Home

Ilość odsłon: 5743   Data publikacji:  2005-03-19

 
Dla tych, których pasjonuje matematyka

   W tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur" wystartowało w Hajnówce ponad 600 uczniów. Historia Kangura sięga początków lat osiemdziesiątych, kiedy to w Australii utalentowany popularyzator matematyki Peter O'Halloran zainicjował konkurs dla dzieci i młodzieży, który dzięki prostocie zasad i systemowi nagradzania laureatów szybko zdobył popularność. Dzięki inicjatywie matematyków francuskich dotarł do Francji, gdzie pierwsze zawody odbyły się 15 maja 1991 pod nazwą "Kangur Matematyczny" W następnym roku konkurs odbył się również w Polsce, a jego organizatorami byli toruńscy matematycy.
   - Co roku w naszym województwie bierze udział w Kangurze kilkanaście tysięcy osób - mówi Tamara Jawdosiuk, doradca metodyczny matematyki, nadzorujący konkurs we wszystkich szkołach w Hajnówce - Startują w nim dzieci od 3 klasy szkoły podstawowej. Co kilka lat udaje się nam, hajnowskim szkołom, zdobyć czołowe miejsce w województwie. Nagrody za zwycięstwa są bardzo atrakcyjne, m.in. wyjazdy na zagraniczne obozy naukowe. Ale uczniowie zdają sobie sprawę, że nie nagroda jest najważniejsza. Liczy się wyzwanie i sprawdzenie samego siebie.
Mamy swoich laureatów na przestrzeni lat, są to : Ewa Dąbrowska, Sebastian Tomaszewski, Sebastian Korzeb, Paweł Adamski.


Tamara Jawdosiuk

      - W naszej szkole udział w tegorocznym konkursie bierze 208 uczniów - mówi Mirosław Bidula, przewodniczący konkursu w Zespole Szkół Nr 1 - piszą go również u nas uczniowie z Zespołu Szkół w Dubinach oraz Zespół Szkół nr 2 z Hajnówki. Kangur odbywa się tu co roku. Propaguje zamiłowanie do matematyki. Młodzi ludzie mogą sprawdzić swój poziom wiedzy i zdolności intelektualne. Wyniki przychodzą w połowie maja. W zeszłym roku mieliśmy laureatów ponieważ zostały nagrodzone 4 osoby z SP Nr 5. Jest w naszej szkole grupa zdolnych osób, uważam, że mogą coś osiągnąć. Dzieci są bardzo chętne, nie trzeba ich namawiać. Sądzę, że najbardziej zachęca dzieci do startu w konkursie wyzwanie, aby się sprawdzić. Z roku na rok ilość dzieci startujących powiększa się.


Mirosław Bidula

W ZSzDNJB konkurs nadzorowała Nina Łukasik. Łącznie pisało go 192 osoby ze szkół: z Narwii, Białowieży, Orzeszkowa i Narewki.
W Zespole Szkół Nr 3 z matematycznymi problemami zmagało się 203 osoby. Konkurs nadzorowała Halina Daniluk.

Migawki z Kangura:

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444