Home

Ilość odsłon: 6298   Data publikacji:  2005-01-29


Pierwsza tego typu publikacja w Europie o tak nowatorskim podejściu do tematu

„Drugie życie drzewa” to książka - kompendium informacji dotyczących znaczenia martwych i zamierających drzew w lasach, parkach i zadrzewieniach, przygotowane na podstawie badań i obserwacji autorów oraz bogatego piśmiennictwa. Jest to jedne z pierwszych tego typu opracowań na świecie, tym bardziej cenne, że przedstawione w sposób przystępny nawet dla ucznia szkoły średniej.
O swojej książce opowiadali 26 stycznia na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce autorzy:
doc. dr hab. Jerzy Gutowski, dr Andrzej Bobiec ( Karol Zub nie był obecny ).
Jak twierdzi prowadzący spotkanie Stefan Jakimiuk (WWF Polska) jest to pierwsza tego typu publikacja w Europie o tak nowatorskim podejściu do tematu.


Stefan Jakimiuk (WWF Polska)

Jerzy Gutowski przedstawił zebranym skrót zawartych w książce treści zaczynając od omawiania podstaw budowy drzewa na przykładzie przekroju poprzecznego pnia. Pochodzenie martwego drewna w lesie i jego rola w nieustannym odradzaniu się życia w ekosystemie to główne zagadnienia poruszane w omawianej lekturze. Autorzy udowadniają, iż obecność w lesie martwego drewna jest wskaźnikiem jego naturalności. Przekonująco i ciekawie dokumentują ogromną wartość „martwego drewna” jako środowiska życia tysięcy gatunków organizmów (bezkręgowców, roślin, grzybów, śluzowców, porostów), jego znaczenia dla ptaków, ssaków, gadów i płazów, roli w magazynowaniu materii organicznej, akumulacji węgla i azotu, znaczenia dla retencji wody w lesie, procesów glebowych, odnowienia lasu itp. Omawiają też „martwe drewno” jako obiekt estetyczny, element programu edukacyjnego, turystycznego i rekreacyjnego.


doc. dr hab. Jerzy Gutowski

Jak twierdzą autorzy, świadomość wielkiej roli martwego drewna w ekosystemie istnieje wśród wszystkich znawców lasu: ekologów, przyrodników i leśników. Ale wiedza ta nie zawsze ma przełożenie w rzeczywistości. Martwe drzewa usuwane są z lasu z uwagi na zbytnie rozmnożenie się niebezpiecznego szkodnika kornika drukarza. Czy jest to słuszne ? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w przedstawianym wydawnictwie.
Książka „Drugie życie drzewa” jest kontynuacją projektu pt. „Po co nam martwe drzewa?”, który był realizowany w Puszczy Białowieskiej w latach 2001-2002. W ramach tego projektu został zgromadzony materiał który pozwolił na wydanie nie tylko małej książeczki pt. „Po co nam martwe drzewa?”, ale i również tego profesjonalnego wydawnictwa.


dr Andrzej Bobiec, doc. dr hab. Jerzy Gutowski,

JZ