Home

Ilość odsłon: 4512   Data publikacji:  2005-09-15

 
Młodzi odkrywcy minionych czasów

    33 uczniów gimnazjum nr 1 w Hajnówce i 27 gimnazjalistów Kamieńca na Białorusi, uczestniczy w międzynarodowym projekcie poszukiwania i kultywowania tradycji regionalnych.

        Wczoraj, 14 września 2005 r., młodzi odkrywcy minionych czasów, pojechali kolejką wąskotorową do Topiła. Wspólne ognisko było kolejną okazją do wzajemnego poznania i poszukiwania wspólnych piosenek biesiadnych.
   - Poznajemy kulturę polską i widzę, że jednak różni się od naszej. Byłem wiele razy w Polsce i uważam, że u was jest lepiej, chociażby dlatego, że miasta czystsze – mówi 14-letni Wowa Niczyporuk z Kamieńca.
    - Nasi gospodarze pokazali kulturę bardzo podobną do naszej. Ludzie podobnie rozmawiają, nawet śmiejemy się z tych samych dowcipów - dodaje Wowa Gryszkiewicz z Kamieńca. - Jeśli chodzi o obyczaje i obrzędy, to także mamy garncarzy i rzeźbiarzy ludowych, którzy kultywują to, co było dawno temu.

Projekt „Obyczaje i obrzędy pogranicza euroregionu Puszcza Białowieska”, jest realizowany w ramach funduszu małych projektów Phare 2003, za pośrednictwem euroregionu Puszcza Białowieska, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej i urzędu miasta Hajnówka. - Celem naszego projektu jest integracja obszarów przygranicznych. Zajmujemy się nawiązaniem współpracy ze szkołą w Kamieńcu oraz upowszechnieniem obyczajów i tradycji na terenach zamieszkiwanych przez młodzież z obydwu szkół – tłumaczy Eugenia Panfilu, koordynator projektu, nauczycielka gimnazjum nr 1 w Hajnówce.
   - Nasi uczniowie nie interesowali się tradycjami. Dzięki wspólnemu projektowi zebrali materiały dotyczące obyczajów i obrzędów. Poza tym uczestnictwo w projekcie daje szansę na wyjazd za granicę, a to bardzo dobry bodziec do pracy – mówi Natalia Potocka, dyrektor gimnazjum w Kamieńcu.
   Wizyta gości z Kamieńca jest już drugim działaniem realizowanym w ramach projektu. Ma na celu nawiązanie przyjaźni i kontynuowanie współpracy miedzy szkołami.
    W maju bieżącego roku, grupa młodzieży z hajnowskiego gimnazjum nr1, wyjeżdżała do Kamieńca, gdzie opracowywała projekty logo, gromadziła informacje na temat obyczajów i obrzędów oraz prowadziła wykłady na temat wspólnych korzeni obyczajów i obrzędów.
Teraz, podczas dwudniowego pobytu na ziemi hajnowskiej, młodzież z Kamieńca zobaczy ośrodki, gdzie kultywuje się tradycyjną kulturę. We środę, uczestnicy projektu wykonywali prace z gliny pod okiem Olgi Maksymiuk z Lewkowa Starego. W czwartek, spotkają się z rzeźbiarzem, wikliniarzem i hafciarką. Potem, w sali gimnazjum nr 1, odbędą się zajęcia plastyczne, podsumowujące dwudniowe wrażenia artystyczne. Poza spotkaniami, młodzież zarówno ze strony polskiej jak białoruskiej, zbiera materiały na temat obyczajów i obrzędów. Wszystkie prace odbywają się pod kierunkiem dziewięciu nauczycieli gimnazjum nr 1 oraz kilku nauczycieli gimnazjum w Kamieńcu.
    - Najciekawsze jest poznawanie obyczajów sąsiedniego kraju i nawiązywanie nowych znajomości – mówi Ewelina Łuszcz z kl. II gimnazjum nr 1 w Hajnówce.
  - To przede wszystkim dobra zabawa – uzupełnia Natalia Bura z kl. II gimnazjum nr 1 w Hajnówce. - Uczestnictwo w projekcie daje możliwość poznania nowych koleżanek i kolegów, tym bardziej że wiele tradycji mamy wspólnych. Na pewno oni mogą dużo nauczyć się od nas, a my od nich.
    W październiku, uczestnicy projektu spotkają się ponownie i przedstawią rezultaty swojej kilkumiesięcznej pracy badawczej na temat obyczajów i obrzędów.
   Podsumowaniem realizacji projektu będzie publikacja, która upowszechni wiedzę na temat obrzędowości euroregionu Puszcza Białowieska.

Krystyna Kościewicz

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444