Home

                   
Gdzie są nasze bociany ?

Wszystkich spragnionych piękna krajobrazów i odpoczynku z dala od zgiełku ulic, zapraszamy do odwiedzenia Podlaskiego Szlaku Bocianów. Biegnie on od Białowieży do Goniadza i liczy 206 km oznakowanego szlaku rowerowego w kolorze czerwonym oraz około 3 km czarnego szlaku łącznikowego od Tykocina do wsi Pentowo.
Tylko tu można poznać życie i zwyczaje bociana białego jako najbardziej charakterystycznego elementu polskiego krajobrazu.
Na wycieczkę zapraszamy głównie wiosną, kiedy przylatują ptaki, ale o każdej porze roku można znaleźć tu ciekawe miejsca i uczestniczyć w regionalnych cyklicznych imprezach.
Wycieczka rowerowa szlakiem bociana jest przyjemna i bardzo ciekawa. Poznaje się na niej niezwykle urokliwe zakątki i interesujące miejsca Podlasia.


Podlaski Szlak Bociani jest oryginalną inicjatywą Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Nasze polskie bociany odleciały, gdzie teraz są? Wiecie ?
Czeka je długa i męcząca podróż. Z końcem grudnia gdy będziemy zasiadać do świątecznych stołów nasze bociany dopiero zaczną odpoczywać po kilkumiesięcznej wędrówce.
Oto jak wygląda:

  • W ostatniej dekadzie sierpnia bociany są już gotowe do odlotu na południe. Ich trasa wiedzie przez Ukrainę, wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego (przez Rumunię i Bułgarię). Ptaki pokonują dziennie od kilkudziesięciu do 500 km., najczęściej ok. 200 km. Czasami, w miejscach obfitych w pokarm, zatrzymują się na dłuższy odpoczynek.

  • Z upływem września ptaki przekraczają cieśninę Bosfor, lecą nad Turcją, dalej wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego (przez Syrię, Liban, Izrael). W Izraelu odpoczywają 7-10 dni dla nabrania sił do dalszej wędrówki. Pod koniec miesiąca docierają do Egiptu i podążają na południe wzdłuż doliny Nilu

  • W październiku nasze bociany wciąż jeszcze są w podróży - lecą przez Sudan, Etiopię, Ugandę. Część ptaków pozostaje tu na całą zimę, większość podąża jednak dalej na południe.

  • W listopadzie bociany wędrują przez Kenię, Tanzanię, Malawi i Zambię. I znów część ptaków kończy tu swoją wędrówkę, zaś pozostałe lecą na południe kontynentu.

  • Gdy u nas trwa w najlepsze mroźny grudzień – najwytrwalsze polskie bociany przez Bostwanę i Zimbabwe docierają do Afryki Południowej

  • Styczeń wszystkie ptaki spędzają na afrykańskich zimowiskach, zaś już w lutym zaczynają zbierać się do powrotu. Droga powrotna przez Afrykę wiedzie tą samą drogą. W początkach marca bociany przekraczają Kanał Sueski i wędrują na północ wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, a potem przez cieśninę Bosfor do Europy. Do Polski pierwsze bociany docierają w drugiej połowie miesiąca.


Mapa występowania bociana białego w Polsce

Źródło: Bociani Kalendarz

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444