: „Kasiu Jaś kaniuszynu”.

Wspaniałą grą aktorską popisali się następujący uczniowie: Luiza Bartnik, Krzysztof Maciejuk, Paulina Nikołajuk, Karol Nowicki, Monika Olesiuk, Natalia Ostapowicz, Paulina pietruczuk, Justyna Prystupiuk, Marta Samosiuk i Natalia Sawicka.

Piękną recytację wierszy przedstawili: Paulina Nikołajuk („Halinka i wierabiej”), Paulina Pietruczuk („Dobry dzień awadzień”), Marta Samosiuk ( „Razmowa z żuraulom”).

W „Spatkanniu z rodnym słowam” uczestniczyli uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami oraz  uczniowie ze  Szkoły Specjalnej.

           
Uczniowie biorący udział w inscenizacji przy pomocy dzieci uczęszczających do świetlicy szkolnej i nauczycielek A. Jakimiuk i S. Sawickiej wykonali piękne dekoracje i maski. 

              

Młodzi aktorzy pięknie przedstawili się publiczności, która z kolei nagrodziła ich 
gromkimi brawami.    
Scenka z inscenizacji p.t: „Paraska i padkazka”, w której nieprzygotowana do zajęć dziewczynka staje się pośmiewiskiem całej klasy.

                                   
    Spotkanie z ojczystym językiem zakończyło się piosenką p.t: „Kasiu Jaś koniuszynu”

Alina Jakimiuk i Sylwia Sawicka


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444