Home

Ilość odsłon: 5592   Data publikacji:  2006-03-11

 

„POZNAJĄC – ZROZUMIEĆ I POMÓC”
SPRAWOZDANIE Z WIZYTY DELEGACJI NAUCZYCIELI ZE SZKÓŁ PARTNERSKICH  
(FRANCJA, NIEMCY, RUMUNIA)
W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W HAJNÓWCE

   

W dniach 6 – 11 lutego gościliśmy w Zespole Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce nauczycieli i uczniów z Francji, Niemiec i Rumunii. Wizyta odbyła się w ramach Szkolnego Projektu Comeniusa „Poznając – zrozumieć i pomóc”, realizowanego w naszej szkole od ubiegłego roku szkolnego.

          Gości powitaliśmy na dworcu PKP 5 lutego 2006 roku. Pierwsza reakcja – zaskoczenie mrozem i ilością śniegu. Jednak zimowa pogoda nie przeszkodziła nam w gorącym przyjęciu delegacji – w poniedziałkowy poranek szkoła rozbrzmiewała śpiewem, muzyką, śmiechem i oklaskami. Przygotowaliśmy scenki i piosenki w języku niemieckim, angielskim, rosyjskim i białoruskim oraz pokaz tańców ludowych (w wykonaniu zespołu „Przepiórka”), nowoczesnych (zespół „Iluzja”) i towarzyskich . Pokazaliśmy gościom naszą szkołę oraz szkołę specjalną. Po obiedzie miało miejsce zwiedzanie Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, a także kościoła pod wezwaniem Krzyża Świętego, gdzie goście obejrzeli jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów i nauczycielki naszej szkoły (panie: Barbarę Sosnowską, Annę Wawreszuk)  oraz wysłuchali krótkiego koncertu organowego.

        Prawdziwa integracja nastąpiła podczas uroczystej kolacji, przygotowanej przez nauczycieli Zespołu Szkół Nr 2. Rozpoczęliśmy ją oficjalnym powitaniem i wymianą upominków:

 

 

       Wtorek 7 lutego był dniem, w czasie którego odbyło się pierwsze spotkanie robocze przedstawicieli partnerskich szkół.  Goście obejrzeli także lekcję w klasie II a integracyjnej (wychowawczynie: panie Ludmiła Rejent i Alina Panasiuk), spotkali się z drużyną zuchową, prowadzoną przez panie Bożenę Teresiak i Eugenię Lewczuk oraz uczestniczyli w zajęciach koła „Zręczne ręce”, którego opiekunką jest pani Walentyna Tichoniuk. W czasie tych zajęć odbyło się  wspólne smażenie i degustacja faworków.
        Po zwiedzeniu Ośrodka Wzornictwa dla Dzieci Niepełnosprawnych oraz „Runa” i krótkim odpoczynku miało miejsce oficjalne spotkanie i uroczysta kolacja w „Leśnym Dworku” z Burmistrzem Miasta Hajnówki – panem Anatolem Ochryciukiem oraz panią Eugenią Marczuk – Inspektorem Oświaty w Hajnówce.

        W czasie kolacji nastąpiła wymiana doświadczeń oraz porównanie systemu oświatowego we Francji, Niemczech i Rumunii. Nasi goście przedstawiali się, opowiadali o warunkach pracy panujących w ich szkołach, blaskach i cieniach zawodu nauczyciela.
        W środę 8 lutego partnerzy w projekcie odwiedzili Białowieżę. Po pobycie w skansenie „Sioło Budy” (niestety, nikt nie odważył się skorzystać z sauny...) zwiedzali Muzeum Przyrodniczo – Leśne, uczestnicząc w nowoczesnej prezentacji multimedialnej ukazującej faunę i florę Puszczy Białowieskiej, podziwiali także widoki z wieży widokowej. Chwilę relaksu zapewnił spacer po Parku Pałacowym.

        Po południu zapewniliśmy gościom nieco szaleństwa – kulig wokół Białowieży.  Było to doświadczenie nieznane wcześniej mieszkańcom cieplejszych stref klimatycznych, którzy – mimo panującego mrozu – cieszyli się jak dzieci, wydając radosne okrzyki, śpiewając i lepiąc śnieżne kule.

Po kuligu bezwzględnie należało się ogrzać, co nastąpiło w nastrojowym wnętrzu „Restauracji Carskiej”.

        Czwartek 9 lutego również obfitował w ciekawe i nowe doświadczenia – tym razem na terenie ośrodka wypoczynkowego w Dubiczach Cerkiewnych. Przedstawiciele partnerskich szkół wzięli udział w warsztatach artystycznych. Po obiedzie w miejscowej szkole, nastąpiło drugie spotkanie robocze, a po nim – ognisko. Nieprzyzwyczajeni do niskich temperatur goście marzli jednak w nogi, toteż przenieśliśmy się do dworku, gdzie mieli okazję skosztować regionalnych przysmaków. Tutaj śpiewaliśmy pieśni biesiadne i szanty, pląsaliśmy w rytm piosenek ludowych i znaleźliśmy „wspólny język” w tekście uniwersalnych utworów znanych na całym świecie: „Glory, glory hallelujah!”, „Kalinka”, „Stary Donald farmę miał”, „Panie Janie”.

        W piątek 10 lutego  nasi  przyjaciele spacerowali po Rezerwacie Żubrów. Po południu uczestniczyli w liturgii w Soborze Świętej Trójcy oraz wysłuchali koncertu chóru prowadzonego przez pana Marka Maciukę.
        Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja pożegnalna w naszej szkole, której atrakcją był pieczony dzik.
        W sobotę 11 lutego ze smutkiem żegnaliśmy naszych partnerów. Miło nam było słyszeć, iż tydzień spędzony w Polsce był „czasem magicznym”, „fantastyczną przygodą”, „niesamowitym wydarzeniem”. No cóż... pozostaną nam cudowne wspomnienia i ... – do (majowego) zobaczenia we Francji, w Pornic!

        Pragniemy wyrazić gorące podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły nam w stworzeniu miłej atmosfery i w godnym przyjęciu naszych gości, a w szczególności: Burmistrzowi Miasta Hajnówki panu Anatolemu Ochryciukowi, pani Inspektor Oświaty w Hajnówce Eugenii Marczuk, Urzędowi Miasta Hajnówka, firmie PSS – Społem, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Dubiczach Cerkiewnych Pani Jolancie Socha, Dyrekcji Białowieskiego Parku Narodowego, nauczycielom naszej szkoły - Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Hajnówce  wraz z nauczycielami zaangażowanymi w realizację projektu

Mirosława Borowska

        Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu Sokrates- Comenius. Treści samego projektu lub materiałów nie odzwierciedlają stanowiska komisji Europejskiej czy Agencji Narodowej w danej sprawie, a w związku z tym ani Komisja, ani Agencja Narodowa nie ponosi za nie odpowiedzialności.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444