Home

Ilość odsłon: 4021   Data publikacji:  2007-09-18

Musimy o nich pamiętać

 

W poniedziałek na katolickim cmentarzu parafialnym odbyła się uroczystość poświęcenia odremontowanych grobów hajnowian zamordowanych w 1943 roku przez gestapo.

      Kilkadziesiąt grobów, w których spoczywają rodziny Kosidłów, Romanowskich, Ptaszyńskich, Kołodziejów oraz innych pokryły nowe granitowe płyty, na które środki finansowe przekazał Urzędowi Miasta Hajnówka Podlaski Urząd Wojewódzki w ramach prowadzonego programu renowacji cmentarzy i mogił wojennych. Prace nad remontem miejsca spoczynku ofiar hitlerowskiej kaźni trwają od około dwóch lat i zostaną w całości zakończone w przyszłym roku.
   W poświęceniu nowych nagrobków uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, katolickich organizacji, partii politycznych, uczniowie - poczet sztandarowy szkoły podst. nr 5, liczne grono mieszkańców miasta oraz rodziny zamordowanych.

    Na uroczystość przybyła z Wilna Teresa Afanasjew z domu Ptaszyńska, która jest jedną z nielicznych ocalałych krewnych pochowanego tu doktora Ptaszyńskiego.
    - Kazimierz był moim wujem – powiedziała zebranym mieszkańcom Teresa Afanasjew – Urodził się niedaleko Lidy w parafii Osowa na terenie dzisiejszej Białorusi. Jego rodzice Wincenty i Petronela mieli siedmioro dzieci. Dziś żyje tylko Marianna, która jest moją matką. Wieści o mordzie dotarły do rodziny dopiero po wojnie. To była wielka tragedia. Mama opowiadała nie raz o wuju Kazimierzu, który do Hajnówki przyjechał na początku lat 30. Przez wiele lat naszej rodzinie było bardzo trudno przyjechać na groby. Moja wizyta jest dopiero druga. Jestem wdzięczna wszystkim za pamięć, opiekę nad grobami oraz życzliwość z jaką mnie przyjęto w Hajnówce. Bardzo dziękuję.

    - Chcę wyrazić satysfakcję, że udało się spełnić prośbę rodzin o pomoc w odremontowaniu grobów. – powiedział Zdzisław Wiatrowski, rady Radny Miasta Hajnówka – Nasze miasto będzie miało w należyty sposób uhonorowane miejsce spoczynku zamordowanych. Musimy zawsze pamiętać o bohaterach, których tak wielka ofiara nie poszła na marne.

    - W imieniu członków rodzin pomordowanych dziękuję inicjatorom przedsięwzięcia powstania nowych pomników. Jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi. Dziękujemy władzom miasta, księżom naszej parafii, organizacjom katolickim oraz pracownikom urzędu, którzy włożyli wiele trudu w prace remontowe. Chciałabym też zaapelować do władz, aby zawsze pamiętały o takich rocznicach, bo jesteśmy nielicznym starszym pokoleniem, które pamięta tragiczne wydarzenia i obawiamy się czy fakty z wojennej historii naszego miasta będą przekazywane w miarę upływu lat młodym ludziom. – powiedziała Halina Jakubowicz, krewna zamordowanej rodziny Kosidłów.

 J.Zachaj


 

Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444