Home

Ilość odsłon: 4854   Data publikacji:  2005-12-14

 
Sienkiewiczowskie spotkanie

    W stulecie uzyskania przez Henryka Sienkiewicza nagrody nobla, uczniowie gimnazjum nr 1 w Hajnówce, członkowie szkolnego koła teatralnego „Echo”, zorganizowali spotkanie poświęcone wyśmienitemu pisarzowi.

     - Nie będziemy analizować jego twórczości, bo o tym mówimy na lekcjach języka polskiego, takie wiadomości najdziemy informację w encyklopediach. Spójrzmy na autora „Quovadis” z innej strony – mówili gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce. - Kim był jako człowiek, ze swoimi zaletami, wadami, dążeniami, marzeniami i cierpieniami? Czy wiemy jaki był na co dzień? Czy wiemy co go trapiło? Czy był szczęśliwy?
   Henryk Sienkiewicz urodził się 150 lat temu na Podlasiu. Pewnie dlatego tak pięknie opisywał przyrodę, mozaikę narodowościową, a w III części „Potopu” napisał także o Hajnowszyźnie.
   Henryk Sienkiewicz był przystojnym, ciemnookim, zawsze młodo wyglądającym mężczyzną. Był człowiekiem cichym, ale dowcipnym. Co powoduje, że mimo upływu czasu, nie trzeba nikogo namawiać do przeczytania jego książek? Sposób, w jaki przekazał nam obraz polskiej szlachty, namalował się trwale w naszych wyobrażeniach, podobnie jak postaci królów polskich, które na płótnach stworzył Jan Matejko.
    - Pomysł sienkiewiczowskiego spotkania w szkolnej bibliotece, był autorstwem Wandy Wojcieszek, opiekunki grupy teatralnej „Echo” oraz Anny Panfiluk i Ali Rutkowskiej – mówi Grażyna Pater, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce. - Spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem właśnie w ten sposób, pokazanie pisarza nie od strony pomnikowej, tylko od strony bardzo ludzkiej, jest szczególnie wartościowy. Henryk Sienkiewicz  miał serce czułe i kochające, a w tym, co przygotowali uczniowie, wspaniale wypadł jako człowiek.

Krystyna Kościewicz

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444