Home

Ilość odsłon: 4263   Data publikacji:  2004-10-14

 
Próby dotarcia do ludzkiej egzystencji

Tematy prawdy o człowieku oraz próby dotarcia do ludzkiej egzystencji były tematem spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w dniu 13 października br. z profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjologiem i religioznawcą Włodzimierzem Pawluczukiem.
Autor głośnej powieści "Wierszalin" pochodzi z okolic Hajnówki, która jest mu bardzo bliska. Okazją do spotkania była również najnowsza książka - wydana nakładem oficyny WAB - powieść "Judasz". Jej bohaterem jest Saszka - chłopiec urodzony w białoruskiej wiosce na Kresach, który po tułaczce po Rosji wraca w latach 20-tych do Polski, by stać się apostołem proroka Ilji, Eliasza Klimowicza, twórcy jednego z najciekawszych ruchów religijnych początków XX wieku.
Podczas spotkania profesor Pawluczuk omawiał swoje zainteresowanie prawdą o człowieku "obnażonym" i opuszczonym. Dotarcie do ludzkiej duszy i socjologia wglądu w podmiot to bieżące tematy nad którymi obecnie pracuje, a także najbliższe najnowszej powieści "Judasz".

Podczas spotkania można było nabyć książki Włodzimierza Pawluczuka po promocyjnych cenach.


Redaktor naczelny czasopisma "Kartki" Bogdan Dudko przedstawia Włodzimierza Pawluczuka


Włodzimierz Pawluczuk

Włodzimierz Pawluczuk, ur. 1934 socjolog i religioznawca, badacz kultury ludowej, publicysta i pisarz, jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Białymstoku. Opublikował m.in. Światopogląd jednostki w warunkach rozpadu społeczności tradycyjnej (1972), Żywioł i forma. Wstęp do badań empirycznych nad kulturą współczesną (1978), Potoczność i transcendencja (1994), Ukraina -- polityka i mistyka (1998). Jest także autorem głośnej książki Wierszalin. Reportaż o końcu świata (1983), która stała się inspiracją wielu spektakli teatralnych oraz filmu Krzysztofa Wojciechowskiego Historia o proroku Eliaszu z Wierszalina