Home


Nowy dyrektor Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej

Od 19 listopada 2003 r. Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej ma nowego dyrektora.
Stanowisko to objął Jan Karpiuk z wykształcenia technolog drewna o specjalności konserwacja i ochrona drewna, absolwent SGGW w Warszawie.


Jan Karpiuk

Pan Karpiuk ma 34 lata i już kiedyś był zatrudniony w tym muzeum w początkowych fazach jego budowy. Poprzednim zakładem, w którym pracował była Spółka "Nova", a następnie własna firma "Gal-Drew".
Nowy dyrektor zamierza jak najszybciej zakończyć wciąż nie zamkniętą budowę muzeum. Obecnie  w trakcie ukończenia są media, a na wiosnę przestanie wreszcie szpecić miasto obecny płot wokół muzeum. Powstanie tam stylizowane ogrodzenie, które między innymi będzie zabezpieczać skansenowe obiekty, w przyszłości mające stanąć na muzealnym placu.

W założeniu nowych władz muzeum ma przede wszystkim spełniać rolę ośrodka kultury. We współpracy z Hajnowskim Domem Kultury mają tu powstać koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży. Jeszcze w tym roku powołane będzie koło plastyczne a następnie w późniejszym czasie muzyczne. Dogodne położenie muzeum w centrum miasta stanowi łatwiejszy dostęp do obiektu szczególnie dla dzieci.

Muzeum Kultury Białoruskiej utrzymywane jest z dotacji sponsorów oraz własnych źródeł, między innymi wynajmu pomieszczeń.  Głównym sponsorem, który wspomógł powstanie muzeum jest Polsko - Szwajcarska Fundacja Środków Złotowych.
Bogaty terminarz imprez, które odbędą się w muzeum: konferencje, seminaria, wystawy itd. sprawi, że będzie to prężny ośrodek kultury, a muzeum stanie się obiektem "na cały świat" - mówi dyrektor Jan Karpiuk.


Dyrektor Jan Karpiuk na tle wystawy "Tkactwo" w muzeum

W najbliższym czasie (20 grudnia 2003 r. godz. 10.00) Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce oraz Uniwersytet Kultury w Mińsku zapraszają na seminarium naukowo - praktyczne "Tradycja i współczesna sztuka ludowa dekoracyjno - użytkowa pogranicza polsko- białoruskiego".


Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce

JZ


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444