Home

Ilość odsłon: 3872   Data publikacji:  2007-09-11

„Zdążyć przed cukrzycą”

 

W Czeremsze, na 74 przebadanych, aż 26 osób miało podwyższony poziom cukru we krwi i zbyt wysokie ciśnienie, dużo poza granicą normy. W Białowieży, podczas drugiego dnia akcji, na 84 przebadanych, aż 34 osoby miały wyniki znacznie podwyższone, sięgające nawet ponad 300 mm Hg i 300 mg/dl .

      W sierpniu, starostwo powiatowe w Hajnówce już po raz trzeci rozpoczęło realizację programu promocji zdrowia w powiecie hajnowskim ”Zdążyć przed cukrzycą”. Tym razem akcja jest realizowana w ramach programów unijnych, a z doświadczeń wydziału spraw społecznych naszego starostwa, skorzystają Białorusini. Bezpłatne badania ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi i cholesterolu są prowadzone według harmonogramu, we wszystkich gminach powiatu, od godz. 9 do 13. Badania przeprowadza grupa doświadczonych działaczy hajnowskiego koła Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z wykwalifikowaną pielęgniarką i lekarzem diabetologiem na czele.
     – Takie akcje powinny być organizowane, ponieważ normalne badanie trudno otrzymać u lekarza pierwszego kontaktu – mówi Lucyna Antczak. - Tutaj i szybciutko, i wygodnie, prawie w locie. Można na pięć minut wyrwać się z domu i sprawa załatwiona. Na dodatek bezpłatnie, to też bardzo duży plus. Takie badania, lekarz zleca tylko przy określonych dolegliwościach, a tutaj można sprawdzić czy coś złego się dzieje, czy nie, a potem pójść do lekarza już z konkretnymi wynikami. Dlatego zawsze, kiedy są organizowane badania, korzystam z okazji.


Lucyna Antczak oraz Lech Michalak, prezes hajnowskiego koła Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego,
Danuta Ludwiczak, Anna Chilimoniuk, Danuta Paszko i Leontyna Trochimiuk
podczas badań w ośrodku zdrowia w Białowieży.

W ramach projektu promocji zdrowia w powiecie hajnowskim „Zdążyć przed cukrzycą”, tegoroczne badania będą prowadzone do 19 września - w poniedziałki i środy. Są to bezpłatne badania ciśnienia tętniczego oraz poziomu cukru i cholesterolu we krwi, a także konsultacja specjalistyczna. W pierwszym tygodniu tegorocznej akcji „Zdążyć przed cukrzycą”,  przebadano mieszkańców Czeremchy, Białowieży, a w drugim – mieszkańców gminy Narewka i Narew.  03.09.2007r. (poniedziałek) organizatorzy akcji pracowali w Dubiczach Cerkiewnych. W Czyżach będą 05.09.2007r. (środa), Kleszczelach - 10.09.2007r. ( poniedziałek), Nowoberezowie -12.09.2007 r. ( środa), urzędzie miasta w Hajnówce - 17.09.2007 r. (poniedziałek), przychodnia nr 1 w Hajnówce - 19.09.2007 r. (środa).
     - Jak widać na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań, akcja jest konieczna. Ale za tym musi pójść również edukacja – wyjaśnia Danuta Ługowoj, koordynator programu, pracownik starostwa. - Dlatego z nami jeździ lekarz, do którego wszyscy chętnie idą i w razie potrzeby profesjonalnie wykłada co trzeba robić, aby obniżyć poziom cukru czy cholesterolu. Żeby uniknąć powikłań, trzeba zdrowo się odżywiać, prowadzić higieniczny tryb życia i korzystać z możliwości bezpłatnego przebadania. Z pieniędzy przeznaczonych na realizację programu zakupiliśmy nowoczesny aparat do mierzenia poziomu trójglicerydów, ciśnieniomierze, igły, paski, fartuchy ochronne, rękawice. Wszyscy wykonujący badania, po zakończeniu dostaną wynagrodzenie. Ważne, że na miejscu jest lekarz, więc konsultacje specjalistyczne odbywają się natychmiast.
   Tak się składa, że w naszym regionie zachorowania na cukrzycę odnotowuje się częściej niż w pozostałych częściach Polski.
    Diabetolog Marek Kocięcki, na co dzień zajmuje się pacjentami z cukrzycą, pracuje w poradni diabetologicznej w Hajnówce.
    Krystyna Kościewicz: - Po co starostwo zorganizowało bezpłatne badania „Zdążyć przed cukrzycą”?
   
