Home

Ilość odsłon: 4953   Data publikacji:  2005-05-09


Przedszkolaki w skansenie w Nowoberezowie

Ziemia podlaska, bogata w tradycje, obrzędy, zwyczaje, rozśpiewana pieśniami odeszła już prawie w zapomnienie. To, co odróżniało ten region od innych było zwierciadłem duszy podlaskiej, myśli i charakterem społeczności wiejskiej, pięknem ich życia domowego, tkwi już w pamięci nielicznych.
    Od wielu lat interesuję  się zagadnieniami związanymi z edukacją regionalną i znam jej znaczenie dla zrozumienia związków między teraźniejszością a przeszłością. Opracowałam program przybliżający przedszkolakom dziedzictwo kulturowe naszego regionu „Moja mała ojczyzna”. Mam nadzieję, że lepsze poznanie i zrozumienie swoich korzeni będzie wpływać na kształtowanie osobowości dziecka, otwartego na otaczającą go rzeczywistość, jak również, będzie warunkować świadomość tego kim jest, gdzie mieszka, skąd pochodzi.
            21 kwietnia 2005 r.  dwie grupy 6 – latków z Przedszkola nr 5 w Hajnówce uczestniczyły w  zajęciach zorganizowanych w skansenie w Nowoberezowie. Temat zajęć: ”Wiosenne zwyczaje i obrzędy ludowe na Podlasiu – zdobnictwo wiejskich chat”. Na zajęcia została zaproszona Pani Luba Jancewicz, mieszkanka Nowoberezowa, która opowiedziała dzieciom, jak zdobiono wiejskie chaty i pokazała różne sposoby  wykonania ozdób.

            Sztuka ludowa naszego regionu jest nadzwyczaj piękna. Oddziaływuje na uczucia estetyczne dzieci poprzez wielość form zdobniczych, pomysłowo wykonanych stanowiących dzieła sztuki. Tworzone z najprostszych materiałów, zadziwiają niezwykłością kształtów, zestawem barw. Ozdoby uzyskuje się z prosty sposób z ogólnie dostępnych surowców: słomy, suszonych kwiatów, bibułki, patyczków, nici, drutu.

             Dzieci podczas zajęć włożyły dużo trudu i serca w wykonanie ozdób. Nasze 6 – latki mają dobre podstawy, by w przyszłości budować swój własny świat wartości czerpiąc wzory z tradycji i kultury ich regionu.

 KRYSTYNA KOJŁO
Dyrektor Przedszkola nr 5 w Hajnówce


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444