Home

  
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2003/2004

Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej

W dniu 6 października Zamiejscowy Wydział Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej rozpoczął rok akademicki 2003/2004.

To już druga immatrykulacja podczas istnienia uczelni w Hajnówce.
Obecnie studiuje tu :

  • na I roku : 47 osób w cyklu dziennym i 68 w cyklu zaocznym

  • na II roku: 80 osób w cyklu dziennym i 60 w cyklu zaocznym

Uczelnia kształci specjalistów z dziedziny ochrony środowiska, którzy ukończą ją z tytułem inżyniera i zarazem umożliwia kontynuowanie nauki na dwuletnich uzupełniających studiach magisterskich. W strategii rozwoju uczelni przewiduje się utworzenie studiów magisterskich oraz nowego wydziału leśnictwa.

Rok akademicki 2003/2004 w Hajnówce otworzyły władze uczelni: Kierująca wydziałem Prof. dr hab. inż. Elżbieta Malzahn,  Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako oraz władze samorządowe: Burmistrz Miasta Hajnówka Anatol Ochryciuk i Starosta Powiatu Hajnowskiego Włodzimierz Pietroczuk.


Przemawia Kierująca wydziałem Prof. dr hab. inż. Elżbieta Malzahn. Siedzą od lewej : Burmistrz Miasta Hajnówka Anatol Ochryciuk, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako, Starosta Powiatu Hajnowskiego Włodzimierz Pietroczuk.


Przemawia Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako obok Kierująca wydziałem Prof. dr hab. inż. Elżbieta Malzahn


Studenci i zaproszeni goście


Zaproszeni goście

Zamiejscowy Wydział Zarządzania Środowiskiem w Hajnówce powstał dzięki wspólnym staraniom Politechniki Białostockiej oraz samorządu hajnowskiego.
Starania te zostały skonkretyzowane w postaci porozumienia z dnia 14 grudnia 2000 r., którego sygnatariuszami ze strony PB był JM Rektor PB Prof. dr hab. inż. Michał Bołtryk, oraz Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Prof. dr hab. inż. Franciszek Siemieniako.
Samorząd reprezentowali członkowie Zarządu Powiatu Hajnowskiego w osobie Starosty Włodzimierza Pietroczuka i Zastępcy Starosty Jerzego Siraka oraz członkowie Zarządu Miasta Hajnówka reprezentowani przez Burmistrza Anatola Ochryciuka i Zastępcę Burmistrza Mirosława Mordania.
Ostatecznie starania o powołanie Wydziału Zamiejscowego zakończyło wydanie w dniu 28 grudnia 2001 r. przez Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystynę Łybacką zarządzenia o utworzeniu Zamiejscowego Wydziału Zarządzania Środowiskiem Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Powołanie w Powiecie Hajnowskim placówki kształcącej na poziomie wyższym stanowi urzeczywistnienie jednego z priorytetów Strategii rozwoju powiatu hajnowskiego do 2015 roku.

Wydział prowadzi na poziomie wyższych studiów zawodowych studia inżynierskie na kierunku ochrona środowiska o specjalności gospodarowanie na obszarach przyrodniczo cennych. Studia prowadzone są w systemie dziennym i zaocznym. Studia w Zamiejscowym Wydziale Zarządzania Środowiskiem w Hajnówce trwają 3,5 roku (7 semestrów).

Absolwenci Wydziału Zarządzania Środowiskiem zdobędą wszechstronną wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie racjonalnego użytkowania, kształtowania i ochrony środowiska.
Wiedza i umiejętności w tym zakresie mają stworzyć absolwentom szansę zatrudnienia w charakterze administratora, przedsiębiorcy, menedżera wprowadzającego w życie nowoczesne systemy zintegrowanego zarządzania środowiskiem.
Zadaniem systemu kształcenia na specjalności: gospodarowanie na obszarach przyrodniczo cennych jest przygotowanie absolwenta do racjonalnego i zrównoważonego zarządzania wszystkimi komponentami środowiska, posiadającego umiejętność współpracy z planistami i wszystkimi specjalistami z zakresu ochrony środowiska. W ten sposób absolwenci Wydziału będą aktywnymi uczestnikami procesu kształtowania nowoczesnej polityki proekologicznej w sferze gospodarczej i administracyjnej w tak specyficznych warunkach jak obszary przyrodniczo cenne.
Absolwenci nabędą też umiejętność programowania i organizowania proekologicznych form działalności gospodarczej na obszarach przyrodniczo cennych (np. przyrodniczych form turystyki i rekreacji w różnych ekosystemach), profesjonalnego przygotowywania programów rozwojowych turystyki w układzie regionalnym i lokalnym oraz programów zagospodarowania obszarów przyrodniczo cennych.


Studenci I roku, którzy najlepiej zdali egzaminy wstępne

Uroczyste "Gaudeamus" odśpiewał Chór Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej przy Parafii pw Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce.


Chór Fundacji Muzyki Kameralnej i Organowej.
 

Rok akademicki 2003/2004 - rozpoczęty.

Przysłowiowego "połamania nóg" życzy Urząd Miasta w Hajnówce.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444