Marek Kocięcki, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog - Wyszedłem z inicjatywą badań, które udało się zorganizować już po raz trzeci, żeby znaleźć tych, którzy mają cukrzycę, ale o tym nie wiedzą – tłumaczy Marek Kocięcki. - W Polsce jest około 30% pacjentów, którzy powinni znaleźć się w poradniach diabetologicznych, a nigdy tam nie byli. Na Podlasiu, a szczególnie na naszym terenie takich pacjentów jest jeszcze więcej. Szacuje się, że 5%, czyli co 20 Polak ma zaburzenia gospodarki węglowodanowej, natomiast widząc po kartotece poradni diabetologicznej, ta liczba bardzo odbiega od szacunków. W związku z tym uważam, że u nas około 50% ludzi ma cukrzycę i nie wie, albo nie przychodzi do poradni i się nie leczy tak, jak trzeba. Niestety, kończy się to ślepotą, amputacjami, niewydolnością nerek, dializami, nie mówiąc o udarach czy zawałach. Wszyscy pacjenci z cukrzycą mają zespół metaboliczny, który do tego predysponuje. Ocenia się, że jeśli ktoś ma zespół metaboliczny, jest zwiększone ryzyko chorób sercowo – naczyniowego nawet 5-7 razy.
    Krystyna Kościewicz: - Czym może być spowodowane to, że u nas jest więcej cukrzyków?
   
Marek Kocięcki, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog: - Pod moją opieką jest około 500 cukrzyków. Jest jeszcze pani doktor Krystyna Pisanko, pod jej opieką znajduje się 200-300 pacjentów, ale na 50 tys. populacji hajnowskiej, to jeżeli weźmiemy 5%,to jest około 2,5 tys. Jeśli nawet podzieliłoby się na pół, to te liczby bardzo od siebie odbiegają.
Nie wiem skąd to się bierze. Czy z pewnej nieświadomości, czy niekierowania przez lekarzy pierwszego kontaktu. Często tak bywa, że pacjent, dopiero wtedy, gdy ma powikłania, ma obciętą nogę, dopiero wtedy trafia do diabetologa. Albo jest po zawale i przy tej okazji zostaje skierowany. Zwykle przez wiele lat ma tylko powtarzane leki bez wykonywania specjalistycznych badań, które niestety w cukrzycy powinny być wykonywane. Powtarzanie leków, to nie jest właściwa metoda terapii cukrzycy.
    Krystyna Kościewicz: - A jaka jest właściwa terapia cukrzycy?
    Marek Kocięcki, specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog: - Każdy pacjent powinien mieć zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, co roku wykonany pakiet badań, do których należy wykonanie badań podstawowych, chodzi o badanie ogólne moczu, morfologię, kreatyninę, profil lipidowy, i oczywiście specjalistyczne, to znaczy hemoglobina glikowana, czy też mikroaguminuria, powinien mieć badanie okulistyczne dna oka. Wielu z pacjentów, którzy trafiają do poradni po kilku latach leczenia się, nigdy takich badań nie miało i dowiadują się o tym, że mają jakieś powikłania. Niestety, w tym momencie jest już za późno, bo cukrzyca jest taka chorobą, że czas działa na niekorzyść pacjenta i jeśli nastąpią powikłania, są one nieodwracalne. Czy jeśli chodzi o narząd wzroku, czy uszkodzenie nerwów. Dopiero wtedy, kiedy pacjent ma polineuropatię, dowiaduje się, że powinien wcześniej coś z tym zrobić. Polineuropatia jest bardzo częstą przypadłością, jest wiele rodzajów – polega to na uszkodzeniu nerwów w przebiegu cukrzycy. Są to zaburzenia czucia, może się przełożyć na powstanie stopy cukrzycowej, może być polineuropatia autonomiczna, gdzie mamy do czynienia począwszy od zaburzeń rytmu serca, czy zaburzenia potliwości, to też prowadzi do stopy cukrzycowej. Niebezpieczne jest też uszkodzenie narządu wzroku w postaci retinopatii. Cukrzyca jest chorobą, która nie boli i dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niedobrego i przy tej  okazji ktoś jest  hospitalizowany, wówczas przypomina sobie, że wiele lat temu miał podwyższony cukier i nic z tym nie robił.


Diabetolog Marek Kocięcki, na co dzień zajmuje się pacjentami z cukrzycą, pracuje
w poradni diabetologicznej w Hajnówce.

Żeby się dostać do doktora Marka Kocięckiego, trzeba uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Za takie skierowanie lekarz nie ponosi żadnych kosztów. Poradnia jest czynna dwa dni w tygodniu – wtorki i czwartki. Marek Kocięcki jest również autorem artykułu pt. „Zespół metaboliczny w 2006 roku”, który można przeczytać na stronie: www.termedia.pl.

Krystyna Kościewicz


 

Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444