Home

Ilość odsłon: 4307   Data publikacji:  2007-01-11


Warto wyjść na scenę!

 

Jak to jest być na scenie i czarować innych przekonali się uczniowie klasy III b gimnazjum z ZS Nr 2  z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce, którzy 18 grudnia 2006 r. na lekcji języka polskiego przedstawiali wybrane fragmenty tragedii Sofoklesa pt. Antygona.

       Gimnazjaliści przez cały miesiąc, w wyznaczonych grupach, przygotowywali się wytrwale do występu na scenie, gdyż „sztuka teatru z pozoru łatwo dostępna, jeśli ma w końcu wydać czarodziejski owoc, a nie stać się podstępnie źródłem ośmieszenia, wymaga dużych zdolności i pracy”.(A. Libera)
       Antygona nie jest sztuką łatwą  w odbiorze, dlatego też uczniowie przedstawili własną (bardziej dostępną dla nich i dla widzów) interpretację tego dzieła. Najlepiej, według nauczycieli oceniających występy sceniczne uczniów, wypadła grupa, w której w postać tytułowej Antygony wcieliła się Natalia Ciesnowska, Kreona zagrał Łukasz Wakuliński, a w świat sztuki antycznej wprowadzała widzów Małgorzata Iwaniuk. Grupa ta zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie przedstawiając fragment sztuki dotyczący rozpaczy Antygony idącej na śmierć oraz jej cierpienia po stracie brata. Czarodziejką słów i gestów okazała się tutaj Natalia, która znakomicie potrafiła wczuć się w swoją rolę i profesjonalnie wyrazić emocje granej postaci. Niektóre prezentowane przez nią gesty i znaki mimiczne często zastępowały mowę i zaskakiwały widownię.
       Wszyscy „młodzi aktorzy” z całą pewnością wiedzą już, że teatr uczy pracy grupowej nie tylko na scenie, ale i poza nią. Wspólne przygotowanie rekwizytów, scenografii czy plakatów pozwoliło odczuć uczniom, że tworzą dzieło będące efektem pracy zespołu. Niektórzy przekonali się także, ile trudności może spowodować brak uwagi na to, co mówi inna osoba grająca na scenie.
      Nagrody i dyplomy dla uczniów, którzy popisali się na scenie, ufundowało Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.


Grupa, która najlepiej zaprezentowała się na scenie

  Fragmenty uczniowskich recenzji na temat sztuki:

  „ (…) Natalia C. ma talent i powinna w przyszłości z łatwością dostać się do szkoły aktorskiej”. – Małgorzata Iwaniuk

 „(…) Wykonane z prześcieradeł białe szaty przyciągały uwagę, pomimo iż były oszczędne w ozdoby. Twarze aktorów pomalowane były na biało w celu osiągnięcia jak największego podobieństwa z teatrem antycznym. (…) wszyscy oglądający przedstawienie przekonali się, że każdy może zostać aktorem, wystarczą tylko dobre chęci i trochę pracy”. – Łukasz Wakuliński

 „Spektakl teatralny dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń, pogłębił bowiem ich wiedzę na temat świata antycznego”. –Kamila Koc

 „(…) spektakl dostarczył nam wielu emocji. Dzięki naszym kolegom i koleżankom występującym na scenie przekonaliśmy się, że każdy może być aktorem wystarczy tylko trochę odwagi w wyrażaniu uczuć i wyobraźnia”. – Monika Łapińska.

        Na słowa uznania zasługują również pozostałe grupy „młodych aktorów”, które wywiązały się z przydzielonych zadań i odważnie zaprezentowały wyniki swoich działań teatralnych.

       Teatr to nie tylko świetna zabawa urozmaicająca lekcje języka polskiego, ale przede wszystkim działania wspierające aktywność młodych ludzi. Poszerza on ich wyobraźnię, uczy twórczych, innowacyjnych rozwiązań i tolerancji oraz jest znakomitym narzędziem samopoznania, lepszego zrozumienia świata, własnych i cudzych emocji.

  Sylwia Sawicka


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444