Home

Ilość odsłon: 4878   Data publikacji:  2005-10-21

 
 
Informacja o działalności Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Hajnówce

    1.X.2005 r. minęło 100 lat od daty zjazdu działaczy szkól ludowych Królestwa Polskiego w7 Pilaszkowie pod Łowiczem. Datę tego zjazdu uznaje się za narodziny Związku, choć dopiero w wolnej Polsce po 1919 r. łączą się rozdrobnione organizacje szkól różnych szczebli i regionów i przyjmują nazwę Związek Nauczycielstwa Polskiego.

    Od początku swego istnienia działalność Związku była ściśle związana z losami narodu, a jego głównym celem była troska o nowoczesną, bezpłatną i demokratyczną szkołę oraz dobrze wykształconego, oddanego pracy nauczyciela.
    Jubileusz setnej rocznicy zobowiązuje do przyjrzenia się z bliska funkcjonowaniu Związku Nauczycielstwa Polskiego na naszym terenie.
   Z udokumentowanych informacji wynika , że wraz z utworzeniem w 1954 roku powiatu hajnowskiego rozpoczął działalność Oddział ZNP w Hajnówce. Nasza organizacja liczyła wówczas 431 członków na 465 zatrudnionych nauczycieli. Pierwszym, wybranym na 5 lat prezesem został Juliusz Ojrzanowski przez następne 8 lat funkcję tę pełnił Antoni Siemieniuk .
   W tym czasie pojawiła się inicjatywa budowy Domu Nauczyciela w Hajnówce. Pod koniec 1959 roku podjęto uchwałę, a już 22 listopada 1961 roku budynek Domu Nauczyciela oddano do użytku.
Budowano go z. dotacji: Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Powiatowej Rady Narodowej, Wojewódzkiego Komitetu Odbudowy Kraju i co dla nas bardzo istotne, z dobrowolnych składek nauczycieli związkowców.
W staraniach o realizację budowy Domu Nauczyciela należy podkreślić zasługi obu prezesów: Juliusza Ojrzanowskiego i Antoniego Siemieniuka. W dniu otwarcia obiektu wypowiedziano znaczące słowa:
„...Dom ten ma służyć jako ośrodek kulturalno - wypoczynkowy nauczycielom powiatu hajnowskiego oraz jako punkt turystyczny w okresie letnim dla nauczycielstwa z innych miejscowości zwiedzających Puszczę Białowieską
Dom Nauczyciela stał się siedzibą Związku, ale tez prężnym ośrodkiem kultury nauczycielskiej prowadzącym bogatą działalność. Pracowały sekcje: teatralna, plastyczna, sportowa, literacka oraz dyskusyjny klub filmowy. W ramach tej działalności:
- współorganizowano ogólnopolskie plenery rzeźbiarskie i malarskie oraz liczne wystawy:
- wystawiano ciekawe spektakle teatralne:
- wydawano corocznie "Miniatury Literackie" twórców z naszego regionu.

   Związek inicjował również imprezy sportowe , takie jak: siatkówka , brydż, szachy. Popularne też były wycieczki, rajdy i różne inne formy turystyki.
W działalność tę byli zaangażowani : Juliusz Ojrzanowski, Janusz Kopciał , Irena Kostera, Janina Kirchner, Halina i Wiktor Kabacowie, Włodzimierz Muśko, Kira Iwaszczyńska, Anatol Korzun, Eugeniusz Dawidziuk, Mikołaj Wróblewski i wielu, wielu innych. Związek zawsze inspirował i wspierał różnorodne konkursy, przeglądy i pokazy, nagradzając najlepszych.
   Miejscem spotkań była kawiarnia, do której przychodzili nie tylko nauczyciele, ale także młodzież inteligencka. Dom Nauczyciela tętnił życiem przez cały tydzień.
Bogactwo form działalności kulturalnej i związkowej zanotowano także między innymi na terenie Narewki, Kleszczel i Orzeszkowa. Tam praca o charakterze oświatowym splatała się z kultywowaniem folkloru i sportu.
    Związek Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Hajnówce zawsze koncentrował się wokół zadań pedagogicznych nauczycieli. Ciągle reformowana szkoła wymagała lepiej wykształconych nauczycieli, którzy masowo podnosili i podnoszą swoje kwalifikacje.
Związek pomagał im poprzez ułatwianie dostępu do księgozbioru, organizowanie konferencji i różnorakich kursów. Aktywnie uczestniczył w rozwiązywaniu licznych problemów polskiej oświaty, zawsze starając się zachować właściwą pozycję szkoły i znaczącą rolę nauczyciela. Przez wszystkie lata działalności stałą troską obejmował też sprawy bytowe nauczycieli i pracowników oświaty.
    W latach osiemdziesiątych minionego stulecia została utworzona Sekcja Emerytów i Rencistów kierowana kolejno przez: Tamarę Jędrzejewską, Irenę Łapińską i aktualnie Antoninę Skoruk. Skupia ona znaczącą część niepracujących nauczycieli i pracowników oświaty. Przy wsparciu Zarządu Oddziału organizuje imprezy kulturalne, rozrywkowe i turystyczne. Prowadzi działania samopomocowe. Troszczy się o właściwe dysponowanie funduszem socjalnym, a przede wszystkim aktywizuje i integruje społeczność emerytów i rencistów. Stara się zacieśniać kontakty z pracującymi związkowcami stanowiąc ważny pomost między pokoleniami, pielęgnując tradycję i zachowując pamięć o historii ruchu związkowego i ludziach ten ruch tworzących.
Na czele wszystkich działań na naszym terenie stali prezesi Oddziału. Byli to: Juliusz Ojrzanowski, Antoni Siemieniuk, Michał Poskrobko, Maria Zdanowska, Irena Baszun, Kazimierz Marchelewski, Kazimierz Półtorak, Lucyna Gabrych, a obecnie funkcję tę pełni Alina Pytel.
Bo przecież o tyle możemy czuć się spadkobiercami stuletniej, bogatej tradycji Związku Nauczycielstwa Polskiego, o ile działalność kolejnych pokoleń działaczy i członków zachowujemy w pamięci, o ile ich postawy są dla nas inspiracją i wzorem.

Alina Pytel


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444