Home

Ilość odsłon: 4580   Data publikacji:  2007-09-04

III Biesiada Weselna

 

Kilka tysięcy hajnowian bawiło się 2 września na Biesiadzie Weselnej, którą po raz trzeci zorganizował Hajnowski Dom Kultury w ramach realizowanego projektu „Bliżej siebie – hajnowskie spotkania”.

    Dawne obrzędy weselne prezentowały na scenie amfiteatru miejskiego zespoły ludowe z Podlasia i innych regionów Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji oraz zespoły romskie.
    Pokazanie różnorodności obrzędów weselnych wschodniej Europy, których tradycja niemal całkowicie zanikła, przeprowadzone zostało pod patronatem Euroregionu Puszcza Białowieska i współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Hajnówki.
    Autorami bogatego scenariusza imprezy byli Anna Baran, instruktor i kierownik artystyczny zespołów tańca „Przepiórka” i „Iluzja” oraz Andrzej Skierko, dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury. Podczas występów można było zobaczyć ceremonię wieczorów panieńskich, ubieranie pana i panny młodej, ślub, oczepiny a także starodawne zwyczaje wypieku weselnego ciasta korowaja.
   - Tegoroczna biesiada miała charakter białoruski, ale wzbogacony o tradycje ukraińskie i romskie – mówi Andrzej Skiepko - Przyjęliśmy też odmienny sposób prezentacji, bo każda ekipa przygotowała i pokazała inny obrządek weselny. Aby rozbawić publiczność, w przerwach występowały różne zespoły wokalne z popularnymi biesiadnymi piosenkami i przyśpiewkami. Chętni mogli uczestniczyć w konkursach z nagrodami.
    Dodatkową atrakcją Trzeciej Biesiady Weselnej były imprezy towarzyszące, które odbyły się w przeddzień występów. Uczestnikom zorganizowano wycieczki, ogniska oraz spartakiadę sportowo – rekreacyjną, w której zmagały się drużyny z Polski, Białorusi i Ukrainy.
    Impreza z roku na rok rozbudowuje się o nowe elementy oraz uczestników. W następnej edycji wystąpią w niej zespoły z Kaszub, Kurpi oraz górale. Chcemy, aby repertuar był urozmaicony i coraz bardziej interesujący – dodaje Andrzej Skiepko.

J.Zachaj

Zespoły prezentujące weselne obrządki otrzymały nagrody (sprzęt RTV), które ufundował Burmistrz Miasta Hajnówki.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004-2006.

 


 

Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444