Home

Ilość odsłon: 6180   Data publikacji:  2004-07-31

       
„Szczęśliwy naród który ma poetę” - Cz. Miłosz

Miejska Biblioteka Publiczna im dr Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce prowadzi szeroko pojętą działalność popularyzującą czytelnictwo, literaturę piękną i popularnonaukową. Upowszechnia historię miasta i regionu, promuje środowisko artystyczne i literackie.

Ponad pięć lat przy bibliotece działa Klub Literacki. Zapewne inspiracją jego powstania była promocja tomiku poezji i prozy hajnowian „Zapisać siebie”, gdzie Waldemar Smaszcz napisał „...być może książka ta stanie się zalążkiem środowiska literackiego w mieście, gdzie tradycje literackie nie są wprawdzie zbyt głębokie, ale zainteresowanie sztuką trwa od pewnego czasu...

Wśród czytelników biblioteki jest wielu sympatyków poezji, jest też wielu piszących. Jedni piszą i odkładają teksty do szuflady, inni piszą i czytają swoje wiersze dla przyjaciół, wielu ma już za sobą debiuty na łamach czasopism krajowych i bogaty dorobek literacki, własne publikacje.
Zaprosiliśmy naszych poetów na spotkanie, które odbyło się 6 marca 1998 roku. Uczestniczyli w nim: Eugeniusz Aleksiejuk, Jan Ciełuszecki, Michał Juszczuk, Anna Krot, Sławomir Kuli, Edward Lipiński, Władysława Olejniczak, Halina Pustelnik, Tomasz Sajewicz, Ewa Zin. Powołano Klub Literacki. Jego prezesem został Edward Lipiński , ustalono , że spotkania będą odbywały się w pierwszy piątek każdego miesiąca (oprócz wakacji). Kim są nasi literaci ?
Są miłośnikami piękna ,ludźmi o wielkiej wrażliwości. Ciekawymi siebie, świata i człowieka. Mają swoje ideały i marzenia, sukcesy, rozczarowania i porażki. Są w różnym wieku, od licealistów do emerytów. Są uczniami, studentami, nauczycielami i rodzicami. Najwspanialsze jest to ,że wszyscy się doskonale rozumieją, łączy ich jedno - piękno słowa, poezja.
Podczas spotkań prezentują swoje utwory, dyskutują nad ich wyrazem artystycznym, wymieniają doświadczenia, służą sobie radą i pomocą. Klub literacki prezentuje swój dorobek na wieczorach poezji i spotkaniach autorskich organizowanych w Bibliotece Publicznej. Publikuje teksty literackie w składankach i tomikach wydawanych staraniem i nakładem biblioteki.

Dotychczas wydano :

  1. Edward Lipiński: „Na czasu kowadle”. Hajnówka,1998.

  2. „Poza milczeniem”. Hajnówka,1999.

  3. „Razem” Anna Krot , Bartosz Koleda. Hajnówka, 2001.

  4. ”Uwolnić myśli” Hajnówka, 2003.

  5. Anna Krot „Muszę to wszystko poukładać”. Hajnówka, 2004.

Cieszymy się, że nasi literaci odnoszą sukcesy również poza Hajnówką. Wiersze Anny Krot z przychylnymi opiniami Wiesława Szymańskiego słyszeliśmy w Poczcie Literackiej radia Białystok. Ostatnim sukcesem jest wejście do finału Czerwcowego Konkursu Jednego Wiersza organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży. Gratulujemy Karolowi Niecieckiemu „Wiśniowego Sadu”. Do zobaczenia po wakacjach.

Zapraszamy na spotkanie Klubu Literackiego 3 września

Opiekunka Klubu A.Gryc


Spotkanie Klubu Literackiego 07.11.2003 .
Siedzą od prawej : Michał Juszczuk, Sławomir Kulik, Małgorzata Lipnicka, Krzysztof Szkuta, Anna Krot, Bartosz Koleda, Mirka Prokopiuk , Elżbieta Rej i Karol Nieciecki
 

„Wiśniowy Sad”

W wiśniowym sadzie
wiśniowe drzewa,
wiśniowe liście, wiśniowa woń.
Wiśniowe myśli me i marzenia,
lecą wysoko nad koron drzew.
W wiśniowym sadzie
wiśniowy ptaszek,
siada na liściu wiśniowym też.
I śpiewał będzie swoją melodię,
która wiśniowa także jest.
W wiśniowym sadzie
wiśniowe niebo,
wiśniowe gwiazdy,
wiśniowa noc,
W wiśniowym sadzie
wiśniowa trawa,
wiśniowa rosa i stopy twe.
Wiśniowy będzie mój pocałunek,
pieszczoty śladów wiśniowych stóp.
W wiśniowym sadzie, wiśniowa miłość,
Która dojrzewa w wiśniową noc.

Karol Nieciecki