Home

Ilość odsłon: 4548   Data publikacji:  2006-12-18


Lech Wilczek - fotografie i opowiadania o przyrodzie

 

Na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej przyjechał do Hajnówki Lech Wilczek, znany w Polsce i na świecie przyrodnik, fotografik i plastyk.

     Spotkanie odbyło się 14 grudnia w Czytelni dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przybyło na liczne grono zarówno dorosłych jaki i młodych Hajnowian.
   Lech Wilczek opowiedział o okolicznościach przyjazdu do Puszczy Białowieskiej, o decyzji pozostania oraz o życiu w puszczy, pracy fotografa i swojej wielkiej przyjaźni ze zwierzętami.
   Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć oraz albumów przyrodniczych wydanych w kraju i za granicą, wśród których znalazł się miedzy innymi Kuba – opowieść o puszczyku, Chomiki czy Grzybów jest w bród.

     Fascynacja światem przyrody pojawiła się u Lecha Wilczka już w dzieciństwie, a z czasem rozwinęła się w prawdziwą pasję. Artysta zajmuje się fotografowaniem przyrody, bowiem jak twierdzi najpiękniejszą sztukę prezentuje natura. Fotografik podczas spotkania zaprezentował również swoją ostatnią książkę Opowieść o borsukach (wyd. 2005) oraz opowiedział o początkach przyjaźni z dwoma borsukami – Synkiem i Szczoteczką.
Lech Wilczek zapowiedział także wydanie nowego albumu – Ogród w Puszczy.
    Główny punkt spotkania - prezentację zdjęć w formie slajdów poprzedził pokaz fotografii na, których można było zobaczyć „ścianę” puszczańskich drzew w jesiennej szacie, wykroty i dzikie niedostępne dla człowieka puszczańskie głębie.
    Wszyscy, którzy przybyli na spotkanie mogli podziwiać unikalne zdjęcia ptaków, ssaków owadów, płazów, gadów, pajęczaków, grzybów i kwiatów najczęściej w powiększeniu. Autorowi udało się we wspaniały sposób zatrzymać i ukazać to, co najbardziej ulotne i  trudno dostrzegalne w naturze. Zdjęcia przedstawiają niezwykłe piękno puszczańskiej przyrody: mieniące się szaleństwo barw na motylich skrzydłach, połyskujące zielenią czarne pancerzyki żuków i chrząszczy, groźną „minę” szerszenia, błyszczące koraliki przenikliwych oczu pająka „skakuna”, czerwone i czarne paseczki na grzbietach pluskw, kosmate i pstrokate gąsienice, których ciała wkrótce ulegną tajemniczemu i niezwykłemu procesowi metamorfozy, dostojny wygląd może niezbyt urodziwej, ale za to pożytecznej ropuchy i jakże niepożądanego w ogrodzie turkucia podjadka, sejmik czterech różnych gatunków owadów, które przysiadły na jednym kwiatku by posilić się jego nektarem, powiększone popielate oko żaby i zielono-fioletowe oko na pawim piórze, czy tropy dzikich zwierząt. Szczególnie ciekawe były zdjęcia szronu na szybie, który przybrał formę prehistorycznego widłaka, rzędu kryształowych sopli, diademu zroszonej pajęczej sieci, czy powiększonej pleśni, której wygląd przypomina strukturę szlachetnego kamienia.
     Podczas prezentacji pokazane były także zdjęcia na których uchwycone zostały zaskakujące zachowania zwierząt czego przykładem był m.in. ryś zrywający maliny, czy śpiące ze zwieszonymi główkami dzierzby. Wśród prezentowanych zdjęć znalazły się również zdjęcia ogrodu. Projekcja zdjęć opatrzona była ciekawymi komentarzami autora, dokumentującym między innymi okoliczności powstania danego zdjęcia. Równie interesujące były dygresje Wilczka na temat sfotografowanych zwierząt.
   Prezentację zdjęć Lech Wilczek zakończył zgodnie z życzeniami przybyłych słuchaczy ciekawymi opowieściami o swojej przyjaźni z oswojonym przez siebie dzikiem i z krukiem. Po spotkaniu Wilczek wpisywał pamiątkowe autografy do swojej ostatniej książki Opowieść o borsukach .
    Książki Lecha Wilczka są dostępne w Wypożyczalni i Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Można także obejrzeć w Czytelni zbiór trzydziestu sześciu zdjęć fotografika. Wszystkich zainteresowanych Czytelników informujemy, że istnieje możliwość kupienia książek i zdjęć pana Wilczka w Bibliotece.

MBP