Home

Ilość odsłon: 3706   Data publikacji:  2007-02-14


Odpowiednie dać rzeczy słowo

 

Po raz piąty uczniowie z hajnowskich gimnazjów spotkali się w rywalizacji o największy kunszt w posługiwaniu się językiem polskim.

      W pierwszym w turnieju pod nazwą "Odpowiednie dać rzeczy słowo”, który odbył się w 2003 roku startowały jedynie dzieci z gimnazjum nr 1. Tegoroczna edycja konkursu zgromadziła ponad 130 uczniów z 6 szkół z terenu całego powiatu.
    Konkurs dzielił się na trzy etapy. I i II były konkurencjami pisemnymi na poziomie własnej jednostki, zaś w III - ostatnim, młodzież wystąpiła w konkurencji ustnej na poziomie międzyszkolnym. Startowało w nim 13 osób, z czego 6 zakwalifikowało się do finału. 7 lutego w Zespole Szkół nr 1 uczniowie przez kilka godzin odpowiadali na pytania z zakresu języka polskiego, rozwiązywali trudne łamigłówki, polegające na uzupełnianiu sylab i wyrazów w zadaniach, tłumaczeniu trudnych znaczeń, układaniu zdań oraz pisaniu zabawnych opowiadań z wykorzystaniem podanych wyrazów.
     Uczestnicy turnieju, według jurorów-nauczycieli języka polskiego, wykazali się niezwykłą inwencją twórczą oraz znajomością zawiłości naszego ojczystego języka. Konkurs wygrała Justyna Solska z gimnazjum w Narewce. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Janowicz z gimnazjum z DNJB, a trzecie Beata Osipiuk z gimnazjum nr 2 w Hajnówce.
     Pielęgnowanie polskiego słowa docenił burmistrz Hajnówki, który objął konkurs "Odpowiednie dać rzeczy słowo” honorowym patronatem, ufundował i wręczył zwycięzcom atrakcyjne nagrody. Każdy z uczestników turnieju otrzymał upominek, zakupiony dzięki wsparciu licznych sponsorów. Pamiątki i gratulacje przekazał uczniom przewodniczący Rady Miasta Hajnówka Leonard Kulwanowski.
    Tegoroczną edycję konkursu zakończył poczęstunek tortem, który ufundowała ciastkarnia PSS „Społem” z Hajnówki.

    Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1 składa serdeczne podziękowania Burmistrzowi Miasta za patronat oraz ufundowanie nagród, sponsorom, organizatorom konkursu, nauczycielom przygotowującym uczniów do turnieju oraz wszystkim, którzy swoja pracą wspomagali jubileuszową edycję konkursu "Odpowiednie dać rzeczy słowo".

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444