Home

Ilość odsłon: 4958   Data publikacji:  2005-03-19

 
Setna rocznica ZNP

     Zapraszamy na „spotkanie po latach” dawnych i obecnych związkowców działających w Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP naszego oddziału w przekonaniu, ze ożywione wspomnienia przyniosą radość starszym i mądrość młodszym, a może też staną się „arką przymierza między dawnymi a nowymi laty”- takimi słowami zapraszała na spotkanie Sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Hajnówce.

          Uroczystość odbyła się 10 marca w Domu Nauczyciela. - Najważniejszym powodem naszego spotkania jest setna rocznica ZNP. Można powiedzieć, że my tutaj inaugurujemy obchody, ponieważ główna ich część przypada dopiero na Dzień Nauczyciela – mówi Antonina Skoruk, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów w Hajnówce, która pracuje obecnie nad jej historią.

      - Chciałam, aby dzisiejsza uroczystość była okazją do spotkania dawnych i obecnych działaczy związkowych oraz impulsem do wspomnień. Historia naszej sekcji jest zapisana niejasno i fragmentarycznie, a chciałabym ją opracować możliwie najdokładniej – dodaje.

       ZNP powstał w roku 1905. W poszczególnych regionach kraju zaczynał jednak działalność w różnych latach. Na terenie białostocczyzny na pewno działał już przed wojną, ale z tego okresu zachowały się nieliczne dokumenty. W czasie II wojny światowej rozpoczęła działalność Tajna Organizacja Nauczycielska, do której należały m.in. nieżyjące już nauczycielki I LO im. M. Skłodowskiej – Curie – Pelagia Poniecka i Zenobia Andrzejewska. Za tajne nauczanie obydwie trafiły do obozu koncentracyjnego. Od 1948 roku związek ulegał silnej ideologizacji. Okres PRL charakteryzowała jednak dość duża intensywność działań na różnych polach, m.in. socjalnym i kulturalnym. 

- Z lektury kronik i protokołów z zebrań można wysnuć wniosek, że zawsze działalność związkowa jest pochodną czasów w jakich się rozgrywa. W czasach trudności ekonomicznych związek zajmował się wszelkimi sprawami związanymi z tą płaszczyzną życia – było to przyznawanie zapomóg, wczasów, dystrybucja deficytowych towarów itd. Kierunek działań oczywiście zależał również od osoby przewodniczącego, jego aktywności i zainteresowań. Zawsze było jednak tak, że związek starał się integrować pewną grupę ludzi, interesować się ich życiem codziennym, potrzebami. Mam tu na myśli m.in. odwiedzanie chorych i potrzebujących wsparcia – nie tylko materialnego, ale i psychicznego – opowiada Antonina Skoruk.    

 - Obecnie skupiamy się głównie na organizacji wycieczek, wyjazdów do teatru i innych spotkaniach tego typu, gdyż takie są potrzeby związkowców. Tak wykazała ankieta, którą przeprowadziliśmy dwa lata temu – dodaje wiceprezes sekcji Alicja Chaniło.

    Spotkaniu towarzyszył występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 3.

Hajnowska SEiR liczy obecni prawie 80 osób. Swoim zasięgiem obejmuje miasto Hajnówka, a także trzy gminy z powiatu – Czeremchę, Białowieżę i Narewkę.

J.Ch.


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444