Home

Ilość odsłon: 8522   Data publikacji:  2005-02-26

  
"Jeżeli naprawdę chcesz to możesz"

     Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce otrzymał kolejny raz zaproszenie do udziału w projekcie PEACE organizowanym przez AIESEC - Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Nauk Ekonomicznych i Handlowych. Organizacja ta, założona w 1947 roku, zrzesza ponad 50 000 członków w 85 krajach świata i jest największą organizacją studencką na świecie. Głównym celem istnienia AIESEC jest głoszenie idei pokoju i tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia i poszanowania dla ludzi z odmiennych kręgów kulturowych. Misję tą AIESEC realizuje przede wszystkim poprzez Międzynarodowy Program Wymiany Praktyk, seminaria i konferencje naukowe.
     W ramach Międzynarodowego Programu Wymiany Praktyk powstał projekt PEACE - lekcja tolerancji. Sam skrót, czyli słowo peace znaczy pokój, a pełna nazwa projektu, People's Enthusiasm Acting for Cultural Education, może być przetłumaczona jako Ludzki Entuzjazm w Działaniu na rzecz Edukacji Kulturowej.
Organizatorzy projektu PEACE - lekcja tolerancji 2005 postawili sobie za cel rozwój zrozumienia międzykulturowego wśród polskiej młodzieży z małych miast i wsi. Szerząc tolerancję, pragną przyczynić się do przełamywania stereotypów wśród młodych ludzi oraz sprawić, iż będę oni bardziej otwarci na to, co dzieje się na świecie.
    Projekt rozpoczął się w połowie lutego b.r, kiedy to do Warszawy przyjechała 28 osobowa grupa zagranicznych studentów reprezentujących różne kraje i kultury. Po zapoznaniu wolontariuszy z Polską, jej mieszkańcami i kulturą rozpoczęli oni główny cel projektu – wizytację w szkołach. Przez siedem tygodni wolontariusze podróżują po Polsce i na zasadzie interaktywnych lekcji prezentują w polskich szkołach swoje kraje prowadząc zajęcia na temat tolerancji.

      Do Hajnówki zawitała 4 osobowa grupa studentów pochodzących z różnych stron świata: Tajlandii, Austrii, Kanady i Hiszpanii. Goście uczestniczą w kilku zajęciach dziennie polegających  na prowadzeniu interaktywnych lekcji, w trakcie których przedstawiają swoje ojczyzny,  prezentują muzykę, tańce, ulubione potrawy, opowiadają o sytuacji społeczno-gospodarczej swojego kraju, tradycjach i obyczajach, a także prowadzą dyskusje na tematy dotyczące tolerancji, i zrozumienia międzykulturowego. Zdecydowaną zaletą tego typu zajęć jest aktywny udział zarówno nauczającego, jak i uczniów. Lekcje prowadzone są w języku angielskim, co dodatkowo umożliwia uczniom poprawę swych umiejętności językowych.


Denis Martinez Criado z Hiszpanii, Amal Abdelgayed z Kanady o pochodzeniu egipskim, Markus Burgholzer z Austrii

- Nasza szkoła została bardzo wysoko oceniona przez uczestników poprzedniej edycji programu - powiedział dyrektor ZSzDNJB Eugeniusz Saczko - stąd wynika jej uczestnictwo w Peace w 2005 roku. Gościom bardzo podobał się pobyt w mieście, szkoła oraz atmosfera w rodzinach, u których mieszkali. Studenci również w tym roku goszczą w hajnowskich domach, jadają tam śniadania i kolacje, natomiast obiady jedzą w szkolnej stołówce. Staramy się pokazać im Hajnówkę i okolice. Biorą udział w szkolnych uroczystościach. Nauczyliśmy ich witać się i żegnać po białorusku, bo po polsku już umieli. Kiedy zakończą u nas wizytę pojadą do Sejn i do Giżycka.

A co mówią nasi goście ?

Denis:  To jest bardzo ekscytujące pracować z uczniami z tego regionu. Podziwiamy to, że młodzież mówi tu w 3 językach. Szkoda tylko, że mimo dużej wiedzy nie bardzo potrafi ją wykorzystać. Podziwiam, że Wasza młodzież tak operuje obcymi językami, w Hiszpanii młodzi ludzie mówią tylko po hiszpańsku, nie chcą uczyć się innych języków.

Markus: Dla mnie Hajnówka jest bardzo interesującym miastem. To wspaniałe, że mieszkają tu razem w zgodzie katolicy i prawosławni. Nie spodziewałem się, że dzieci dwóch różnych religii tak potrafią ze sobą współżyć. Nie widać miedzy nimi żadnych problemów. Mają otwarte umysły, wiele pomysłów, ale nie mają pieniędzy, o czym bez przerwy mówią. Chcą podróżować, zwiedzać świat, nie wiedzą, że jest to jak najbardziej możliwe. To wszystko zależy od nich samych, można osiągnąć to, co się chce. My jesteśmy tego przykładem. Korzystamy z programu organizowanego przez AIESEC.

Amal: Dla chcącego nic trudnego, uczniowie chcą podróżować, poznawać obce kraje i ludzi. AIESEC daje im realizację takich marzeń. Bycie członkiem tej organizacji umożliwia pobyt za darmo w krajach na całym świecie. Warto uczestniczyć w takim programie. Warunkiem są dobre wyniki w nauce podczas studiów oraz świetna znajomość języka angielskiego.

 Czy chcielibyście mieszkać w Polsce ?

- Polska to kraj o wielkich perspektywach - mówi Amal, która pochodzi z Egiptu - warto się tu osiedlić. Wejście do Unii Europejskiej otworzyło przed tym krajem ogromne możliwości. Myślę, że ze kilka lat zostanie osiągnięty tu znacznie wyższy poziom życia. Czy moglibyśmy tu zamieszkać ? Po wyjeździe zostawimy tu grupę nowych przyjaciół, może kiedyś wrócimy, może zamieszamy, kto wie. Sądzę, że byłabym zadowolona mieszkając w Polsce. Ale teraz moją ojczyzną jest Kanada, tam chcę wrócić.

 Co chcielibyście powiedzieć hajnowskiej młodzieży ?

- Musicie uwierzyć w swoje możliwości - mówi Denis z Hiszpanii - Niech mottem tego spotkania będzie : "Jeżeli naprawdę chcesz to możesz"


Amal prezentująca egipski taniec brzucha

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444