Home

Ilość odsłon: 5747   Data publikacji: 

1 dzień istnienia zespołu szkół, tj. Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5

1 września 2004, przejdzie do historii, jako pierwszy dzień istnienia zespołu szkół, tj. Gimnazjum nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 5 im Janusza Kusocińskiego.
Zespół Szkół jest tylko jednostką organizacyjną, która nie narusza odrębności żadnej ze szkół.
Gośćmi uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Zespole Szkół nr 1, byli: Jakub Ostapczuk, przewodniczący Rady Miasta Hajnówka, proboszcz Zygmunt Bronicki, Maria Zdanowska, prezes Zarządu Rejonowego PCK w Hajnówce, st. aspirant Sławomir Grygoruk, inspektor ds. nieletnich, Rober Puchalski, przewodniczący Rady Rodziców gimnazjum nr 1 oraz rodzice uczniów SP 5.

Uczniowie klas pierwszych, złożyli uroczyste ślubowanie. - Od tej chwili możecie czuć się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej – powiedziała najmłodszym uczniom Mirosława Fedoruk, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce.
W roku szkolnym 2004/2005, w Zespole Szkół nr 1, uczyć się będzie 880 uczniów, w 35 oddziałach. 230 uczniów w 9 klasach nauczania zintegrowanego (kl. I-III), 280 – w 12 klasach IV-VI i 370 – w 14 klasach gimnazjum. Pracę dydaktyczną i wychowawczą, będzie wykonywało 70 nauczycieli, w tym 37 w SP 5 i 33 w gimnazjum nr 1. W tym roku szkolnym, Zespół Szkół nr1, korzysta z dwóch budynkach. W pomieszczeniach SP 5, uczą klasy I-III, wszystkie na jedną zmianę. Na miejscu jest biblioteka oraz świetlica. Świetlica nie ma swojej sali, ale skorzysta z wolnej klasy, po zakończeniu lekcji. Zgłoszenia do świetlicy można pobierać u wychowawców lub w sekretariacie szkoły.
W budynku gimnazjum, będą się uczyły kl. IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Na parterze, zaplanowano zajęcia klas młodszych podstawówki. I i II piętro, zaplanowano uczniom gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej.

Rozkład zajęć, w tym roku jest bardzo korzystny. Zajęcia zaczynają się zazwyczaj o 8:00 i kończą po 6-7, jedynie sporadycznie po 8 godzinach lekcyjnych. Czyli lekcje zakończą się najpóźniej o godzinie 15. Dzięki temu, będzie czas na zajęcia pozalekcyjne. Nauczyciele obydwu szkół proponują bardzo szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, w tym: wyrównujących wiedzę sportowych, chóru szkolnego, koła ekologicznego, matematycznego, chemicznego, fizycznego, informatycznego, historycznego, szkolnego PCK, dziennikarskiego oraz kół językowych. Chętni, mogą uczyć się języka białoruskiego. Do dyspozycji uczniów będą także 3 pracownie internetowe.
- Podczas tegorocznych wakacji, w gimnazjum wykonano ogromne remonty, które jeszcze się nie skończyły – mówi Mirosława Fedoruk, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Hajnówce. - Oprócz docieplenia budynku szkoły i wykonania nowej elewacji zewnętrznej, zostały już wymienione wszystkie okna, wypłukane zostały kaloryfery i zamontowano na nich zawory do regulacji ciepła. Wszystkie prace remontowe były możliwe dzięki funduszom, przekazanym przez Urząd Miasta Hajnówka. Dziękujemy za zrozumienie naszych potrzeb i zrealizowanie tak potężnej inwestycji. Budynek szkoły, za kilka dni już w całości będzie jak nowy, ale tylko z zewnątrz. W środku, jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Przez ponad 30 lat, bo tyle istnieje ten budynek, nie było żadnego kapitalnego remontu. Tylko dzięki pomocy rodziców, były malowane sale lekcyjne. Niestety, łazienki, mała sala gimnastyczna i kuchnia, potrzebują bardzo wielu nakładów.
W imieniu zaproszonych gości, głos zabrał Miasta Jakub Ostapczuk, przewodniczący Rady. – Dzisiejszy dzień jest historyczny, gdyż powstał zespół szkół. Taka była decyzja Rady Miasta i myślę, że słuszna – powiedział Jakub Ostapczuk. – Korzyści, widać już na pierwszy rzut, bo jest jedna zmiana i nie będzie zajęć do godziny 18. Rada Miasta z burmistrzem, podjęła także decyzję o remoncie tej szkoły. Pewnie będzie to najpiękniejszy budynek szkolny w naszym mieście. Uczynimy wszystko, aby w następnych latach, sukcesywnie, były remonty od wewnątrz budynku. Sądzę, iż w zamian za to, uczniowie będą się dobrze uczyli, będą grzeczni, zostaną dobrymi zawodnikami i będą godnie reprezentowali nasza szkołę, z którą jestem bardzo związany.

Krystyna Kościewicz


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444