Home

 
Wystawa - efektem wieloletnich poszukiwań Aliny Pietraszek

Kilkaset zabytkowych eksponatów codziennego użytku, zgromadzili członkowie szkolnego koła etnograficznego działającego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce.


Członkowie koła etnograficznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce z opiekunką Aliną Pietraszek i  Marią Skwarczyńską, dyrektorem szkoły

W sali lekcyjnej nr 66 powstała imitacja izby chłopskiej z początku XX wieku. Jest kąt biały z ikoną i łóżko przykryte kapą, ale także część gospodarcza z kopańkami, szatkownicami, cepami, kosami. Wśród zbiorów znalazły się przedmioty teraz zupełnie niespotykane. Najbardziej zadziwiającą okazała się szklana pułapka na muchy.

Szkolne koło etnograficzne, działa od półtora roku. Dwadzieścioro młodych pasjonatów regionalnej historii, spotyka się regularnie, co dwa tygodnie. Działalność koła polega na szerokiej współpracy z Aliną Dębowską, kierownikiem Muzeum na Ratuszu w Bielsku Podlaskim, wyjazdach na wystawy i uczestnictwie w warsztatach etnograficznych. - W Lewkowie uczyliśmy się lepić w glinie, w Dubiczach Cerkiewnych – wyplataliśmy kosze ze słomy, a w Bielsku Podlaskim poznawaliśmy tajniki tradycyjnego tkactwa na krosnach i przędzenia na kołowrotkach – powiedziała Alina Pietraszek, polonistka i opiekunka koła etnograficznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. - Wspólnie obchodzimy święta. W ubiegłym roku była to wigilia z potrawami regionalnymi. Spotykamy się też z ciekawymi ludźmi z Hajnówki. Naszym gościem był m. in. pan Juszczuk, który pisze ikony, malarz Piotr Gagan.

Wystawa jest efektem wieloletnich poszukiwań Aliny Pietraszek. Jej uczniowie, zbierali eksponaty przez dwa lata. Wszystkie przedmioty pochodzą w terenu powiatu hajnowskiego. Znalazły na niej ciekawe makatki, ręczniki, przepięknie wyszywane obrusy, zadziwiające narzędzia. - Nawet sama nie wiedziałam do czego może służyć pałąk, przepleciony sznurkiem. Okazało się, że jest to pomocne przy noszeniu siana, a jeden z uczniów odkrył, że tenże przedmiot, jest używany do dzisiaj, w Nowosadach koło Hajnówki dodaje Alina Pietraszek.


Członkowie koła etnograficznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce z opiekunką Aliną Pietraszek i  Marią Skwarczyńską, dyrektorem szkoły

- Zrobiliśmy wystawę, aby pokazać to, co mija, ginie zapomniane daleko na strychu – mówi Maria Skwarczyńska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Hajnówce. - Do poszczególnych przedmiotów, uczniowie prowadzą karty eksponatów, w których zapisują kto tego używał, w którym roku. Wystawa jest czasowa, ale przyjemnie się ją ogląda i dobrze by było zorganizować taki kąt na stałe, bo teraz, zabytkowych przedmiotów będą szukać wszyscy uczniowie szkoły.

Krystyna Kościewicz

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444