Home

Ilość odsłon: 5740   Data publikacji:  2005-10-05

 
Jak uczniowie z ZS Nr 2 z oddziałami integracyjnymi w Hajnówce porządkowali świat.  

    Pomysł, by uratować świat, narodził się kilkanaście lat temu, kiedy żeglarz Jan Kieran postanowił razem z przyjaciółmi posprzątać Zatokę Sydney. Później przyłączyło się do nich już 40 tysięcy ochotników. W ten sposób powstał pomysł akcji „Posprzątać Świat”.

Wszystkie kolory recyklingu 

             Światowy Dzień Sprzątania Ziemi (przypadający na 26 września) nie pozostał jedynie „burzą w szklance wody”, co udowodnili uczniowie z ZS Nr 2, którzy w tym roku szkolnym kolejny raz wyruszyli na ratunek Ziemi – wzruszeni jej wyznaniem:
   „Jestem już bardzo stara i zmęczona bezmyślnością i obojętnością ludzką. Moje zielone serce bije coraz słabiej, a płuca bledną i usychają. Powietrze jest zanieczyszczone, na co skarżą się drzewa i ptaki. Moje ukochane dzieci, zwierzęta powoli giną – niektóre zniknęły już z mojej powierzchni. Błagam, ratujcie mnie – a uratujecie też siebie!”

                                                                                   Wasza Matka Ziemia

     * 15 września klasa II a integracyjna (wych. Alina Panasiuk i Ludmiła Rejent) wzięła udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie pobrali przygotowane worki na śmieci oraz rękawice i wyruszyli na „wielkie sprzątanie”. Wyznaczone grupy dzieci wysprzątały część ulicy W. Wróblewskiego, całą ulicę Fabryczną i część ulicy Białostockiej. Po dwóch godzinach wytężonej pracy worki były pełne, a dzieci zadowolone, że „świat” chociaż trochę będzie czyściejszy. Po tym przedsięwzięciu już każdy drugoklasista wie, jak ważne jest, aby każdy papierek trafiał do kosza, a nie na łono natury.

    * Klasa III a  (wych. Joanna Rejent) zintegrowała się z  uczniami z zaprzyjaźnionych klas ze SP nr 1 i również 15 września uczestniczyła w akcji porządkowania naszej planety. Wspólnymi siłami uczniowie oczyszczali ze śmieci teren Topiła. Pracę dzieci obserwowali leśnicy, ale i obecni na miejscu wędkarze. Na pewno zachowanie młodych „ratowników przyrody” zmieni myślenie i przyzwyczajenia stałych bywalców tego miejsca. Uczniowie zakończyli ten niezwykle pracowity dzień ogniskiem, nad którym mogli upiec sobie kiełbaski.

    * 16 września płacz Ziemi (opad deszczu) wezwał uczniów z klas integracyjnych V a (wych. Sylwia Sawicka) i V c (wych. Anna Rabecka) do wyprawy porządkującej wyznaczone tereny: ul. Lipowej wraz z placem wokół rzeczki Leśnej, fragment ul. Miłkowskiego oraz teren obok szpitala i ogródków działkowych. Niektóre dzieci bardzo wczuły się w rolę „ratowników przyrody” i zbierały wytrwale nawet najmniejsze odpady i śmieci pozostawione przez ludzi tj. niedopałki papierosów, zużyte zapałki czy papierki po cukierkach i gumach do żucia. Uzbierało się aż 9 worków pełnych śmieci.
   Akcja ratowania Matki Ziemi przed śmieciami uświadomiła uczniom konieczność wyrzucania śmieci do przeznaczonych na nie pojemników – koszy i segregacji odpadów. Dzieci nie pozostały też obojętne na śmieci pływające w pobliskiej rzeczce Leśnej i w miarę możliwości oraz z wielkim poświęceniem wyławiały je z wody. Powszechne zdziwienie wśród uczniów wywołał but wyciągnięty z wody przez „dzielnego ratownika” Darka. Wytrwali uczniowie z obu klas otrzymali dyplomy z podziękowaniem za udział w akcji.

