Home

Ilość odsłon: 4398   Data publikacji:  2005-06-16

 
Ligatura

    O tym, że świat stał się globalną wioską teoretycznie wiedzieliśmy od dawna, a osobiście przekonaliśmy się podczas spotkania 10 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej z Małgorzatą Szymańską-Warda, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, debiutującej powieścią „Dłonie” w hajnowskim wydawnictwie Ligatura Edyty i Wiesława Klimiuków. Autorka i wydawcy po raz pierwszy zetknęli się ze sobą osobiście, dotychczasowe kontakty odbywały się za pośrednictwem Internetu.
Małgorzata Szymańska-Warda jest laureatką kilku konkursów literackich, na podstawie jej opowiadania powstało słuchowisko w Polskim Radiu Wrocław, a w 2004 r. zadebiutowała jako bajkopisarka w wydawnictwie Wilga.
Edyta Klimiuk: - Po ukończeniu filologii polskiej jako studia podyplomowe wybrałam edytorstwo i już wtedy wiedziałam, że muszę otworzyć własne wydawnictwo – stało się to możliwe w tym roku dzięki pomocy męża, zajmującego się stroną techniczną przedsięwzięcia.
Skierowaliśmy poprzez stronę internetową ofertę głównie do ludzi młodych, rozszerzając jej zakres poprzez określenie „młodych duchem”. Otrzymaliśmy dużo ofert, wśród których, niestety, było również mnóstwo grafomanii. Najbardziej spodobała się nam powieść „Dłonie” i ją wybraliśmy na debiut wydawniczy.
„Dłonie” są opowieścią o życiu i problemach młodych artystów, ich walce o przedostanie się na rynek sztuki, o działaniu machiny uczelni artystycznych.
Małgorzata Szymańska-Warda : - Jest to opowieść o pięciu kobietach, mających kontakt ze sztuką. Fascynuje mnie widzenie tego samego problemu przez różne osoby i porównywanie ich ocen. Główna bohaterka jest feministką; starałam się w powieści ukazać dwa różne oblicza feminizmu: w feminizmie jest dużo spraw wydumanych, wręcz żenujących, ale jest też dużo rzeczy mądrych.
W tej chwili na pierwszym miejscu stawiam pisanie, towarzyszące mi od najmłodszych lat, od chwili, kiedy posiadłam umiejętność stawiania niezdarnych liter, na drugim miejscu jest malarstwo, a trzecia w kolejności rzeźba, co uwarunkowane jest tym, że w domu nie mam warunków na pracownię.

TT

Małgorzata Szymańska-Warda jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pisanie obok rzeźby to jej druga pasja. Jest laureatką kilku konkursów literackich (w 1999 roku została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Gęsie Pióro, organizowanym przez miesięcznik literacki AKANT), na podstawie jej opowiadania powstało słuchowisko w Polskim Radiu Wrocław. W 2004 roku zadebiutowała jako bajkopisarka w wydawnictwie Wilga. W 2005 roku wspólnie z malarzem Marcinem Kędzierskim założyła Grupę Miejską, która zajmuje się komentowaniem miasta (do obrazów o tematyce miejskiej dokładane są teksty).