Home

Ilość odsłon: 3791   Data publikacji:  2007-01-23

 Szpital przyjazny dziecku

   

Oddział Ginekologiczno – Położniczy z Rooming in szpitala SPZOZ w Hajnówce obchodził w piątek ubiegłego tygodnia uroczystość nadania tytułu „Szpitala Przyjaznego Dziecku”, którym uhonorowała go Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

      W ceremonii, która odbyła się w Hajnowskim Domu kultury wzięli udział przedstawiciele UNICEF, świata nauki w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz władze samorządowe, duchowieństwo, lekarze, położne i pielęgniarki hajnowskiego SPZOZ.
      Certyfikat „Szpitala przyjaznego dziecku” zdobyło dotychczas na Podlasiu tylko trzy placówki. W kraju na ponad 400 szpitali taki tytuł posiada około 60.
     - Dążenie do zdobycia certyfikatu wymagało wprowadzenia bardzo dużych zmian – powiedziała Renata Waszczuk, ordynator oddziału - Szczególnie w mentalności pracowników, a co się z tym wiąże, innym postrzeganiu pacjentki. Sukces zawdzięczamy naszym lekarzom ginekologom, pediatrom, neonatologom i anestezjologom, ale przede wszystkim położnym i pielęgniarkom, które w pierwszej kolejności są opiekunkami pacjentek. Ponieważ coraz więcej kobiet powierza poród i swoje dziecko naszemu oddziałowi, utwierdzamy się w przekonaniu, że to, co robimy i zmieniamy, to dobre.

    – Taki tytuł wzmacnia wiarygodność szpitala, bo aby go zdobyć praca personelu prześwietlana była z wielu stron -  twierdzi prezes Fundacji Rodzić po Ludzku Anna Otffinowska  - Często stawiam Hajnówkę jako przykład szpitala usytuowanego daleko na obrzeżach Polski, który potrafi stworzyć doskonale warunki rodzącym i karmiącym piersią kobietom. Nie jest to bardzo trudne, bo nie wymaga wielkich nakładów finansowych, ale przede wszystkim serca.
    Zebrani na uroczystości goście zapoznali się nie tylko z założeniami inicjatywy Who/UNICEF, ale również ze znaczeniem karmienia piersią jako jedynym sposobie zapewniającym dobry stan zdrowia matki i dziecka. Dyrektor SPZOZ w Hajnówce Grzegorz Tomaszuk złożył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uzyskania zaszczytnego tytułu i zapewnił o staraniach szpitala, aby mógł się stać w każdej dziedzinie przyjazny nie tylko dziecku, ale wszystkim pacjentom.

    - Certyfikat to nie tylko poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów i położników, ale jest to również czynnik podnoszący prestiż SPZOZ i cenny element promocji miasta i powiatu. Wyróżnienie stawia szpital wśród najlepszych w województwie – powiedział starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk dziękując ordynator Renacie Waszczuk.
     Uroczystość zakończył występ młodzieżowych zespołów tańca z HDK oraz zwiedzanie oddziału ginekologiczno – położniczego. Na hajnowskim szpitalu zawisła tablica upamiętniająca uroczystość oraz jednocześnie informująca pacjentów o wysokiej ocenie świadczonych tu usług medycznych.

Jolanta Zachaj

 


Urząd Miasta Hajnówka  17-200 Hajnówka ul. Zina 1
tel. 0 prefix 85 6822180, 6826444