Home

                   
Wszystkich Świętych w Hajnówce

1 listopada,  jak większość Polaków, Hajnowianie spędzili na grobach bliskich. Pogoda dopisała, słońce i dość wysoka jak na tę porę roku temperatura, sprzyjała spotkaniom rodzinnym na cmentarzach i uczestnictwie w świątecznej eucharystii.


Cmentarz katolicki

Mimo, iż Wszystkich Świętych to święto katolickie nie zabrakło również kwiatów i płonących zniczy na prawosławnym cmentarzu. W kalendarzu cerkiewnym odpowiednikiem katolickiego święta jest przewodnia niedziela (po Wielkanocy). W ten dzień odbywa się święcenie grobów i wspominanie zmarłych. Zapalony znicz ma pomóc błąkającej się po zaświatach duszy.


Cmentarz prawosławny

1 listopada 2003 był szczególnym dniem gdyż katolickie święto zbiegło się z prawosławnym o nazwie "Dmitriewskaja sobota", które to jest cyklem rodzicielskich sobót - okresów wspominania zmarłych. Jest ich kilka w roku. W prawosławiu za zmarłych modli się ponadto w dni zależne od danej parafii. W Hajnówce takie święto obchodzi się w czerwcu, w Dubiczach Cerkiewnych we wrześniu, Dubiny obchodzą je w sierpniu a Kleszczele w 3 dzień Zielonych Świąt. Niegdyś na groby noszono pokarmy, ale w obecnych czasach zwyczaj ten zanikł zupełnie.
Znicze zabłysły na wszystkich bez wyjątku grobach. Hajnowianie oddali hołd i dowód pamięci o wszystkich, którzy spoczywają na hajnowskiej ziemi. Cmentarz żołnierzy radzieckich, miejsce pochówku żołnierzy niemieckich i rosyjskich z lat 1914-1918, miejsca hitlerowskich mordów - wszędzie tam migotały płomyki świec.


Cmentarz żołnierzy radzieckich


Cmentarz prawosławny


Groby proboszczów na cmentarzu katolickim


Msza na cmentarzu katolickim


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444