    * Klasy II b gimnazjum (wych. Krystyna Jakoniuk) i VI b (wych. Małgorzata Downarowicz) wzięły udział w akcji „Sprzątania Świata” już piąty raz. W tym roku szkolnym uczniowie wysprzątali całą dzielnicę Placówka od wsi Dubiny  po ulicę W. Wróblewskiego i ulicę Strzelecką. Zebrano 9 worków śmieci i zostawiono je do odbioru służbom komunalnym w dwóch miejscach.

     * 21 września na wielkie „Sprzątanie Świata” zorganizowane przez Nadleśnictwo Hajnówka wybrały się klasy II c (wych. Małgorzata Kordecka) i I a (wych. Ewa Kiełbaszewska). Porządkowaniem objęty był teren leśny, wzdłuż torów kolejki wąskotorowej i drogi prowadzącej na Lipiny.
     Panowie leśnicy dostarczyli młodzieży niezbędny sprzęt, czyli jednorazowe rękawice oraz ogromne foliowe worki. Klasa II c, która w zeszłym roku sprzątała ten sam teren stwierdziła z zadowoleniem, że tym razem śmieci było znacznie mniej - ale i tak uczniowie zebrali kilkanaście worków śmieci. Z niesmakiem zauważyliśmy, że najwięcej zanieczyszczeń było w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie natknęliśmy się na dzikie wysypiska śmieci. Uczniowie zgodnie stwierdzili, że problem wywożenia śmieci w naszym mieście nie jest do końca dobrze rozwiązany. Dla niektórych ludzi łatwiej wywieźć śmieci do lasu, niż zapłacić za ich usunięcie przez specjalistyczne służby.

     „Sprzątanie Świata” klasy zakończyły ogniskiem i poczęstunkiem przygotowanym przez leśników. Apetyt wszystkim dopisywał… a śmieci po imprezie zostały posprzątane.

    * Gdzie porządki, tam i zuchy!
    32 GZ działająca w szkole pod kierunkiem Bożeny Teresiak  i Eugenii Lewczuk również uczestniczyła w akcji porządkowania naszego wspólnego miejsca – Ziemi. Zuchy otrzymały od  drużynowych polecenie, aby w porozumieniu z rodzicami posprzątać własne podwórko lub teren przed swoim blokiem. Po wykonaniu zadania dzielne zuszki poprosiły o pisemną opinię rodziców, z których wynikało, iż dzieci potraktowały swoje zadanie bardzo poważnie. W czasie sprzątania tłumaczyły  innym dzieciom, dlaczego zbierają śmieci.
   Na następnej zbiórce, po omówieniu zadania, zuchy postanowiły, że będą je kontynuować  i pilnować porządku wokół terenu naszej szkoły. Działania te mają na celu zdobycie sprawności zespołowej Ekoludka. Zuchy pozdrawiają wszystkich, którzy dbają o czystość naszej planety i segregują odpady w swoich domach! (Czuj!).

     Celem akcji „Sprzątania Świata” było m. in.: oczyszczenie ze śmieci wyznaczonych terenów naszego miasta, likwidacja dzikich wysypisk, uświadomienie dzieciom, że mają wpływ na środowisko przyrodnicze najbliższej okolicy, oraz że miejsce zamieszkania i pobytu ludzi może być czyste i piękne, jeżeli każdy o nie będzie dbał. Z całą pewnością uczniowie po takiej lekcji będą potrafili uzasadnić potrzebę sortowania śmieci i wykorzystania surowców wtórnych, wymienić kilka artykułów z recyklingu oraz dokonywać segregacji odpadów we własnych domach. Najważniejsze jest zdobycie jak najrozleglejszej wiedzy o otaczającej przyrodzie. Im więcej wiemy o świecie, tym więcej możemy zrobić, aby go chronić.

 Koordynatorem akcji był Samorząd Miasta i Gminy oraz Nadleśnictwo w Hajnówce.

Sylwia Sawicka


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444